Aha Bali 2020 - podrobnosti

Letenky, doprava na letisko

Milí priatelia, 

letenky, poistky aj lístky na autobus nájdete TU 

Letenky nájdete aj na Pelikáne v časti https://www.pelikan.sk/kontrola-rezervacie
tak, že zadáte svoje priezvisko bez diakritiky a rezervačný kód z letenky. 

Na oba lety, tam i nazad, máme batožinu do podpalubia, aj príručnú batožinu:

  • Príručná batožina: 1 ks 7 KG 38x55x20 CM
  • Podpalubná batožina: 25 kg

Itinerár, kontakty a koľko treba doplatiť?

Itinerár, zoznam účastníkov s kontaktmi a suma, ktorú treba uhradiť, sa nachádzajú v jednom súbore, TU

Tu si môžete pozrieť, kam všade pôjdeme a čo tam budeme robiť, môžete si vytlačiť alebo poznačiť kontakty na spolu-pútnikov a v tabuľke si nájdete, koľko vám zostáva uhradiť za našu výpravu.

uhrádzajte prosím na účet IBAN SK9309000000000178842758
Pre platby zo zahraničia: BIC GIBASKBX, Slovenská Sporiteľňa, Sídlo: Tomášikova 48, 832 37 Bratislava, názov účtu Irena Ritomská. 

Čo mám v cene? Ako tam budem platiť?

Bližší popis našej cesty, jednotlivých zastavení i terapeutického programu nájdete tu. Tu sa nachádza aj presný zoznam, čo budete mať zabezpečené a na čo si treba pripraviť peniažky. 

Peniaze: Na letiskách sa dá platiť kartou a často aj Eurami. Na Bali si v zmenárňach vymeníme Eurá, alebo USD - doláre (je to jedno) za Indonézske Rupie a zaraz budú z nás milionári. Dá sa aj vyberať z bankomatu, ale nie z každého a za poplatok, častejšie akceptovaná je karta Visa.

Čo potrebujem urobiť teraz?

Om swasti astu, priatelia, čo treba teraz urobiť?

Skontrolovať si doplatok: je to v poriadku tak, ako je pri vašom mene v tabuľke? Chceli ste niečo inak? Mrknite sa do našej univerzálnej tabuľky, v časti PLATBY, TU. 

Vierka zistila, že som kúpila lístky na autobus z letiska do Bratislavy na nesprávny čas. Priletíme na poludnie a najbližší autobus je o 14:30. Budem vo štvrtok prehadzovať lístky, ak by ste dovtedy potrebovali ešte nejakú inú zmenu v lístkoch na autobus, dajte vedieť.   

Ak by niekto potreboval nocľah pred odletom, alebo po prílete, ponúkam (Irena) v Bratislave 2 lôžka v terapke, zdarma. 

Úhrada - prosíme uhradiť čím skôr doplatok podľa tabuľky . Ak si kupujete cez nás potravinové doplnky, dajte nám vedieť do piatka 7. 2. 2020 a my vám pošleme konečnú sumu na doplatok (o preventívnych doplnkoch o kúsok nižšie).

Pas - skontrolovať planosť, musí byť platný ešte pol roka po našom návrate. Niekto si na takéto dlhé cesty berie dva pasy, jeden má pri sebe a druhý uložený v izbe.

Bankomatová karta - overiť platnosť (môžete si vziať aj len hotovosť, Eurá alebo doláre, dajú sa tam vymeniť). 

Lieky - ak užívate nejaké pravidelne: doplniť zásoby, dať na dve miesta v batožine. 

Preventívne lieky: Dlhý let a pobyt v exotickej krajine sa dá veľmi dobre zvládnuť a môžeme si ho v zdraví užiť, keď sa pripravíme. Väčšinou stačí, ak myslíme na imunitu (prechladnutie), trávenie, pohybový aparát a prípadné drobné poranenia (škrabance). Kto chce, môže si na pohyb po letiskách vziať rúšku. Ja (Irena) som overila tento postup na podporu imunity: Najneskôr dva týždne pred odchodom začať užívať multivitamíny (a pokračovať 2 týždne po príchode) - ja používam doTERRA LLV a probiotiká. Počas cesty na chodidlá a do dlane olej On Guard, vnútorne On Guard Beadlets a na dezinfekciu rúk sprej On Guard. Preventívne na podporu trávenia TerraZyme, a podľa potreby: na žalúdočné ťažkosti ZenGest, na pohybový aparát DeepBlue a na škriabance Correct-X. V SOBOTU RÁNO budeme robiť našu objednávku, ak budete chcieť, napíšte do správy cez WhatsUp, čo si prosíte. Registrovaným samozrejme dáme za našu - veľkoobchodnú cenu. V tejto tabuľke, v časti Liečivky sú ceny produktov.  Viac tipov nájdete v našom článku Ako neochorieť na našom blogu.

