AHA MADEIRA

2. - 9./11. november 2023

Tento výlet je obsadený

Ak chcete ísť, dajte nám prosím vedieť, možno sa uvoľní miesto pre náhradníkov. 

Predĺžime si leto. 

Madeira - európske Bali

Zažiť nádherné, slnečné, farebné leto - aj keď je november.

Vystúpiť na hory a dívať sa do údolí - aj keď sme nemuseli šliapať do kopca.

Kochať sa v záplave kvetov v najlepšom kvetinárstve sveta - v tropickej prírode.

Cítiť sa ako na Bali - ale namiesto dvadsaťštyri hodín, letieť len päť.

Vrátiť sa po týždni - oddýchnutí ako po mesiaci hlbokého relaxu.

Meditovať, prebúdzať vnútorné liečivé sily, aj keď si to doteraz nikdy nerobil/a.

Mať kúzlo a komfort exotickej destinácie - ale zaplatiť takmer ako za dovolenku za rohom.

Užívať si všetky turistické vymoženosti - ale nemusieť sa tlačiť v dave. 

Vziať do ruky tropické ovocie a zahryznúť doň - lebo je čerstvé, včera natrhané.

Obdivovať šíre zelené náhorné planiny - ale ďaleko od sychravých pahorkov severu.

Nechať sa strhnúť energiou búrlivého príboja - ale okúpať sa v tichej zátoke. 

Tento výlet je špeciálne pre vás, ktorí chcete za týždeň urobiť toľko práce na svojom zbavovaní sa stresu, koľko ste nemali čas urobiť za celý rok. 

Poďte s nami na Madeiru!

Aký je plán? 

Termín: 

2. - 9. november 2023 (4 osoby), 

2. - 11. november 2023 (8 osôb)


Tam: 

2. 11. 2023 o 13:45 Budapešť - Madeira, 6:10 Viedeˇň - Madeira

Nazad: 

9. 11. do Budapešti 18:40, do Viedne ráno 10:45 (spolu 4 osoby)

11. 11. do Budapešti 18:40 (8 osôb)

KDE BUDEME BÝVAŤ?

Od príchodu v piatok 3. 11. do utorka 7. 11. 2023 budeme bývať vo Funchal v 4-miestnych apartmánoch. Každý apartmán má 2 izby, každá izba má svoju kúpeľňu a apartmán má aj kuchyňu. V tej kuchyni si môžeme spoločne pripravovať nenáročné jedlá z miestnych čerstvých surovín a tropického ovocia. 

V utorok 7. 11. sa presunieme do Calhety, kde zostaneme do odletu (vyberiete si, či 10. novembra, po týždni), alebo 13. novembra, po desiatich dňoch). Tu si užijeme ALL INCLUSIVE v izbách po dvoch.

Výlet je rozvrhnutý tak, že v prvých dňoch budeme v miestach, kde je veľa čo vidieť - a treba to vidieť. V druhej časti pobytu budeme viac lenošiť pri vode. 

Naše apartmány vo Funchale

Náš hotel v Calheta - všetky izby budú s výhľadom na more. 

PREČO MUSÍTE ÍSŤ S NAMI?

 • Lebo vieme nájsť naozaj pekné miesta. Vierka tam bola a dôkladne všetko omrkla. Hovorí, že bolo ťažké fotiť, lebo jej sa páčilo všetko, kdekoľvek stála.
 • Lebo okrem cestovania ponúkame aj program: ranné cvičenie, popoludňajšie meditácie, a hojivé rozhovory. Vrátite sa nielen bohatí o zážitky, ale aj s pokojom v duši.
 • Lebo cena je priaznivá. Cestovať v skupinke a s niekým, kto si dá záležať na plánovaní, sa vypláca.  
 • Lebo na výletoch s nami nikto nie je sám. 
 • ... a je s nami veselo :)

AKÉ BUDE POČASIE?

Madeira sa nachádza na rovnakej rovnobežke ako severná Afrika (Maroko), je to teda tropický ostrov a začiatkom novembra bude vo Funchale a okolí počasie asi ako keby u nás bola jar, alebo premenlivé leto. Vezmeme si plavky a pár tričiek, k tomu sandále do mesta, tenisky na prechádzky prírodou, aj jeden sveter a ľahkú bundičku. Do prírody sa nám osvedčí aj pršiplášť. Veď preto je ten ostrov taký zelený, voňavý a plný kvetov, že obloha nie je skúpa na vlahu.

