AHA Srí Lanka marec 2019 - chystáme sa

Čo si zbaliť

Pripomeňme si, že je lepšie ísť naľahko. Veci, ktoré nie sú nutné, nechajme doma. Dobré rady, čo by sa vám mohlo hodiť, nájdete tu: 

Letenky, cestovné lístky a poistky

Letenky sú aj na webovej stránke Pelikánu, treba na www.pelikan.sk kliknúť na hornej lište na tie tri bodky, alebo na link nižie a zadať svoje meno bez diakritiky a kód MSSBFA (tento kód sa vždy nachádza v záhlaví letenky)

48 hodín pred odletom urobíme check-in a pridáme tam (a pošleme vám na vytlačenie) palubné lístky na cestu tam. 

Sú tu aj cestovné lístky na autobus smer Budapešť pre troch, čo idú z Bratislavy. S Vierkou a Renátkou sa stretneme na letisku.

Cestou nazad nás cez Šaľu vezme Vierkin zať za 25 €. 

Víza

Vkladáme údaje z pasu, letenky, itinerára a platobnej karty. Vízum stojí 35€.   

 • deň príletu je 7. marca 2019, 

 • adresa pobytu na Srí Lanke: One and Only appartment, Negombo, HAPPY MAN GUESTHOUSE KOSGODA URAGAHA ROAD, SRI LANKA

 • LET: Qatar Airways, operated by SriLankan Airlines

 • Flight 4925

Itinerár, kontakty, financie

Itinerár bude doplnený, zatiaľ takto:

Čo treba urobiť

Čo treba urobiť TERAZ

Doplnenie údajov do letenky:

Choďte na stránku https://www.pelikan.sk/kontrola-rezervacie a zadajte svoje meno bez diakritiky a rezervačný kód MSSBFA, sú na začiatku tejto stránky. Do svojej letenky v časti APIS doplňte tieto údaje: číslo pasu, dátum expirácie pasu, krajina vystavenia pasu, dátum narodenia, národnosť (povinné údaje pri lete mimo Európu).

Pas - skontrolovať planosť, musí byť platný ešte pol roka po našom návrate. Niekto si na takéto dlhé cesty berie dva pasy, jeden má pri sebe a druhý uložený v izbe Vybavenie pasu za najnižší poplatok trvá 21 dní.

Bankomatová karta - overiť platnosť (môžete si vziať aj len hotovosť, Eurá alebo doláre, dajú sa tam vymeniť). Bližšie pozri dolu "Praktické otázky".

Doplnenie údajov do letenky:

Choďte na stránku https://www.pelikan.sk/kontrola-rezervacie a použite svoj rezervačný kód, sú na začiatku tejto stránky. Do svojej letenky v časti APIS doplňte tieto údaje: číslo pasu, dátum expirácie pasu, krajina vystavenia pasu, dátum narodenia, národnosť (povinné údaje pri lete mimo Európu).

Lieky, potravinové doplnky 

 • začať užívať multivitamín, prípadne A-vitamín, prípadne nejaký prostriedok na posilnenie imunity (On Guard olej alebo guličky (tobolky len 3-5 dní okolo letu), probiotiká, echinacea a podobne). 
 • Objednať si od nás - ak chcete - prírodné liečivá a opaľovací olej do určeného dátumu
 • ak užívate nejaké pravidelne: doplniť zásoby, dať na dve miesta v batožine. Najneskôr dva týždne pred odchodom začať užívať multivitamíny (a pokračovať 2 týždne po príchode), prípadne probiotiká, a iné preventívne lieky na zlepšenie imunity. Viac tipov nájdete v článku. 

Zaslať úhradu doplatku 649 € na účet IBAN SK4709000000000011002255

Očkovanie: Ak uvažujete o očkovaní proti hepatitíde, prvá dávka sa dáva mesiac pred cestou (účinkovať začne po 2-3 týždňoch), druhá pol roka po prvej. Skontrolujte si svoje preočkovanie proti tetanu (každých 10-15 rokov, u nás povinné).