Spoznávacie a koordinačné stretnutie: Kto môžete, pozývame vás v sobotu 15. februára od 16,00 do cca 18,00 s otvoreným koncom Zoom stretnutie: https://zoom.us/j/2362300903. Čo sa bude diať? Zoznámime sa, Vierka nás vtiahne na miesta, ktoré pre nás starostlivo a znalecky vybrala, odpovieme na vaše otázky a načrieme do terapeutického-tréningového programu, ktorý, ak tam budeme robiť každý deň trochu, nám pomôže pre celý nasledujúci dlhý a šťastný život, naozaj.

Doplnenie údajov do letenky: Keď budete mať chvíľu čas, choďte na stránku https://www.pelikan.sk/kontrola-rezervacie a použite svoj rezervačný kód, máte ho na letenke. Do svojej letenky v časti APIS doplňte tieto údaje: číslo pasu, dátum expirácie pasu, krajina vystavenia pasu, dátum narodenia, národnosť (povinné údaje pri lete mimo Európu). Kto by s tým mal problémy, volajte, pomôžeme.

Očkovanie: Na Bali nie je povinné žiadne očkovanie. Ak uvažujete o očkovaní proti hepatitíde (my sme sa nedali), prvá dávka sa dáva mesiac pred cestou (účinkovať začne po 2-3 týždňoch), druhá pol roka po prvej. Prípadne si skontrolujte svoje preočkovanie proti tetanu (každých 10-15 rokov, u nás povinné).

Poistenie: možno budete považovať za vhodné doplnkové poistenie - balík: peňaženka, doklady, karty, kľúče od auta. Ponúkla nám ho práve SLSP, informujte sa vo svojej banke. 

Balenie: Ak už pomaly uvažujete, čo si vziať, potom odporúčame heslo "menej je viac" a super tipy, získané z našich skúseností, nájdete v našom tajnom článku www.ahavikend.sk/balime/.

Naladenie: mrknite si videá, stránky o Bali, aby ste vedeli, na čo sa tešiť. Na Bali budeme počas meditácií a skupinových rozhovorov, ale aj počas celého dňa trénovať vedomú prítomnosť, ktorá nám pomôže naplno vnímať svet okolo nás, svoje pocity, a bez hodnotenia vnímať, čo sa práve deje v nás a okolo nás. Je to veľmi hojivý prístup k životu a k sebe. Na blogu: https://www.ahavikend.sk/l/krehke-lomy-situacie-ktore-kladu-vacsi-narok-na-vasu-trpezlivost/

Poznámka: Tieto dovolenkové stretnutia tradične organizovali Vierka a Irenka, no táto naša výprava je zvláštna tým, že sa plní náš dávny sen: Ideme všetci štyria, celý Aha tím! Budete mať so sebou štyroch terapeutov "v službe". A to nie je všetko, vo výprave je aj niekoľko účastníkov - terapeutov a ako darček pre nás všetkých skúsený cvičiteľ jogy.

Čítajte si náš blog, ktorý sme písali o cestách na Bali. Pomôže vám predstaviť si krásy tej krajiny, ktorá vás privíta vľúdnymi ľuďmi, úchvatnou prírodou a liečivou energiou. Ale pomôžu vám aj zbaliť sa, urobiť drobné praktické rozhodnutia, pripraviť sa a predísť malým problémom. Dozviete sa aj, ako sa Bálijsky povie dobrý deň a ďakujeme, pretože tam je aj mini-slovník.  https://www.ahavikend.sk/i-love-bali2/

Zatiaľ prezradíme, že Indonézske štátne heslo je "Jednota v rôznosti", ale Bálijské neformálne heslo vyjadrujúce ich životný postoj, je "Singh Ken Ken", čo znamená Nič nie je problém na Bali. 

Matur Suksma, že ste dočítali až sem.

