Moderné kráľovské mesto

Transylvánske alpy

Rozprávkový hrad

Kúzelné horské sídlo 

Balkánska gastronómia

Nekonečné termálne spa

AHA Bukurešť 

a tajomná Transylvánia

17. - 21. apríl 2024

Zostáva JEDNO miesto.

Zažiť Transylvániu ...

Aj vy máte túto divokú časť Karpát na svojom zozname "Raz sa tam pôjdem pozrieť"? Tak teraz je tá chvíľa! Tí, ktorí tam raz boli, sa vracajú znova. Čo keby sme si spolu pozreli dva najkrajšie hrady, kúzelné horské mestečko a prihodili neskutočný relax pod palmami v termálnom raji? Pohodlne sa usídlime v hlavnom meste, ktoré nás prekvapí útulnými zákutiami i moderným rozmachom - a odtiaľ vyrazíme na výlety. 

Poďte s nami! Bude to víkend veľmi, veľmi príjemných prekvapení.

V stredu 17. apríla:

Popoludní sadneme na lietadlo a za hodinu a pol pristaneme v hlavnom meste Rumunska. Taxík nás odvezie do našich apartmánov priamo v centre mesta. To bude presne čas na večernú prechádzku centrom a prvé ochutnanie miestnej kuchyne. A kúpime si niečo na štvrtkové raňajky. 

Štvrtok:

Výlet do tajomnej Transylvánie! Autobus nás vyzdvihne a začne objavovanie úchvatnej prírody a troch pokladov:  hrad Bran - ktorý inšpiroval tvorcov filmu o Draculovi (ale uvidíte, je to romantický hrad), mesto Brašov a hrad Peleš. Radia nám vziať si Slnečné okuliare, slnečný klobúk a pohodlné topánky. Výlet bude sprevádzať profesionálny sprievodca v angličtine, takže my si povieme hlavné body v slovenčine dopredu. 

Piatok:

Druhé najväčšie termálne kúpele v Európe. Liečivá voda, palmy, masážne trysky, sauny. Pocitové, vizuálne a zvukové pôžitky od výmyslu sveta. Necháme sa rozmaznávať a budeme odpočívať tak, ako sme to už dlho potrebovali. 

Sobota:

Sprievodkyňa nás vezme na pešiu prechádzku po najzaujímavejších miestach Bukurešti. Uvidíme Bukurešť ako moderné európske mesto, ale aj miesto, ktoré sa s úctou vracia k svojej dávnej hrdej a bohatej minulosti. No a doprajeme pozornosť aj "socialistickej klasike" - honosný Parlamentný palác je druhou najväčšou budovou na svete. Mestom sa budeme túlať tak dlho, ako budeme chcieť, potom si dáme dobré jedlo a dlho sa vyspíme, lebo nedeľné dopoludnie bude pomalé.

Nedeľa:

Ešte sa prejdeme historickým centrom, ešte si dáme pokojnú kávičku a ľahký balkánsky obed a popoludní odlietame domov. 

Dopraj si tento výlet pre seba, 

vrátiš sa s pohodou v duši a s novými silami. 

Prečo sme vybrali práve Bukurešť a Transylvániu? 

Romantický BRAN, postavený v 14. storočí, spájajú s draculovskými historkami najmä kvôli marketingu. Po 1. svetovej vojne sa Bran stal letným sídlom rumunskej kráľovnej Márie. Tá sa do neho zamilovala a investovala veľa peňazí do jeho rozsiahlej renovácie. Väčšina vystaveného zariadenia je z jej obdobia. Niekoľko dobových zbraní však pochádza zo 14. storočia. Bran má 60 miestností. V r. 2006 získal hrad naspäť vnuk kráľovnej Márie Dominic Habsburg-Lothringen. Aj naďalej sa tam rozhodol uchovať múzeum, iba niekoľko miestností si rezervoval pre seba a svojich blízkych.    

Brašov - rekreačná prechádzka horským mestečkom, ktoré mnohí považujú za najkrajšie v Sedmohradsku (Transylvánii), založeným v 13. storočí Rádom nemeckých rytierov. Námestie Piaţa Sfatului (Námestie Rady), obklopené farebnými barokovými budovami, bývalú radnicu Casa Sfatului, no najmä klenot Brašova - vysokú gotickú Čiernu katedrálu, najväčšiu cirkevnú stavbu na balkáne. Kuriozita - z empor visia staré orientálne modliace koberčeky. Posedíme v niektorej zo slávnych kaviarničiek v dláždenom centre mesta.  

PELEŠ - postavený koncom 19. storočia významom predčí Bran. O výstavbe zámku Peleš rozhodol rumunský kráľ Karol I., ktorý chcel mať v lone krásnej prírody oddychový víkendový dom, vzorom preň boli alpské vily. Neskôr ho zmenil na lovecký zámoček, ktorý sa rozrástol na kráľovské zámocké sídlo s rozlohou väčšieho paláca a bol až do roku 1947 sídlom kráľovskej rodiny. Je tu uložené aj srdce kráľovnej Márie, ako relikvia. So svojimi bohato zdobenými interiérmi je jedným z najzachovalejších a najkrajších palácov v Európe. Jeho pompézne zámocké komnaty zdobia významné európske umelecké diela. 

