I LOVE BALI IX - AKO NEOCHORIEŤ

30.08.2017

Ako predísť drobnému nepohodliu a najmä prechladnutiu v lietadle.

Na Bali nie sú jedovaté rastliny, ani hmyz. Hlboko v džungli žije nejaký had, ale tam nepôjdeme. Naše cestičky povedú bezpečným chodníkom so sprievodcom. Naše aktivity nebudú nijako fyzicky náročné či únavné, bývanie je pohodlné. 

Na Bali nie je žiadne povinné očkovanie. Cestovatelia odporúčajú hepatitídu A a B (prvá dávka mesiac pred cestou, druhá 6-12 mesiacov po prvej, imunita nastupuje 2-3 týždne po prvej dávke), prípadne aj brušný týfus a tetanus (skontrolujte si platnosť svojho preočkovania na tetanus, ktoré sa má robiť každých 10-15 rokov a je na Slovensku povinné.) My sme sa pred cestou neočkovali na nič. 

Čo by sa mohlo prihodiť a ako sa pripraviť.

Pozn.: Kedže niektoré z prípravkov, ktoré sa nám osvedčili, pôjdeme kúpiť a budeme objednávať pre seba, môžeme kúpiť aj vám. V zóne pre účastníkov (ak ste účastníkom AHA BALI, poslali sme vám heslo) môžete označiť, čo vám máme kúpiť. 

Prechladnutie

Toto je asi hlavné riziko. Jediným tieňom na našom krásnom pobyte na Bali na jar 2017 bolo, že väčšia časť účastníkov po prílete na Bali smrkala či priam chrípkovala. Iných účastníkov zápaly horných ciest dýchacích, a poriadne, stihli po návrate domov. Tie z vás, ktoré už tak dlho leteli (Budeme na ceste cca 20 hodín, so stále sa striedajúcimi teplotami a klimatizáciami), ste to možno tiež zažili - a nie ste sami. AHA Bali jeseň 2017 prebehlo, určite aj vďaka dôslednej prevencii, s oveľa menšími zdravotnými ťažkosťami.

Navrhujeme: Dôraz treba klásť na prevenciu - pred odletom a počas neho

(1) aj keď sa vám to možno zdá prehnané, nie je: naplánujte si po návrate domov 2-3 dni úplného oddychu na aklimatizáciu (nestratíte tak dva týždne). Ak trochu môžete, oddychujte aj deň pred odletom.

(2) Obstarajte si dobré vitamíny a prípadne ďalšie prípravky na imunitu a užívajte ich aj nejaký čas pred cestou a po nej. Jedným z mála účastníkov, ktorí neboli chorí, som bola ja (Irena), hoci moja imunita je v bežnom živote čiastočne narušená. Pripisujem to tomu, že som - na rozdiel od účastníkov - užívala nie jednu, ale dve kapsuly On Guard a k tomu prírodné multivitamíny od doTerra (kompletný výživový doplnok, 100% prírodný) s názvom LifeLong Vitality (LLV).

Ďalšie užitočné preventívne prípravky

 • Zmes éterických olejov citrón/čajovník, vtierame do zátylku
 • Probiotiká
 • Cestovateľmi overený prírodný prostriedok On Guard z firmy doTerra. V kapsuli pohodlnej na prehltnutie sú éterické oleje, ktoré dezinfikujú nepriateľské baktérie v tráviacom systéme a podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. 
 • Wobenzym, Serapeptáza
 • Homeopatiká: Oscilococcinum, Homeogene
 • Cukríky OnGuard - skvelé do lietadla, cmúľate a súčasne sa vám éterické oleje uvoľňujú do dýchacieho ústrojenstva. Čítala som, že človek by do klimatizovanej dopravy mal mať mikroténový sáčok, v ktorom má vatičku s nakvapkanou zmesou olejov On Guard a občas si "dýchne", čím zahubí usádzajúce sa baktérie. Logiku to má, ale je to nepraktické. No tie cukríky to riešia.