Vážime si, že ste sa prihlásili na túto objavnú cestu! Aj keď sa na nej bude trochu pracovať na sebe - cvičiť, meditovať, spoznávať seba (vlastne tiež prieskum). Na toto využijeme aj bežné situácie, ktoré nás postretnú a dajú nám možnosť pozrieť sa na svet a na seba z iného pohľadu. Aj ten najtolerantnejší človek určite dostane príležitosť vyskúšať svoju flexibilitu a schopnosť  prijímať to, čo je - aj na tej najlepšie pripravenej ceste, tobôž na takejto objavnej. Pár slov k tomu nájdete na článkoch nášho blogu a ako na to pôjdeme a ako si môžeme v tom navzájom pomôcť, sa viac dozviete aj na našom virtuálnom zoznamovacom stretnutí. 

Ak máte otázky, alebo niečo potrebujete, píšte, volajte a nájdete nás obe aj na Facebooku, ak sa tam chcete s nami "skamarátiť".

So želaním krásneho dňa a srdečnými pozdravmi, Vierka a Irenka (aj v mene Tibka a Martinky)


Čo treba urobiť pár dní pred letom

PAS - najmä, ak si neberiete dva: Odfotiť všetky relevantné stránky a uložiť si ich niekam na cloud, na dostupné miesto, alebo si ich sebe poslať e-mailom - pre prípad straty.

Vytlačiť: poistenie, letenku, kontakty na členky skupiny, tabuľku s itinerárom a kontaktmi na jednotlivé ubytovania (včas dostanete) a palubný lístok na cestu tam (pošleme vám, keď urobíme check-in, deň-dva pred odletom).

Palubný lístok na cestu nazad nám v pohode vytlačia na letisku (check-in na spiatočnú cestu budeme pre celú skupinu robiť až dva dni pred spiatočným letom).

Možno radi využijete službu Dobrovoľnej registrácie cestujúcich na MZV SR (odporúčame), vďaka ktorej môžete v prípade nečakaných okolností dostávať užitočné správy vy aj vaši príbuzní. TU nájdete včas link na stránku s naším podrobným itinerárom. Oplatí sa vyplniť ten formulár len pár dní pred odletom, dáva sa tam podrobný itinerár.

Zbaliť sa - možno vám poslúži náš zoznam a dobré rady, ktoré sme vypracovali kvôli Bali. 

Ryžové polia - Bali Lush

Zo sprievodného textu majiteľov Bali Lush:

Bali Lush je perfektná cesta, ak chcete objavovať skutočné Bali, ale užívať si aj komfort. Bali Lush sa nachádza v horách, obklopené džungľou a ryžovými poliami, neďaleko tradičnej farmárskej (turistami neobjavenej) obce Manikyang, v predhorí Mont Batukaru, v provincii Tabanan, nazývanej aj "Ryžová miska Bali". 

Zámok na našom domčeku v Bali Lush
Zámok na našom domčeku v Bali Lush
Z prvej výpravy na Bali: Nyoman Sandi, UBUD, bude jedna z našich ďalších zastávok.
Z prvej výpravy na Bali: Nyoman Sandi, UBUD, bude jedna z našich ďalších zastávok.

Nenájdete tu reštaurácie, obchodíky ani hotely, len dokonale autentický život bálijskej hinduistickej farmárskej obce. Päť domčekov Bali Lush je rozhádzaných na takmer hektárovom permakultúrnom záhradnom pozemku s tropickým ovocím. 

Toto miesto ponúka okrem prechádzok, neskutočnej atmosféry, zvukov, vyhliadky, vychádzok a lenošenia v bazéne aj rôzne doplnkové aktivity, ako výlet na motorkách, návšteva tradičného trhu, sprevádzané pol- a celodňové túry, spoločná príprava slávneho bálijského bylinkového toniku. Nájdete ich tu:

https://www.balilush.com/activities-on-offer 

Naša skúsenosť?

Bali Lush bola minule najdrahšou položkou v našom rozpočte, no napriek tomu sa sem vraciame, aby sme vám ponúkli jeho neobyčajnú pôvab.  

Lush znamená svieži, šťavnatý, bujný - a taká je aj naša spomienka na toto miesto, divoké aj jemné zároveň, osviežujúce i upokojujúce. Vždy sa snažíme, nakoľko sa dá, bývať spolu s miestnymi, alebo majiteľmi zariadenia. Bali Lush vlastní a vedie manželský pár z Austrálie, v spolupráci s miestnymi ľuďmi. Domčeky, ktoré našli a rozmontovali na Jáve, priviezli a zostavili na prudkej stráni, odkiaľ je výhľad na úchvatné okolie.