Na 3-hodinovú prechádzku Bukurešťou nás vezme certifikovaná sprievodkyňa. Na tejto prechádzke viac ako 500 rokmi rumunskej histórie sľubuje, že nám ukáže krásnu architektúru Bukurešti, vrátane skrytých pamiatok, ktoré v bedekroch nenájdeme. Okrem iného, samozrejme, navštívime aj Parlamentný palác, druhú najväčšiu budovu na svete, s viac ako 3 100 izbami, prepychovými mramorovými interiérmi s rozlohou 330 000 m², ktorá je pomníkom pýchy socialistického zemepána Nicolae Ceauşesca. V Bukurešti si doprajeme aj objavovanie miestnej gastronómie. 21 najlepších rumunských jedál nájdete TU.  Tipy na reštaurácie v Bukurešti sú napr. TU.  Kde teraz žije Rumunská kráľovská rodina? Viac o kráľovskom paláci nájdete tu. 

Na nápad urobiť ďalší z našej série predĺžených výletov práve do Bukurešti sme prišli práve vtedy, keď sme hľadali termálne kúpele. Therme v Bukurešti je druhým najväčším termálnym aquaparkom v Európe a to, čo ponúka, je jednodňová exotická dovolenka - trópy s palmami a horúcimi prameňmi pod sklenenou kupolou. Vonku môže byť počasie, aké chce, my sa budeme vyhrievať a prechádzať na pláži. Tento maxi spa komplex sa pýši 10 termálnymi bazénmi, 11 saunami, 14 tobogánmi a najväčšou botanickou záhradou v Rumunsku. Vstupenky si zarezervujeme vopred, aby sme nemuseli stáť v rade. 

Turisti obľubujú túto oblasť pre svoju divokú krásu a históriu. Okrem toho, že je to miesto s bohatou prírodou, Transylvánia má aj bohatú kultúrnu dedičstvo, ktoré priťahuje návštevníkov z celého sveta - stredoveké mestá a hrady (jej iný názov je Sedmohradsko). My navštívime hrady Bran a Peleš a mestečko Brašov. Popis výletu do Transylvánie je tu. 

Bukurešť: prechádzka mestom

Prehliadkou mestom nás povedie skúsená sprievodkyňa. Podrobnosti tu. 


Prečo chodiť s nami na predĺžené víkendy?

 • Či každý deň pobeháš čo najviac pamätihodností, alebo sa budeš len tak tešiť z prechádzok, posedení, či podnikneš z každého trochu, je len na tebe - lebo na Aha dovolenkách je správne pre každého to, čo si sám vyberie.
 • Budeme mať čas vnímať vône, zvuky, prírodu, aj naše emócie a pocity, budeme sa zhovárať, budeme mať čas pre seba.
 • Na výletoch s nami nikto nie je sám. Každý je rešpektovaný, a každý si môže dopriať pokojné chvíle osamote, no nikto nemusí byť osamelý.
 • Nové prostredie, nové zážitky a fajn partia nám urobia dobre.


Aký je plán?

Tam: 17. 4. 2024 (streda), odlet 17:10 z Viedne, prílet do Bucuresti, letisko Otopeni o 19:45 miestneho času (u nich je o hodinu viac, ako u nás). (Ryanair)

Nazad: 21. 4. 2024 (nedeľa) odlet o 14:20, prílet o 15:00 do Viedne. (Ryanair)

KOĽKO NÁS BUDE?

Berieme desať účastníčok a účastníkov, takže spolu nás bude dvanásť.  

KOĽKO TO BUDE STÁŤ?   390 €

Z toho 

1. Úhrada nákladov

 • transfer z letiska v Bucuresti,  
 • ubytovanie v apartmánoch (v každom dve 2-miestne izby, kuchyňa, kúpeľňa),  
 • výlet do Transylvánie: hrad Bran, mestečko Brašov, hrad Peleš, 
 • poznávacia vychádzka v Bucuresti, 
 • transfer na letisko v Bucuresti. 

Spolu 360 €, 

uhraďte čím skôr na súkromný účet: 

SK93 0900 0000 0001 7884 2758, variabilný symbol 424 

(kto potrebuje, môže teraz uhradiť zálohu 200 € a do 10. 4. zvyšných 160 €)

2. Úhrada za organizáciu výletu a terapeutický program počas výletu. 

60 €, uhraďte do 10. 4. na firemný účet: 

SK98 0900 0000 0001 7489 0306 , variabilný symbol 424 

Kto potrebuje, môže dostať na túto časť faktúru - stačí poslať firemné údaje. 

Letenky 

si kúpime individuálne (kto potrebuje, tomu pomôžeme), v Ryanair (vzor - tie naše - sú nižšie). 

My sme si kúpili letenky s najmenšou batožinou, cena je aktuálne cca 60 € oboma smermi. Máme skúsenosť, že nám táto batožina na 4 dni stačí. Veci na oblečenie budeme mať prevažne na sebe, takže nič moc nepotrebujeme. A hoci treba pri balení trošku porozmýšľať, potom je veľmi príjemné cestovať naľahko.