Pri prechladnutí:

 • Na mieste pomohlo tým, ktorí už ochoreli, užívať Vierkinu esenciu z kapucínky. Je to účinné prírodné antibiotikum, ak nič iné, esenciu z kapucínky kvôli prechladnutiu i kvôli tráveniu by bolo dobré mať. 
 • Extrakt zo šalvie (v lekárni)
 • Oregano - éterický olej vtierať do každého chodidla každé dve hodiny jednu kvapku
 • CitroGrep
 • Kolostrum

Táto starostlivosť sa vám vráti v pohodovo strávenej dovolenke a hladkom návrate do "normálneho" života. 

Tráviace problémy

LifeLong Vitality
LifeLong Vitality
Vierkine tinktúry
Vierkine tinktúry

Tie na Bali nebývajú časté, ale podporiť imunitu nemôže škodiť. My sme užívali prírodný dezinfekčný prípravok OnGuard (jednu kapsulu denne). Ak chcete, vezmite si trošku žalúdočnej pálenky či kvapky na trávenie. Veľmi vhodné sú probiotiká (napr. PB Assist). 

Opatrní cestovatelia dokonca radia dávať si preventívne antibiotiká proti hnačke, tzv. "travel diarrhea." , napr. Lomotil and Imodium. Poraďte sa s lekárom, ak chcete.  

Uši

V lietadle, ale aj počas dní, keď robíme výlety, sme vystavení prievanu/klíme a striedaniu teplôt. Citlivejší na uši môžu mať problémy, jedna účastníčka dostala zápal stredného ucha a hrozilo jej, že nebude môcť s nami odletieť domov. Odporúčame nosiť tenký šál (trebárs hodvábny, ktorý nezaberie takmer žiadne miesto, ale poslúži), ktorý si v aute a lietadle môžete omotať okolo hlavy tak, aby zakryl uši. 

My budeme mať so sebou overenú zmes olejov na uši. Kto máte doma kvalitné esenciálne oleje, môžete si ju vyrobiť aj sami: bazalka, čajovník, levanduľa, kadidlo.

Tiež existujú antibiotiká, ktoré vám môže lekár preventívne pred cestou predpísať, ktoré sú určené okrem iného na zápal stredného ucha. Ak mávate s ušami problémy, možno vám to bude stáť za to. 

Zuby

Platí to isté ako pri ušiach, pomáha chrániť sa pred prievanom a samozrejme, zájsť na preventívnu prehliadku, aby sme minimalizovali riziko, že sa ohlási nejaký "starý hriech". My budeme mať ako prvú pomoc so sebou zmes olejov čajovník a klinček, ktorý hojí, dezinfikuje a mierni bolesť. 

Úpal, úžeh

Budeme veľa piť a brať si vodu so sebou, vezmeme si čiapku či klobúk. Spočiatku si dáme košeľu či tričko s dlhými rukávmi (niektorí sme sa v nich prvé dni aj kúpali). Natrieme sa pred a po opaľovaní. Do nášho odletu na Bali využite všetky možnosti trochu sa opáliť - pripraviť. Počas pobytu môžete užívať Beta-karotén (vitamín A) - je súčasťou LLV.

Počas Bali na jar 2017 nás všetkých zachraňovala účastníčka Jenka svojou zinkovou emulziou, po domácky vyrobenou. Na Fb sme našli autorku takej emulzie a môžeme vám ju kúpiť.

Opaľovací olej pani Terézie Pojezdalovej
Absolútne prírodný opaľovací prostriedok. Prostredníctvom olejov lisovaných za studena, ktoré obsahujú prírodnú SPF ochranu, sa stará o ochranu našej pokožky pred škodlivým UV žiarením (odhadovaný UV faktor medzi 20 - 30), zároveň ju vyživuje a hydratuje.
Jeho zloženie nie je zložité, ale za to vzácne: malinový olej, olej z pšeničných klíčkov, mrkvový olej, frakcionovaný kokokosový olej, vitamín E, oxid zinočnatý v bezpečnej mikročasticovej veľkosti, levanduľový esenciálny olej.