Ceny sú vyššie, čo sa týka ubytovania, ale aj stravy (ktorá sa nedá inde obstarať). Striedme raňajky máme v cene ubytovania (a našej výpravy). Obedy a večere, ako aj nápoje si kupuje a dohaduje každý sám, tak isto aj doplnkové aktivity.  

Rozhodne vám budeme odporúčať výlet na motorkách. Nebojte, zvládnete to a budete radi. Prebiehalo to takto: jedno popoludnie sa pred hlavnou budovou objavilo 12 usmiatych bálijcov na mopedoch. Každý vzal jednu osobu na sedadlo za sebou, obdaroval ju svojou prilbou a išlo sa. Najprv sme na rozbitých úzkych horských asfaltkách pišťali a jačali, ale skoro sme zistili, že to nie je potrebné - a napokon som sa jednou rukou držala a druhou frajersky nakrúcala na mobil. Naši šoféri sú skúsení jazdci, obratne a bezpečne zvládajúci terén aj jazdu so spolujazdcom. Poznajú miestne krásy a dopriali nám unikátne výhľady, hojdačku nad poliami (dalo by sa povedať, nad priepasťou), vodopád aj malé vychádzky v úchvatnej prírode. Bol to jeden z našich najkrajších zážitkov na Bali. 

Ďalšou krásnou možnosťou je obdarovať miestnu školu školskými potrebami a pomôckami. Ak chcete, pribaľte si nejaké do kufra. Deti nám za to prišli zatancovať a trošku nás to aj učili, ťažko skrývajúc smiech nad našou nemotornosťou. Maminky - tak ako všade na svete starostlivé - svoje dievčatká nádherne obliekli, načesali a vyzdobili a ony nám predviedli náročný tanec, ktorý sa učili niekoľko rokov. Bol to dar, skvelá príležitosť oceniť, uctiť si kultúru tak odlišnú ako je tá naša, ale aj to, čo nás spája - potrebu rodiny, spoločenstva, ukotvenia v rituáloch a zvyklostiach. 

Výroba toniku bola tiež zaujímavá. Pod vedením a dohľadom pani kuchárky sme čistili kurkumu, zázvor a iné suroviny, ktoré sme nepoznali, ale boli sme z toho tri dni poriadne špinaví. Potom sme to podľa určeného postupu varili a naliali do fliaš. Nechutí to vôbec dobre, ale bálijci vyzerajú zdravo. Predáva sa to tam kde-kade, aj na uliciach a veríme, že je to účinné. Treba ho vypiť najbližšie dni. Skúsila som trochu z neho zachovať "na doma", ale pokazil sa. 

Štvrtým nezabudnuteľným zážitkom v Bali Lush bolo kúpanie vo vodopáde. Sprievodca nás odviezol ešte vyššie do hôr (Cestou sme sa zastavili v obci a šofér prehodil reč s krásnou staršou dámou. Až keď sme odchádzali, všimla som si: pani bola odetá podľa tradičného bálijského spôsobu, ženy tu ešte pred 50 rokmi všetky chodili v sukni a hore bez. No tá štíhla jemná pani takto (ne)odetá vyzerala veľmi prirodzene, pekne.) a odviedol dolu kopcom, pomedzi stromy a kry až k neuveriteľnej kráse: jazeru s vodopádom. Boli sme tam samy a plávali sme v tej vode úplne bez, slobodne, lebo to bola výprava "Aha Bali pre ženy". Snažili sme sa doplávať čím bližšie k padajúcej vode, ale tá nám svojim hukotom zatvárala uši a prudkým vírom vody a vzduchu vyrážala dych. Voda bola čistá a celý ten zážitok bol akosi očistný. Cestou nazad, kým sme čakali na šoféra, sa strhla krátka tropická búrka. Postavili sme sa pod palmu, z jej najdlhšieho listu stekal prúd teplej vody, a nechali sme sa masírovať. 

Trochu sme sa aj nasmiali, lebo pred odchodom sme sa domáceho pýtali, či sa môžeme okúpať nahé a čo zatiaľ spraviť so sprievodcom. Austrálčan nám poradil: "Povedzte mu "go away" a on pôjde preč, alebo mu nehovorte nič, a on uvidí, čo ešte nevidel."

