Balíme sa

Tajné stránky:

https://www.ahavikend.sk/sri-lanka-priprava/         www.ahavikend.sk/balime/

BALÍme sa na BALI (Čo si vziať do kufra, čo do lietadla a čo nechať doma.)

Tipy, čo kde dokúpiť, nájdete na konci článku

Milí priatelia,

Možno aj vy máte svoj "cestovateľský zoznam", podľa ktorého sa balíte, aby ste nič nezabudli. Urobíte, čo sami uvážite - toto sú len naše inšpirácie na vaše zváženie.

Hlavne počítajte s tým, že budeme pobývať na štyroch miestach. To znamená štyri krát sa vybaliť a po pár dňoch pobaliť. Takmer všetci z februárovej skupiny sme si - napriek poctivej snahe vziať si čo najmenej - hovorili: ach, načo tu toho mám tak veľa?! Naše bývanie bude pohodlné a počasie väčšinou príjemné, takže nebudete toho veľa potrebovať a skôr oceníte, čo všetko ste nechali doma, než to, čo ste si vzali.

Naša spolucestovateľka Ľubka si svoj univerzálny cestovateľský zoznam doviedla do dokonalosti a veľkoryso ho dala k dispozícii aj nám. Ľubkin zoznam aj s jej komentárom nájdete pod týmto článkom. Tipy, kde čo kúpiť, sú pod Ľubkiným zoznamom. Čo vám máme my kúpiť, zadajte tu. 

Do lietadla

Nevyhnutnosti: pas, letenku, poistenie, peniaze (Eurá, Doláre), bankomatovú kartu, adresy a kontakty. Mobil, nabíjačku. Vreckovku. Osobné lieky na dva dni.

Ďalej na dva dni toto (keby nám zmeškali kufre): letné oblečenie, spodné prádlo, plavky a základné hygienické potreby (malý uteráčik, krém, pantyliners, malú pastu a kefku - využijete to aj počas letu a medzipristátia). 

Niečo na čítanie. Komu opuchajú nôžky, kompresné pančuchy alebo podkolienky. Teplé ponožky. Mikinu. Dobre padne malá spoločenská hra. Kto chce, nafukovací cestovný vankúš (také to "U", dostať aj v Ikea, alebo novodobý, skladací na nete).  Vlhčené vrekovky. Veľmi dobrú službu vám môže urobiť tenký šál, ktorý použijete okolo krku, alebo okolo uší proti prievanu, podľa toho, čo máte citlivé, ako sme písali v článku Ako neochorieť.

Nebrať si do lietadla nádoby s vodou, veľké balenia kozmetiky, konzervy (to všetko by vyhodili, dovolené sú 100 ml fľaštičky, ktoré majú byť spolu zabalené v priesvitnom obale s uzáverom.). 

Hodí sa malé jedlo, keď budeme hladní počas medzipristátí (v lietadle nám jedlo dajú, ale na prestupnom letisku je všetko drahé).

Najšikovnejšie je zbaliť si veci na cestu do ruksaku, s ktorým sa vám bude ľahko pohybovať po letisku, aj na Bali medzi jednotlivými destináciami a využijete ho aj pri výletoch a prechádzkach. Palubný kufor môže byť oštara - s dvoma kuframi sa ťažšie manipuluje. 

Neškodí ešte malá taštička na krk, na pás či cez plece - do nej si po ceste dáte mobil, pas a peňaženku, aby ste nemuseli stále zvesovať ruksak a hodí sa vám aj pri dlhších výletoch, kedy sa viac krát na chvíľu vystupuje z auta - ruksak necháte v aute a so sebou si vezmete len tú taštičku.

Ak si na cestu oblečiete dlhé, ale pohodlné (elastické) nohavice, tričko a na to tak dve vrstvy - sveter, alebo mikinu, termotričko, alebo pohodlnú tenkú vetrovku, ste pripravené na cestu do Budapešti, na let a na prípadný chladnejší večer na Bali. Viac teplých vecí nepotrebujete. Radšej ako jednu teplú vetrovku si vezmite niečo, v čom sa vám bude dobre a teplo sedieť v lietadle - vrstvy. Nie je márne mať na sebe ako spodnú vrstvu niečo letné, tenké (pod nohavice krátke legíny a pod mikinu letné tričko). Alebo v ruksaku. Oceníte to počas medzipristátia a po pristátí na Bali, kde už budú tropické teploty a budeme rýchlo presadať do áut.