Poistenie dokladov: možno budete považovať za vhodné doplnkové poistenie - balík: peňaženka, doklady, karty, kľúče od auta. Ponúkla nám ho SLSP, po tom, čo sa niekto pokúsil zneužiť kartu jednej z nás v Indonézii. informujte sa vo svojej banke.

Čo treba urobiť pár dní pred letom

PAS - najmä, ak si neberiete dva: Odfotiť všetky relevantné stránky a uložiť si ich niekam na cloud, na dostupné miesto, alebo si ich sebe poslať e-mailom - pre prípad straty.

Vytlačiť: poistenie, letenku, kontakty na členky skupiny, tabuľku s itinerárom a kontaktmi na jednotlivé ubytovania (včas dostanete) a palubný lístok na cestu tam (pošleme vám, keď urobíme check-in, deň-dva pred odletom).

Palubný lístok na cestu nazad nám v pohode vytlačia na letisku (check-in na spiatočnú cestu budeme pre celú skupinu robiť až dva dni pred spiatočným letom).

KONTAKTY: odporúčame, aby ste si do mobilu dali kontakty všetkých účastníkov.

Možno radi využijete službu Dobrovoľnej registrácie cestujúcich na MZV SR, mu ju odporúčame. Je to o stupienok väčší pocit bezpečia, môžete v prípade nečakaných okolností dostávať užitočné správy vy aj vaši príbuzní. Každý sa potrebuje zaregistrovať sám, inak by sme mali spoločnú len jednu osobu, ktorú by kontaktovali. Tri dni pred odletom nájdete v itinerári presné adresy ubytovania.

Zbaliť sa :)

​Drobné rady a informácie

 • Zabezpečené a uhradené máme: ubytovania, raňajky, presuny medzi destináciami, sprievodcov, výlety.

 • Potrebujete peniaze na: obedy, večere, nákupy, individuálne výlety a vstupy.
 • Mena, Bankomaty, zmenárne: Niektoré bankomaty v Ázii účtujú poplatok až 6€ za výber - informujte sa u svojej banky, akú kartu (je rozdiel medzi VISA a Mastercard) a ktorej banky bankomat je výhodné na Srí Lanke využívať. My si berieme hotovosť v Eurách a na mieste budeme zamieňať za Rupie.

 • Počas pobytu u Happy Mana, kto bude chcieť, môže absolvovať ajurvédske procedúry a nákup v ajurvédskej apatieke (miestny obchod, nie pasca na turistov).
 • Vstupy do pamiatok budú cca 150 €. Plus kto bude chcieť do národného parku, samostatne, asi 80 €.
 • Na horu Sigyria je stúpak, na mieste sa rozhodneme, kto chce ísť. No je to tam pekné.
 • Srílančania prikyvujú zboka na bok, čosi ako naše neviem-neviem.
 • Nefotiť sa s Budhom - nebyť mu chrbtom. Budhu samého fotiť možno.
 • Celkovo, ako všade, je najlepšia rada správať sa s úctou k ľuďom a k prírode. 
 • Niečo proti hnačke a niečo proti alergii. Možno začať užívať vitamín A.
 • Možno troška slivovice.
 • Pokrývku hlavy
 • Šatku veľkú, do chrámov aj proti slnku.
 • Do lietadla a využijeme aj na čajových platážach hrubé ponožky a tepláky a mikinu. Inak len letné veci.
 • Málo do kufra.
 • Dezinfekčný gél a vlhčené vreckovky poruke počas výletov.
 • Pikantné nejesť. NEpikantné bude štípať osť.
 • Bakšiš od jedného človeka jednému človeku za jednu službu cca 100 rupií (trošku viac ako 50 centov). Dohodli sme sa, že vyzbierame 10€ a z toho budeme platiť spoločné. 
 • TukTuk cca 5 km stojí 150 rupií (necelé 1€).
 • 1€ je 185 rupií
 • Vziať si, ak máš, starý telefón, do neho si kúpiť SIM kartu na letisku za 10€ a budeš môcť volať po Srí Lanke a budeš mať aj internet (nie všade tam wifi, ale dúfame, že v ubytovaniach a niektorých reštauráciách nájdeme wifi)
 • POZOR! Opice kradnú a sú na mnohých miestach. Vedia vziať z ruky horalku aj mobilný telefón a ak si niečo necháš na balkóne na stolíku, o chvíľu je to fuč.
 • Repelent treba kúpiť na mieste, ale nemali sme problém s komármi. Dobre pomáha aj éterický olej citrónová tráva.
 • Zástrčky: väčšinou majú redukcie, dohodli sme sa, že berieme cestovnú redukciu, kto má a Irenka berie predlžovačku. 
 • Jedna z mála vecí, ktoré nám chýbali, bol nôž a nejaká doska či tanier, aby sme si mohli očistiť a nakrájať ovocie, ktoré sme si na trhu kúpili.
 • Je čas začať čítať sprievodcov, tu na nete, aj papierových :)