Calheta je najteplejšou časťou ostrova a počítame s tým, že tam bude vzduch i more výborné na kúpanie. 

PRE KOHO JE POBYT URČENÝ?

Pre každého, kto si chce oddýchnuť na príjemných miestach. Pre tých, ktorí sa chcú aktívne pričiniť o svoj oddych a nové sily jemným cvičením, relaxáciou, osvedčenými samo-regulačnými technikami. Nemusíte mať špeciálnu športovú kondíciu, lebo výlety máme koncipované tak, aby si na svoje prišli vášniví chodci aj tí, čo radšej sedia na lavičke. Čo však bude vítané, je ochota spolupracovať, objavovať, skúmať a obdivovať svet okolo. Ako asi cítite z tohto textu, snažíme sa výlet pripraviť so všetkou láskou a pozornosťou, ale je to stále skupinový výlet, kde sa o seba a aj navzájom jeden o druhého staráme, než pobyt so sprievodcom, ktorý nás má na starosti a všetko za nás zariadi. Pre taký typ dovolenky je vhodnejšie ísť s nejakou dobrou cestovkou. 

ČO BUDEME JESŤ? 

V prvej časti výletu, vo Funchale, bude na výber mnoho reštaurácií. Navštívime tiež miestny ovocný, zeleninový a rybný trh a niečo dobré si z tých čerstvých surovín pripravíme v našich kuchyniach. V druhej polovici výletu nebudú také možnosti, ale nevadí, my budeme mať all inclusive. 

Na Madeire je niekoľko jedál, ktoré určite treba ochutnať.

 • Cesnakový koláč Bolo do Caco, ktorý vyzerá obyčajne - žemľa opečená na ohni a potretá cesnakovým maslom, niekedy plnená mäsom. Je to mimoriadny zážitok.
 • Filete de Espada: Čierny mečúň - ryba strašidelne vyzerajúca, ktorá žije veľmi hlboko v mori a je základom typického jedla na Madeire - podáva sa s banánmi. 
 • Espetada - čosi ako ražniči z jahňacieho mäsa 
 • Madeira: Typické víno Madeiry je sladké a pije sa skôr ako aperitív. 
 • Poncha - destilát z cukrovej trstiny s medom a citrónovou šťavou. Taký koktejl. 
 • Pastel de Nata: malé koláčiky, veľmi chutné. Treba si ich dať, lebo recept je tajný a nikto iný ako zopár Portugalcov ho nemá.
 • Čerstvé tropické ovocie - vedeli ste, že niektoré druhy ovocia nájdete len na Madeire, nikde inde?
 • Na miestnom trhu sa dá kúpiť aj steak z tuniaka, dá sa ľahko pripraviť a je úplne čerstvý - to je pre nás, vnútrozemcov, tiež vzácnosť. 
 • Ako pochúťku si môžeme nájsť aj dobrú zmrzlinu a osvedčilo sa aj sušené ovocie, ktoré môže byť aj spratným suvenírom pre blízkych doma. Majú napríklad sušené banány, pomelo, mango, ananás, zázvor a sú mimoriadne dobré. 

ČO BUDEME ROBIŤ? 

Na Madeire sa stále niečo oslavuje, čo prináša ďalšie kultúrne a kulinárske možnosti. Toto je náš predbežný plán, no máme aj otvorené dvere pre nečakané príležitosti! 

1. deň - piatok

Prílet na Madeiru v pooludňajších hodinách, transfer z letiska, ubytovanie, spoločná večera

v meste, nákup potravín na raňajky.

2. deň - sobota

 • Pešo do Botanickej záhrady, vstupné cca 10 € a návšteva rozhodne stojí za to. Ponoríme sa tam do sveta vôní, zvukov a farieb, pestrého, ale harmonického a upokojujúceho. Poprechádzame sa v objatí kvetov a stromov, posedíme si a pokocháme sa neuveriteľne krásnymi výhľadmi na more a na okolie. 
 • Mesto Funchal, pobrežie - záliv Atlantického oceánu. Toto hlavné mesto Madeiry je kúzelnou kombináciou kozmopolitnej atmosféry a blízkosti s prírodou. Funchal znamená v preklade fenikel - pripravte sa na ľúbezné vône!
 • Kúpanie a lenošenie pri bazéne.
 • Poobede, po oddychu môžeme ísť na spoločnú prechádzku na tržnicu, do centra mesta, obdivovať staré mesto a jeho katedrálu (stavba z 15-teho storočia, ktorá ako jedna z mála prežila všetky vlny kolonizácie. Nazýva sa Katedrála Nepoškvrneného počatia našej Panny Márie).