V lietadle nám dajú deku, no niekomu sa osvedčilo vziať si ešte aj svoju tenkú, napr. tú za 2 € v Ikea, alebo väčší šál (ktorý potom môžete použiť aj ako podložku na cvičenie a šatku do chrámov).

Ďalšie dobré rady, čo si vziať a čo nie (a čo je zakázané) nájdete napr. tu:

dromedar.zoznam.sk/cl/11170/1554005/RADIME--Co--ne-pobalit-do-prirucnej-a-podanej-batoziny-

www.letenky.sk/aktuality/prirucna-batozina-co-do-nej-zbalit

Do kufra

Osvedčil sa veľký kufor. S nakladaním kufrov do áut nám pomôžu, nemusíme sa namáhať.  Kufor naplňte sotva do polovice, aby ste mali kam dať nákupy (v Ubude a v Sanure isto nájdete darčeky, napr. drevené alebo hodvábne výrobky). Šikovný je kufor s objemom okolo 100 litrov, jeho rozmery sú okolo 75x55 cm, označuje sa ako veľkosť L. Ak si kupujete nový kufor, potom prihliadajte na jeho hmotnosť, mal by mať 4, najviac 5 kg, jestvujú aj ľahšie (ale látkové). Letenka na náš let, ktorú sme vám kupovali my, má batožinu do 30 kg (ak ste si sami nekúpili inú), čo bude bohato stačiť. My berieme so sebou batožinovú váhu, aby ste si mohli pred odletom kufor skontrolovať.

Uterákov na našu hygienu aj k bazénu (v rámci areálu) budeme mať v každom dostatok. 

Je veľmi šikovné zbaliť si jednotlivé druhy vecí do jemných látkových vrecák, alebo silonových tašiek (trebárs farebne rozlíšených). Napokon sme v izbách žili viac-menej "z kufra", len časť vecí sme vybaľovali do skrine. Okrem iného preto, že na treťom stanovišti sme si uvedomili, aké krásne sú naše izby a ako ich my za dve hodiny zapraceme svojím neporiadkom - a rozhodli sme sa, že ich budeme mať pekné.  

Oblečenie podľa toho, čo radi nosíte: šaty (krátke a také, čo sa nemusia žehliť), tričká a šortky/sukne, vzdušnú košeľu s dlhým rukávom či tričko proti slnku (najmä na prvé dni, niekoľkí sme sa v nich prvé dni aj kúpali), ponožky do tenisiek, spodné prádlo (radšej viac kusov, zle to tam schne), uterák k moru (môže byť aj ten maličký, čo ste mali na cestu) niečo tenké ako podložka na cvičenie (karimatka je zbytočná). Uterák môže byť napr. ten tenučký športový z mikrovlákna.

Topánky:

  • Obuv na plávanie (V Amede sú v mori skaly a na mieste ich nekúpite, treba si ich kúpiť doma, alebo požičať. 
  • Pohodlné topánky na chodenie na našich (ľahkých) výletoch (nie ťažké turistické topánky, stačia tenisky, niekto to volá botasky, alebo dostatočne uzavreté športové sandále). Využijete ich aj na cestu.
  • Šľapky, možno dvojo. Alebo pohodlné sandále.

Medicína a kozmetika: Osobné lieky. Základnú lekárničku: rýchloobväz, elastický obväz, Multivitamíny! (klíma v lietadle zvádza k prechladnutiu, postihlo to väčšiu časť našej skupiny), niečo na dezinfekciu prípadných malých odrenín či škrabancov , repelent (málokedy sme využili, ale predsa), niečo na trávenie, na bolesť, na prechladnutie, prípadne probiotiká a niečo na močové cesty a niečo prírodné na upokojenie/spanie. Nejaký krém na svaly, kĺby a šľachy - ak budeme viac putovať. Opaľovací krém, krém po opaľovaní. Krém na tvár, šampón a kondicionér. Všetko si dajte do malých balení, aby ste mali ľahší kufor.