Jednotlivé e-maily

5. 1. 2019

Milí naši, 

želáme vám v tomto roku z celého srdca to, čo si sami želáte.

Nastal čas, ideme kúpiť letenky! Je nás konečne dosť, nádherné miesta na objavovanie krás prírody, krajiny a ľudí, ako aj na relax a nájdenie nových síl sú rezervované, začíname sa tešiť. 

Čo treba teraz urobiť:

1. Úhradu 1100 € na účet IBAN SK4709000000000011002255

2. Vyplniť doplňujúce údaje tu

Zálohu tvorí 650 € je záloha na letenku a 450 € záloha na ubytovanie. 

LET: Poletíme z Viedne, alebo z Budapešti, s jedným prestupom. Momentálne sú k dispozícii letenky za 611 €. Na letisko môžeme, kto bude chcieť, ísť spolu. Do Viedne sa oplatí autobusom - je tam priama linka, do Budapešti si zvykneme objednať spoločný mikrobus, lebo tu je veľa prestupovania. 

Doplňujúce údaje, ktoré potrebujeme ku kúpe letenky: číslo pasu (aj tí, ktorí už ste s nami niekde boli, kvôli aktualizácii), telefónne číslo (najmä tí, ktorí v predbežnej prihláške nezadali, alebo prihlášku nevypĺňali), dátum narodenia a informáciu, či chcete, aby sme vám s letenkou kúpili aj poistku.

Poistenie odporúčame, volá sa Istota (tu je popis) a pokrýva zdravie, batožinu a storno letenky. Kupuje sa vo chvíli kúpy letenky (potom sa už nedá v tejto poisťovni kúpiť storno letenky). Vlani sme platili okolo 30€ za osobu a celý pobyt, teraz to bude podobné.

Samozrejme, môžete si kúpiť letenky sami a stretneme sa na mieste.

Všetky základné informácie sa nachádzajú tu na webe: 

https://www.ahavikend.sk/aha-sri-lanka/

Zároveň vás chceme poprosiť, ak poznáte nejakých fajn ľudí, ktorí by mohli mať úžitok a radosť z takéhoto výletu, dajte im vedieť. Vezmite partnerov (tento raz idú aj chlapi), kamarátov, deti (nad 16 rokov). Nie preto, že by mal ísť niekto s vami. Na tejto dovolenke nie je nikto sám a niekedy človek potrebuje vypadnúť a mať čas iba pre seba. Iba preto, že ešte máme voľné miesta a bolo by fajn ich využiť, keď už sme ich pripravili. 

Odteraz vám začneme postupne posielať inšpirácie o Srí Lanke a dobré rady, ako sa pripraviť, čo si zbaliť (a hlavne, čo nechať doma). Počas našich ciest sme načerpali skúsenosti a urobíme všetko pre to, aby ste tu mohli užívať krajinu a seba samých.