Odreniny, drobné ranky

V mori sú ostré skaly, niektorí sme sa poškriabali a na prekvapenie sa nám to dlho hojilo. Vezmite si niečo na dezinfekciu a hojenie, čo sa vám osvedčuje - jódová tinktúra, čajovníkový olejček, propolisová tinktúra, kostihoj, nechtíkový gel, zinková masť. Náplaste - rýchloobväzy.  Vierkinu kostihojovú tinktúru, čajovníkový olejček a nechtíkový gél vám môžeme kúpiť, zapíšte sa do tabuľky - link sme vám poslali, ak ste záväzne prihlásení na AHA BALI.  

Unavené a natiahnuté svaly a kĺby

Po sedení v lietadle, presunoch a vychádzkach si možno radi natriete kríže či kĺby niečím, čo uvoľní napätie alebo únavu: nejaký prírodný krém na kĺby a svaly, napr. s kostihojom, mätou a pod. V lekárni dostať prípravok Magnesium300 od Boiron, ktorý výborne pomáha proti celkovej únave. My vám môžeme kúpiť prírodnú emulziu Deep Blue a Vierkinu kostihojovú tinktúru (ktorá je aj na rany), zapíšte sa do internej tabuľky. 

Močové cesty

Niekto je pri cestovaní náchylný na podráždenie alebo zápal močových ciest. Vezmite si nejaký prostriedok z brusníc (Uroval, Urinal), dajú sa užívať aj preventívne, na zápaly pomáha výborne aj tinktúra z kapucínky. Prípadne, ak ste náchylná pri cestovaní na vaginálne mykózy, vezmite si so sebou niečo, čo vám zaberá. 

Alergie

Niekedy sa vyskytne alergia v lietadle, alebo na slnko, aj keď ju bežne nemávame. Vtedy postačia jednorazovo voľnopredajné lieky (napr. Claritine). Veľmi sa nám osvedčil prípravok Tri Ease (doTerra) zvonka aj zvnútra (máme skúsenosť. na kožnú alergiu na slnko s veľkosťou ako dve dlane, takmer okamžite nastala úľava a do dvoch dní bola kožná alergia preč). 

Uši

Prechody medzi horúcim vonkajším povetrím a chladnými klimatizovanými autami či obchodmi môžu potrápiť uši. Ak ste na uši citliví, uviažte si vždy okolo nich v aute tenký šál alebo šatku (hodvábna sa ľahko sprace) a prípadne si pre istotu vezmite so sebou antibiotiká, určené na akútny zápal stredného ucha. V začiatkoch "prievanu" dobre poslúžilo natieranie okoli ušnice prípravkom Deep Blue a dôsledné nosenie šatky. Vierka má overené vložiť na pár sekúnd do ucha bylinku rimbabu, ale tú by sme si museli vziať so sebou z domu. 

Nespavosť

Ak ňou trpíte, potom možno časový posun zvýši nároky na vás. Vezmite si nejaký prírodný uvoľňujúci produkt, napr. levanduľový olejček, alebo zmes byliniek či olejov na ľahké spanie (napr. doTerra Serenity). Pomáha aj tinktúra z Rodioly a zmes olejov Geranium+Mäta. 

Nervyyyyyyyyyyyyyyyy (a fóbie)

Nervy trošku asi budú. Ak nie ste zvyknutí cestovať takú diaľku, môže sa stať, že pár dní pred odletom vám bude nanič. Len buďte k sebe súcitní a vydržte, prejde to. Ani my, lektori, nie sme toho úplne ušetrení. Deň pred prvým odletom na AHA BALI chcela polovica účastníkov zutekať a potom to všetci krásne zvládli, aj dve panie s fóbiou (jedna z lietania a jedna z výťahov). 

Pomôcť vám môže homeopatia, terapia a éterické oleje.