Viac tipov k medicínkam nájdete v článku Ako neochorieť. 

Potraviny a tekutiny: Kto chce, trochu alkoholu. Ako pohotovostný snack (na výlety) sa nám osvedčili vákuovo balené Jerky´s (sušené mäso), knacke-brot a zdravá verzia nutely (plus lyžička), alebo keksíky, musli tyčinky - ale všetkého len trochu! Čokoládu nie, roztopila by sa. Kávu a čaj, kto potrebuje mať svoje. Jedlo na cestu - na časy počas medzipristátí, fľašu na vodu - nie je ale nutná, všade predávajú balené vody.

Letné a výletné veci: Plavky, aj dvojo. Kto chce, aj plávacie okuliare, šnorchel, plutvy - ale dá sa to tam požičať. Slnečné okuliare, šiltovka. Menší uterák na utieranie k moru, uterák alebo iná podložka na cvičenie. Ďalekohľad? Pršiplášť, alebo tenkú nepremokavú vetrovku.

Ostatné - ako pre koho - užitočné: peňaženka na Indonézske Rupie (možno budete chcieť nechať svoju obvyklú peňaženku doma, aj s občianskym preukazom, vodičským preukazom a ďalšími kartami a vziať si dve menšie peňaženky, jednu na Eurá a druhú na Rupie a bankomatovú kartu), nabíjačka na telefón, batéria na telefón, vejár, väčší šál alebo inú spratnú podložku na cvičenie, väčší šál do chrámov (dajú sa požičať), zápisník a pero, baterka, kto potrebuje aj štuple do uší. Sponky do vlasov, prací gél - poslúži aj obyčajné mydlo, šnúra na prádlo a pár malých štipcov. Zápisník a pero.

Všetky elektrické zariadenia (nabíjačka na mobil, náhradná batéria na mobil, baterka, príp. kulma a pod.) si v kufri dajte na jedno spoločné miesto do obalu - na letisku v Denpasare nás o to prekvapivo žiadali, tak pre istotu to urobte.

Vezmite si do kufra každá niečo biele - šaty, sukňu a tričko a podobne. Budeme fotogenická skupina.

Čo nechať doma

Šperky, "poistné" potraviny ako klobásy a konzervy - keď brať, tak málo, priveľa oblečenia a kozmetiky (dekoratívnu sme neužili, šampón si prelejte do malej fľaštičky, namiesto siedmich krémov jeden univerzálny), parádne - spoločenské oblečenie a obuv, viac ako jednu knihu, hrubú vetrovku (celý čas by vám zavadzala a v aute vydržíte).

Čo je zakázané: narkotiká, zbrane, televízie, rádiá, pornografiu, domáce zvieratá, rastliny. Čínska medicína (!) a všetko tlačené v čínštine. Vyvážať je zakázané mušle a koraly. Naozaj kontrolujú kufre. Naštudujte si, čo nesmiete vziať do lietadla, aby vám nebolo ľúto, keď vám to vyhodia (Napr. neberte ostré predmety ako nožík a nožničky, pilník. Tekutiny - každá nádoba musí mať objem max 100 ml a spolu zabalené, aby sa dali na kontrole dobre vyložiť z ruksaku.) Tiež elektronické zariadenia budete pri kontrole všetky vykladať.) 

Čo je dovolené: na dospelú osobu 1 liter alkoholu, 200 cigariet, 50 cigár alebo 100 gramov tabaku a malé množstvo parfumu. Pozor! Ak ste si objednali tinktúry od Vierky a chcete si vziať alkohol, jedna fľaštička má 50 ml, to treba od toho jedného litra odrátať. Vierka vám tinktúry dá pred odletom na letisku. 