Tešíme sa na vás!


16. 2. 

Ahojte, milí naši,

1. Len pripomíname, že zajtra sa na vás tešíme na Jašíkovej 16 o 16:00.Dáme si SríLanský (lanský) čaj a kúpime pre vás pár banánov, nech sa nalaďujeme na trópy.Povieme si organizačné veci, aj všetko ostatné, čo sa nám chce povedať.
2. Cesta do Budapešti je nepohodlná, neexistuje na letisko priamy spoj. Chceme vám preto navrhnúť spoločný odvoz, dohodneme si zajtra.

3. Ak budete chcieť, môžeme pre vás kúpiť osvedčené prírodné produkty: opaľovací olej, krém a zmes na bolesť svalov, kapucínkovú tinktúru (prechladnutie), cukríky, alebo olej On Guard (prevencia prechladnutia), olej alebo tinktúru na žalúdok. 

4. Tu je predbežné vyúčtovanie, zatiaľ to neuhrádzajte, doplníme o cenu produktov a dopravy.účet IBAN SK4709000000000011002255
Meno Suma Letenka Poistka Korekcia Pobyt Spolu Záloha Doplatok
Zitka 1 100,00 € 604,63 € 54,00 € 1 080,00 € 1 738,63 € 1 100,00 € 638,63 €
Renátka 1 100,00 € 604,63 € 54,00 € 1 080,00 € 1 738,63 € 1 100,00 € 638,63 €
Luki 1 100,00 € 604,63 € 54,00 € 1 080,00 € 1 738,63 € 1 100,00 € 638,63 €

Zitka: nechcela si poistku, vieme, ale nedalo sa to kúpiť inak, ceny aj počty voľných miest skákali, boli sme radi, že sme získali letenky na jedno spoločné lietadlo, tak sme to kúpili spolu, aj keď sa v polednom kroku ukázalo, že poistka len spolu, alebo žiadna. Tebe teda sumu o poistku znížime, jedine že by si si ju predsa chcela kúpiť, alebo tú jej časť, ktorá je cenou za poistenie storna (30€).

Renátka: prosíme, prines, alebo pošli číslo svojho pasu. 

Všetci: skontrolujte si platnosť pasov, mala by byť 3 mesiace po návrate. Niekto má rád so sebou 2 pasy, pre istotu, potom je práve čas si ho obstarať.

5. Vízum: každý si potrebujeme osobne kúpiť vízum, vlani stálo 20€, je to formalita a teraz je čas to urobiť. Pošleme vám k tomu osobitný podrobný návod.
Zatiaľ papa, uvidíme sa zajtra. 

S úctou / Best regardsIrena Ritomská 

25. 2. 2019

Ahojte,

 • Kúpila som nám trom cestovné lístky do Budapešti.
 • Prosíme, uhraďte doplatok 649 € na účet IBAN SK4709000000000011002255

Chceme už urobiť úhrady, ktoré sa dajú. Liečivé doplnky uhradíme osobitne, kľudne aj v hotovosti.

 • Prosíme, doplňte svoje údaje z pasu do systému v Pelikáne

Návod: Choď na stránku https://www.pelikan.sk/kontrola-rezervacie a zadaj svoje meno a priezvisko bez diakritiky a svoj kód rezervácie: MSSBFA. Do svojej letenky v časti APIS doplňt tieto údaje: číslo pasu, dátum expirácie pasu, krajina vystavenia pasu, dátum narodenia, národnosť (povinné údaje pri lete mimo Európu).