Neskutočnú krásu miesta mne narušili odpadky. Vyštverala som sa hore na skaly, lebo som chcela pobudnúť pod menšími bočnými vodopádikmi, nechať si ich vodu dopadať na hlavu. A tam hore, na jednej plošine, hromada plastových nádob a tretrapakov. Ako sa tam vôbec dostali? Najprv som ich začala zbierať, ale bolo ich priveľa. Píšem to sem preto, aby ste sa na to pripravili, Indonézia má s plastami veľký problém, na súši i v mori. Posledné roky usilovne pracujú na jeho zvládaní odborníci i dobrovoľníci miestni, aj príduvší. Niekto z nich nám to vysvetľoval takto: stáročia Bálijci balili všetko do palmových listov, mali ich ako taniere, krabičky, vrecká i poháre. Takýto obal stačilo vyhodiť za hlavu či za dom - tam sa stal potravou pre zvieratá a rastliny. Nejaký čas trvalo, kým sa naučili, že tetrapak sa do kolobehu tak ľahko nevráti. Treba si preto pripraviť oko láskavé; zvedavé, ale neposudzujúce.

Výlet na miestne trhovisko a lekciu varenia sme vtedy nevyskúšali, zdali sa nám cenovo neprimerané, aj čas bol obmedzený. Ale ktovie, možno sa oplatí nechať sa zlákať.

A ešte na jednu vec sa potrebujeme pripraviť: väčšina domčekov obsahuje jednu izbu a tá má štyri postele. (Ostatné naše destinácie budú s izbami po dvoch.) V izbe sa budeme zdržiavať minimálne, vlastne iba na noc - veď vonku bude čo obdivovať. Domčeky sú prekrásne a máme tam wifi, sprchu s presahom do prírody (už ste sedeli na toalete s výhľadom na oblohu a prírodu naokolo?), kávičkovanie na terase ... ale tie tri dni sa, kvôli menšiemu súkromiu, nastavme tak trochu na pioniersky tábor. 

Nie, nebudú poschodové postele! Teda, sú tam, ale nevyužijeme ich. Poriadok sa hodnotiť nebude. Ale zato rozcvička bude! A nie hocijaká, jogová! Jožkova veľkorysá ponuka precvičovať jogu (a Deniskina ochota dať si s nami crossfit, ak sa odvážime) sú prísľubom, že popri meditáciách, prírode a rozhovoroch pookreje nielen naša duša, ale aj telo.

Bali LUSH! Teš sa na nás! 

"Bali Lush is the perfect way to discover the Real Bali without sacrificing on comfort. We are located in a traditional farming village called Manikyang, on the lower slopes of Mount Batukaru, in the Tabanan Province; known as the Rice Bowl of Bali. There are no mini-marts, restaurants, clubs or spas in our area, just a 100% authentic Balinese Hindu farming village. Our five guest rooms are interspersed amongst a hectare of permaculture gardens and tropical fruit orchards. We are small and our focus is on guests connecting with each other which means that we do eat meals together at our 2 communal dining tables in our restaurant and that all guests share the pool area. If you are looking to get away from the madding crowds and you enjoy making new friends from around the world then Bali Lush is for you."Are you interested in doing some activities that will give your guests a greater appreciation of Balinese life? Be sure to check out our activities page on our website, https://www.balilush.com/activities-on-offer, to see details about our morning market tour, cooking, offering making, cake, traditional herbal tonic making classes. What kind of experience you are hoping to give your guests? I can help you plan activities a tours or arrange guides and private cars. We want to help you create an experience for your retreat goers that is fun, adventurous, spiritual and life changing.
We now offer several guided hiking tours which are a great addition to your retreat. They can be anywhere from 1 -2 hours up to a half or full day. For long hikes we can arrange a Balinese vegan lunch with a cute little coffee shop in a local coffee plantation on Mount Batukaru, midway down the mountain. Or for the more adventurous I highly recommend our guided motorcycle tours. You will pillion on the back of a scooter with your own personal driver. Each driver is a local guide who has experience in riding on the back roads and know all the best-hidden gems to take you to. Unique spots include 2 waterfalls, swimming holes, jaw-dropping rice terrace views and local temples. Many guests comment that touring through the rice paddies was the highlight of their time in Bali.