3. deň – nedeľa

Výlet na Monte lanovkou. Je to kopec nad Funchalom, kedysi obľúbené letovisko európskej šľachty, dnes park, oplývajúci úchvatnou prírodou a dychberúcim výhľadom. Prejdeme sa cestičkami v bujnej vegetácii, popri vodopáde i v tichých zákutiach. Hore na Monte i dolu sa ide originálnou "gondolovou" lanovkou, no kto by chcel, môže sa trojkilometrovú trasu nazad do mesta odviezť "v lete na saniach" - v parádnom koši na lyžiach, historickom spôsobe dopravy, ktorý zaviedli už v 19tom storočí). Aj pešo sa dá ísť, samozrejme, to poskytne ďalšie krásne výhľady. 

Lanovka cca 20 € na osobu, vstupné do Monte cca 12 € na osobu.

Fakultatívne vybavíme: Túra na Ponta de São Lourenço (v preklade "Mys svätého Vavrinca", najvýchodnejší cíp Madeiry - to sú tie "akoby škótske" pláne na obrázku v galérii, s úchvatnými skalami v mori). Cestou zastávka na soche Krista (ktorá je len o čosi menšia, ako tá v Rio de Janeiro). 

Poobede relax pri bazéne, večer historické centrum.

4. deň - pondelok

Spoločný výlet autami na Pico do Areeiro ráno, tam cca 2-hodinová relatívne ľahká túra po bezpečnom chodníku v úchvatných horách. Pico do Areeiro je 1 818 m vysoký vrchol a je tretím najvyšším vrchom ostrova Madeira. Z jeho vrcholu sa návštevníci môžu väčšinu dní pozerať na oblaky a šíre okolie máme ako na dlani. Vzduch je svieži a čistý a slnko je veľmi jasné. Za jasného dňa je možné vidieť susedný ostrov Porto Santo, vzdialený 48 km severovýchodne. Autom sa dá ísť až pod vrchol a tam je krásna vychádzka na horskú chatu. Kto bude chcieť, bude pokračovať vo vychádzke, kto nie, počká pri kávičke či vínku na tej chate, kým sa ostatní vrátia.

... alebo výlet loďou? 

5. deň - utorok

Presun na druhé ubytovanie, cestou výhľad Cabo Girão (uuuuu haaaaa! Sklenená plošina, najvyššia v Európe - 580 metrov nad morom - s neskutočným výhľadom a trochou adrenalínu. Ale Vierka to zvládla, zvládneme aj my!) a zastávka v Ponta do Sol - malebná dedinka s krásnou prírodou a nádhernou pobrežnou promenádou s palmami. Ponta do Sol je tiež známa svojím historickým šarmom, s úzkymi dláždenými uličkami, tradičnými domami a kostolmi z 15. storočia. Vyznačuje sa tiež miestnou kuchyňou z lokálnych zdrojov, s tradičnými madeirskými jedlami, vrátane čerstvých morských plodov. Určite si tu niečo vyberieme na obed.  

Ubytovanie v Calheta, kúpanie, relax.

6. deň - streda

Kúpanie pri mori, oddych relax. Hoci na Madeiru sa chodí viac za úchvatnou prírodou, ako za kúpaním, doprajeme si ho v tejto druhej časti dovolenky dosýta.

Fakultatívne vybavíme výlet do Porto Moniz (známe predovšetkým svojimi prírodnými bazénmi. Tieto bazény sú vytvorené z bazaltových skál, ktoré tvoria prirodzené bazény napustené slanou morskou vodou. Porto Moniz ponúka aj nádherné výhľady na oceán a skalnaté pobrežie) a São Vicente (Jednou z najväčších atrakcií v São Vicente je jaskyňa Volcanism Centre, ktorá poskytuje fascinujúci pohľad na vulkanické formácie a históriu ostrova. Mestečko má tiež nádherné čierne piesočné pláže. Ďalšou zaujímavosťou je São Vicente Waterfalls, kde si môžete pozrieť impozantné vodopády, ktoré sú charakteristické pre tento región.).

7. deň – štvrtok

Ráno odchod na výlet: Leváda "Dvadsaťpäť fontán". Tak sa to volá, ale nie sú to fontány, sú to vodopády.  