 • Prosíme, napíšte, aké prírodné liečivá si želáte DO 28.2. (prosíme aj presne cukríky, aby sme to nedoplietli)

Ponuka: tinktúra kostihoj (5€), tinktúra na trávenie (5), tinktúra na horúčku (5), nechtíková masť (5), On Guard guličky na každodennú prevenciu (20), On Guard kapsule na silnú prevenciu pred a počas letu a liečenie (36 €), On Guard cukríky (22€), prírodná emulzia na opaľovanie (17€), Tri Ease prírodné tobolky proti alergii (30 €), Mätové guličky proti nevoľnosti pri cestovaní (lietadlo, zákruty) (18€), Oreganový olejček proti prechladnutiu (natiera sa na chodidlá, 2 ml) (7 €), Serenity, tobolky na nespavosť a proti časovému posunu (32€), Deep Blue 10 malých balení krému na svaly a kĺby (10 €).

 • Všetky dôležité informácie a odporúčania nájdete teraz na jednom mieste na našej tajnej stránke (nikto okrem nás k nemá prístup)

https://www.ahavikend.sk/sri-lanka-marec-2019-chystame/
____________________________________________________


Nájdete tam 

1. link na adresár na všetky naše dokumenty, zatiaľ tam máme

 • letenky a poistky
 • cestovný lístok do Budapešti pre nás troch (Zitka, Luky, Irenka)
 • návod na víza

Lístky na autobus som kúpila špekulantsky, tri za sebou pri okne - keby sa autobus nenaplnil, môžeme sa na dvojsedadlách vyspať.
2. Odkaz na dobré rady, čo si zbaliť

3. Itinerár ešte nie je úplný - adresy potrebujete, ak chcete urobiť registráciu na MZV
zatiaľ som nepodoplňovala presné adresy, musím ich vypýtať od každého ubytovania osobitne, ale predbežný tam je. Kto chce, môže si už registráciu urobiť, dá sa upravovať priebežne. 

4. Dôležité veci, ktoré odporúčame urobiť (odkopírovať si pas, registrovať sa na MZV, skontrolovať doklady, poznačiť si kontakty na účastníkov, vytlačiť doklady a pod.)
5. Za hrsť drobných dobrých rád k našej ceste.

Ešte do odletu dodáme

 • presné adresy ubytovania
 • palubné lístky - 24 hodín pred odletom
 • sumu na úhradu doplatku za liečivá

4. 3. 

Čaute,

takže v Pelikáne máme všetci doplnenô, super. Tri pasy na disku uložené. Kto chcete, zaregistrujte sa na tom MZV.

1. Zajtra ráno budem robiť check-in, ak máš nejaké požiadavky, sem s nimi (hoci nie je záruka, či sa ich podarí splniť), napr.chceš ne/sedieť vedľa niekoho, pri okne, v uličke, v strednom páse lietadla ... prípadne, či riskneš vedľa seba prázdne miesto, ak sa nenaplní lietadlo, budeš si mať kam nohy vyložiť, ak sa naplní, budeš mať vedľa seba cudzieho.

2. Kto potrebujete čo vytlačiť? Potrebujeme mať

 • Fotku pasu (nepovinne, pre istotu)
 • Vízum
 • Letenku tam aj nazad
 • Poistku
 • boarding pas (dva, do každého lietadla).

Tuším idem pre istotu kúpiť toner.

3. Tiež chceme ponúknuť jedno jediné pravidlo k pohybu: Osvedčilo sa, že na niektorých miestach po letisku ideme v zomknutom šíku :). Jednak aby sme sa nestratili (keď tak spolu) jednak že niekedy (nie vždy) pri odovzdaní batožiny úradník očakáva nás ako celú skupinu. Vtedy kto chce, aby sme naňho počkali, napr. si chce niečo kúpiť, alebo na toaletu, povie to Vierke alebo mne, nikomu inému. Okrem toho odporúčame toto (kto chce, môže sa z tohto odhlásiť - povedať nám a bude zodpovedný za seba):Na letisku si dávame zraz a aj na boarding ideme spolu.Počas celého pobytu je fajn povedať niekomu, hocikomu, ak niekam odchádzate (napr. na prechádzku).