V emocionálnej príprave na cestu vrele odporúčame terapiu. Metóda Cesta veľmi prospieva v každej náročnejšej situácii. Kontaktujte Vierku, Irenku, alebo svojho terapeuta, prípadne si nájdete niekoho na www.brandonbays.sk. Objednajte sa ešte dnes a budete sami sebe vďační.

Dobre zaberajú tobolky - zmes éterických olejov Serenity (vnútorne) a zvonka Past Tense, zmes olejov a uvoľnenie napätia, a to fyzického aj psychockého. 

Niektorí ste sa zdôverili s určitými obavami - z lietania, z neznámeho prostredia, z uzavretého priestoru (výťah, autobus). Veľmi sa nám osvedčila na tento účel homeopatia a najlepšie zaberá, keď sa začne mesiac dopredu. Prípravky vám objednajú v hocijakej lekárni, cena je tak 3€ za jedno balenie. Tu sú odporúčania odborníčky, našej priateľky MUDr. Hanky Sedláčkovej:

ACONITUM 15 CH...5 guličiek 1x za týždeň (napríklad každý pondelok) mesiac pred dovolenkou, potom 5 guličiek v deň cesty a opakovať podľa potreby - vtedy , keď má vojsť do uzavretého priestoru (výťah, metro, autobus bez okien) // panika//

GELSEMIUM 15 CH...5 guličiek večer 3 dni pred cestou a 5 guličiek ráno v deň cesty. //strach z očakávanej udalosti // (Toto gelsenium 15 CH si môže vziať každý aj samostatne, ak pociťuje obavy z cesty - náročnej udalosti, pri obave ako veci dopadnú, ak ich nemôžeme ovplyvniť, očakávanie)

ARGENTUM NITRICUM 9 CH ...5 guličiek 2 - 3 x denne pred cestou a počas cesty// strach z uzavretého priestoru//Ak niekto cíti obavy zo stúpania a klesania (napr. aj vo výťahu) je možné pridať, alebo zameniť za Gelsenium

Borax 9 CH, 5 g ráno pred letom a potom priamo v lietadle.

Krém na svaly v jednorazových baleniach
Krém na svaly v jednorazových baleniach

Kde čo kúpite

doTerra: https://www.mydoterra.com/nakup/#/, alebo vám objednáme my.

nechtíkový gél na rany: www.hanus.sk

opaľovacia emulzia - kúpime spoločne, ale pani Teréziu Pojezdalovú nájdete aj na Facebooku 

Homeopatia: v lekárni.

Tinktúry - u lektorky Vierky.

V zóne pre účastníkov (ak ste účastníkom AHA BALI, poslali sme vám heslo) môžete zapísať do tabuľky, čo vám máme kúpiť. 

Ostatné spomínané produkty dostať v lekárni. 

Pokojne sa pýtajte, poradíme, ak vieme, alebo dodáme: Bylinkové esencie zo Zaježovej (Vierka), esenciálne oleje terapeutickej kvality (Irenka).  ahavikend@gmail.com

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Pripravujeme

11.01.2024

Momentálne pripravujeme pre Vás všetky aktuálne informácie a hneď ako budú k dispozícii Vás budeme informovať.

V deň nášho odletu dul naliehavý severák, zmrzla som za tú chvíľu, kým som prebehla do autobusu smer Viedeň. No v okamihu, ako sa za mnou zatvorili dvere, zavládlo teplo na duši. Prvé spoločné fotografie, kolujúce cukríky, keksíky, požičané vreckovky a veľa smiechu, to ma úplne vtiahlo. Sem vyústili naše dlhé prípravy, nekonečné telefonáty s...

Toto je už v našich aktivitách klasika, AHA dovolenky. Dve terapeutky Irenka a Vierka, a tentokrát aj náš kolega Tibko. Hurá, hurá, ideme na Srílanku. Meditovať, cvičiť, spoznávať. Sami seba a krajinu, tak ako je to našim zvykom.

Za obrázky byliniek a kvietkov ďakujeme p. Pojezdalovej.