Čo sa hodí mať pri sebe na výlety, k moru a pri presunoch

Vždy:
  • Peňaženka, vreckovky, mobil, adresa aktuálneho ubytovania (vezmite si na recepcii vizitku, alebo si ju odfoťte), kontakty na ostatných členov výpravy (aspoň lektorky)
  • Slnečné okuliare, šiltovka/klobúk, veľká šatka či košeľa proti slnku
  • Pas a poistka
  • Snack (na dlhšie výlety aj dva), voda
  • Opaľovací krém, pomáda a pod.
  • Podľa potreby osobné lieky, hojivé krémy, olejčeky či kvapky, ktoré užívate, hygienické potreby.
  • Podľa potreby športovú obuv.
  • Tenký šál na krk alebo okolo uší do auta - ak ste citliví na prievan a klímu, veľmi pomôže.
  • K moru plavky, sáčok na mokré plavky, uterák a/alebo podložka na ležanie, plávacie topánky.

Čo urobiť pred odchodom na dovolenku

  • Čo je treba urobiť v predstihu: skontrolovať platnosť pasu a bankomatovej karty, kúpiť či požičať si plávacie topánky, doplniť zásobu osobných liekov.
  • Ak cestujtete po vlastnej osi, kúpte si včas letenku (vždy s poistením storna a zdravia), rezervujte ubytovanie 
  • Vyprázdniť si pamäť mobilu/fotoaparátu, 
  • Poliať kvety
  • Odfotiť si pas
  • Vytlačiť letenku a poistenie. 
  • Zistite si niečo o danej krajine - od známych, na nete, na Fb (skupiny expatov).
  • Uvoľnite sa a rozhodnite sa prijímať, čo vám život prinesie. 

Zaujímavým trendom je eko-balenie: vezmete si predovšetkým veci, ktoré hodláte použiť posledný raz a na mieste zahodiť, alebo darovať. Môžeme si byť istí, že našim odloženým veciam sa miestni potešia a ešte ich využijú. 

Ľubkin zoznam

Ľubka: Vytvorila som jeho prvú verziu už pred rokmi, keď som kvôli práci veľa cestovala, a nechcelo sa mi večne premýšľať nad tým, či už určite mám všetko, čo potrebujem. Postupne som ho rozširovala a kategorizovala, aj teraz som pridala zopár položiek od Vierky a Irenky, keďže takúto exotiku riešim vôbec prvý raz.

Môj postup je taký, že si pred balením sa vytlačím všezoznam celý, ako je. Vyčiarknem z neho položky, ktoré sa netýkajú tejto konkrétnej cesty, a zakrúžkujem tie, ktoré potrebujem dokúpiť (a tie dokúpim). Následne zhromaždím na jedno miesto (na posteľ) všetky nevyčiarknuté položky a poodfajkávam si to. Na záver oddelím oblečenie určené na samotné cestovanie a zvyšok naládujem do kufra a príručnej batožiny. Je možné, že mi zostane trebás zakrúžkovaná nejaká položka, ktorú ani pri balení stále nemám, tú potom kúpim po ceste, na letisku, alebo ju úplne oželiem :) Keď mám na to čas, premýšľam ešte v prvom kroku aj o tom, koľko kusov jednotlivých položiek budem potrebovať, a počty si zapisujem pred každú položku (napr. 4x ponožky). Nie je to nijaká zázračná formulka, ale mne pomáha odbúrať stres, že si niečo dôležité zabudnem.
No a samozrejme, toto je vyslovene mnou vytvorený zoznam, čiže zohľadňuje moje potreby a typy ciest. Ale možno niekomu z vás ako inšpirácia pomôže :)

Čo kde kúpiť

100 ml fľaštičky, tenučký ruksak, pršíplášť - pelerína, nafukovací cestovný vankúš, športové uteráky: IKEA

Tenučké športové uteráky: športové obchody, napr. Decathlon.

Prírodné liečivá: u nás - lektoriek (Irenka: doTerra, Vierka: Zaježovské tinktúry), Hanus - www.hanus.sk, bežná lekáreň, Just

Čo vám máme kúpiť my, zadajte tu.