4. Osobná poznámka

Mne záleží na mojom hlase vo voľbách, a tak som po určitom úsilí našla kamošku, ktorá "sa nezaujíma o politiku" a nechystala sa ísť k volbám, ale nechala sa presvedčiť, že za mňa pôjde voliť, odmenou za dobrý SríLanský čaj. Tak vám radím to isté a keby ste niekoho hľadali, skúsim ju poprosiť, či ešte niekoho nepozná, je lekárka, možno sa podarí. Dobrý tip: hľadajte človeka tesne vedľa svojej bubliny, a/alebo mimo Bratislavy.
Papa, zostaňte zdraví!!


5. 3. 

Ahojte,
tak už nám hádam chýba len ten check-in.

Mal už byť otvorený a nie je, v okienku sa píše, aby sme išli na check-in priamo na letisku. Ešte to budem priebežne pozerať, či to neotvoria. 

Pozrite si mapku našich zastávok na Srí Lanke,
na ktorej vidno, ako budeme putovať po miestach, čo nám Vierka vybrala, z Negomba na juh k moru do Mirissy, potom na okruh zaujímavosťami Srí Lanky, s prespatím v Dambule a Kandy, za tým oddych u kúzelného Happy Mana v Kosgode a napokon aklimatizácia na mesto, jeden deň v Negombe a Kolombe. Takýto itinerár sa nerodí ľahko, ja v tejto fáze len pozorujem z diaľky, koľko verzií Vierka vyrobí, kým je spokojná. Pokochajte sa aj vy, a zaželajme si, nech nás tie miesta obdaria svojimi krásami. Neviem ako vy, ja tu mám ešte dosť veľa roboty, chytá ma nepokoj a verné spoločníčky obavy ... tak aspoň dýcham zhlboka, hľadám v sebe dôveru a ochotu mať otvorené oči a srdce na spôsob cestovateľov, ktorí sa vedia čudovať a prijímať. Srí Lanka, dúfam, že sa na nás tešíš, my na teba áno. 

Ak som to dobre zrátala, toto sú doplatky. Budem vďačná, ak ich každý prinesiete v obálke v jednej presnej sume), lebo úderom začiatku výletu sa mi zvykne svojvoľne vypnúť v hlave schopnosť počítať. Ak som na niečo zabudla, alebo urobila nejakú chybu, dajte prosím vedieť, opravím. 

Zitka Renátka Luky Vierka IrenkaAutobus do Bp 8,00 € 0,00 € 8,00 € 0,00 € 8,00 €
Auto - Erik 25,00 € 25,00 € 25,00 € 25,00 € 25,00 €
Liečivky 27,00 € 44,00 €
Večere Happy man 24,00 € 24,00 € 24,00 € 24,00 € 24,00 €
Spolu 84,00 € 49,00 € 101,00 € 49,00 € 57,00 €


Ak by sa vám páčilo, že by sme si tam dávali fotky na jednu hromadu (kto chce, všetky toho dňa, kto bude usilovný, urobí pekný výber). Budeme sa asi fotiť navzájom, tak nám to ušetrí preposielanie.

Navrhujem, aby ste do nášho odchodu nahrali do toho albumu za seba ľubovoľnú fotografiu (ja som dala nášho psa vo Vierkiných perinách), aby sme mali natrénované to pridávanie. Tiež odporúčam, kto ste na hranici s kapacitou mobilu a hodláte fotiť, aby ste si fotky archivovali a vymazali, alebo kúpili SD kartu.
Papa, pekne sa vyliečte a hurá, čaká nás tropický raj. 


5. 3. 

Ahojte, dobrá správa,teraz v noci som to ešte raz skúsila, a bylo to tam! :)

Check-in hotový, aj som vám každému boarding pas pekne vytlačila a máte ich aj v prílohe.
Zitka a Luky, prípadne ostatní, potrebujete ešte niečo, aby som vám vytlačila?