Leváda je názov je systém umelých zavlažovacích kanálov, ktoré sú pre Madeiru charakteristické. Sú vybudované na transportovanie vody z horských oblastí, kde hojne prší, na suchšie prímorské časti ostrova. Slúžia na zavlažovanie polí, záhrad a na produkciu energie. Sú budované od 16. storočia a tvoria rozsiahlu sieť kanálov s celkovou dĺžkou viac než 2 000 km. Sú zároveň aj dôležitým technickým a kultúrnym dedičstvom Madeiry.

Okolo Levád sa vinú turistické chodníky, po ktorých je príjemné sa poprechádzať a Leváda "Dvadsaťpäť fontán" je považovaná za jednu z najkrajších, aj preto, že pri prechádzke uvidíme najväčší počet vodopádov. Aj keď treba pripustiť, že na tomto mieste vždy prší. Vezmite si pršiplášť. Píšem, aj keď mi to Vierka zakázala, aby sme vás neodradili. Ale pár kvapiek nás nezabije.  

Poobede návrat: kúpanie v mori, relax.

8. deň – piatok: Odchod domov

- Voľný oddych pre tých, ktorí zostávajú, kúpanie a relax. 

9. deň - sobota 

Napr. výlet do Porto Monis a São Vicente (popísané vyššie).

10. deň - nedeľa: 

Kúpanie a relax

11. deň - pondelok: odlet domov. 


KOĽKO NÁS BUDE?

Berieme desať účastníkov, takže spolu nás bude dvanásť. 

KOĽKO TO BUDE STÁŤ?

Čo je v cene? 

 • Transfery z letiska do Funchalu,
 • Ubytovanie vo Funchale,
 • Transfer na Pico do Areeiro, 
 • Transfer z Funchalu do Calhety, 
 • Ubytovanie a all inclusive v Calhete,
 • Transfer z Calhety na letisko. 

Týždňový pobyt: cena na rok 2024 bude určená + letenka.

10-dňový pobyt: cena na rok 2024 bude určená + letenka.

Ceny sú predbežné, ešte čakáme na kalkuláciu od dopravcu.

Na mieste počítajme s týmito nákladmi:

 • Potraviny (v prvé 4 dni).
 • Výlety a vstupenky podľa toho, kam sa rozhodnete ísť, odhadom sú uvedené v itinerári (napr. Botanická záhrada, lanovka a vstup na Monte, prípadne Ponta de São Lourenço). 
 • Vreckové, suveníry. 

Ceny potravín a bežných spotrebných predmetov sa nelíšia veľmi od našich, možno sú cca o 10 - 15% vyššie. Samozrejme supermarkety sú výhodnejšie ako malé obchodíky v blízkosti turistických atrakcií.

Uvidíš nádherné dary prírody, ochutnáš skvelé jedlo, naučíš sa dýchať pokoj a pohodu, omladíš si telo, posilníš dušu.

Dôležitá poznámka

Nie sme cestovná kancelária. Sme dve terapeutky, ktoré rady cestujú a rady so sebou vezmú pár starých aj nových priateľov. Vyhľadávame krásne miesta za dobrú cenu. No ak chcete ísť s nami, počítame s tým, že nebudete mať servis ako turisti. Budete členmi partie cestovateľov, ktorí objavujú krásy tohto sveta, aj krásy v sebe samých, dobre sa bavia,  navzájom si pomáhajú a sú k sebe láskaví.

Cena výletu zahŕňa náklady na váš pobyt a odmenu pre nás vo výške 120 € za osobu (za organizovanie výletu a program). Poďte s nami na Madeiru! Tešíme sa na vás!

Vierka Belovičová a Irena Ritomská

Fotogaléria

Ozvláštniš svoj pohľad na život. 

Odporúča desať z desiatich spokojných účastníkov :)

- Nevadí, že sme zmeškali ten autobus, pôjde ďalší a aj tak sa máme dobre. 

- Máš úplnú pravdu. Ale keby sme to stihli, mali by sme sa ešte lepšie. 

Ak sa chcete cítiť uvoľnene, prijímaní a v priateľskom ovzduší, ak si chcete oddýchnuť, veľa vidieť a naučiť sa, ak chcete stretnúť fajn ľudí, choďte na Aha víkend, alebo Aha dovolenku, kedykoľvek len môžete. Jana

Na Madeire je nádherná príroda, odporúčam každému, kto tam nebol. Hneď by som tam išla byvat, pre mňa jedna z najkrajších krajín. Edita

S vami som vždy pripravená ísť. Bola som nadšená na Cypre. Dakujem vam pekne ze sa o nas takto starate. ❤💋Už aby tá Madeira bola!