Kto chce malý (palubný) kufor, kúpte si PRIORITY, to je najvýhodnejšie (systém to ponúkne až v druhom kroku, keď prvú ponuku dokúpiť batožinu odmietnete). Všetky informácie o batožine nájdete TU na stránke Ryanair. Tak isto, kto chce sedieť vedľa seba, tiež si treba zaplatiť sedadlá, obvykle stoja cca 15 - 18€ za jedno. No let trvá len o hodinu a pol. 

Ďalšie náklady (individuálne): 

denný vstup do Spa Therme, strava, vreckové, vstupy do múzeí a hradov. Prípadná individuálna doprava po meste. Doprava na viedenské letisko a z neho (veľmi dobre fungujú autobusy, každú hodinu ide jeden zo Schwechatu na Nivy a nazad, za pár €). 

Vstupné: (50 RON na hrad Peles a 70 RON na hrad Bran).

Ceny bežných tovarov v Rumunsku sa veľmi nelíšia od našich.  

Uvidíš krásy inej krajiny, oddýchneš si, ochutnáš skvelé jedlo, naučíš sa dýchať pokoj a pohodu, omladíš si telo, posilníš dušu. 

Nie sme cestovná kancelária. Sme dve terapeutky, ktoré rady cestujú a rady so sebou vezmú pár starých aj nových priateľov. Vyhľadávame krásne miesta za dobrú cenu, dávame si záležať na plánovaní a počas pobytu ponúkame (podľa záujmu) spoločný program formou relaxácií, cvičení a rozhovorov. 

No ak chcete ísť s nami, počítame s tým, že nebudete mať servis ako turisti, pre ktorých niekto všetko vybaví a zariadi. Budete skôr členmi partie cestovateľov, ktorí sa spoločne pričinia o úspešnú cestu a dobrú pohodu - objavujú krásy tohto sveta, aj krásy v sebe samých, dobre sa bavia, prejavujú si rešpekt a ohľaduplnosť, navzájom si pomáhajú a sú k sebe láskaví.

Samozrejme, je úplne OK, ak niekto práve potrebuje cestovať tak, aby mal VIP zaobchádzanie. V tom prípade odporúčame nejakú dobrú cestovnú kanceláriu. 

Tešíme sa na vás!

Vierka Belovičová a Irena Ritomská

Ozvláštniš svoj pohľad na život. 

Praktické informácie

Doklady: Rumunsko NIE JE členom Schengenského dohovoru o pohybe bez pasov a víz, takže POTREBUJEME PAS. Pas musí mať platnosť aspoň TRI mesiace po návrate z krajiny a musia v ňom byť aspoň dve strany voľné. Víza nie sú potrebné. (Pre vašu informáciu, zoznam štátov, ktoré sú/nie sú členmi EÚ a Schengenu, nájdete TU). 

Poistenie: Je vhodné uzatvoriť cestovné poistenie (možno bude v ponuke pri kúpe letenky).

Registrácia na ministerstve zahraničných vecí pre mimoriadne prípady - odporúča sa, ale urobte si individuálne (ak idete dvojica, stačí za jedného).  

Mena: Romanian Leu (RON), 0,20 € (takže ich ceny deleno 5). 

Jazyk: rumunčina, románsky jazyk pripomínajúci latinčinu, taliančinu, španielčinu a francúzštinu. Výklady na výletoch vám budeme tlmočiť z angličtiny.  

Základné frázy:  Unu (jedna), Două (dve), Trei (tri), Patru (štyri), and Cinci (päť). O zi buna (dobrý deň), multumesc (Ďakujem - čítaj multumesk), vă mulțumim (Ďakujeme, čítaj v mulťumim), Vă rog (prosím si - čítaj v rog)

Počasie v apríli: píšu, že medzi 6 a 19 stupňami Celzia. Tak treba mať krátke rukávy, aj vetrovku, a nejaký fajn pršiplášť, v ktorom sa dá chodiť na vychádzke - a šiltovku.

Elektrika a zástrčky: Štandardná sieť je 230V, používajú zástrčky C a F, teda ako u nás (dva kolíky, alebo dva kolíky + uzemnenie).  

Časové pásmo: UTC+2 (Central European Time - o hodinu viac ako Bratislava). Letný čas im začína poslednú nedeľu v marci, budú mať UTC+3 (Central European Summer Time +1).

Čo si vziať so sebou: pršiplášť, šiltovku do mesta a na výlet. Šľapky a plavky do termálneho spa.  

Doprava: pohybovať sa budeme väčšinou spoločne, taxíkmi a objednanou dopravou na výlety, a po meste pešo. Ak pôjdete niekam individuálne: Bukurešť má verejnú dopravu a aj metro. Taxi: cestovatelia odporúčajú zavolať si taxík cez aplikáciu, lebo také, čo chytíte na ulici, môžu byť neprimerane drahé.   

Jazdí sa: vpravo. (Mimochodom, TU a TU JE presný prehľad, ktoré krajiny sveta jazdia na ktorej strane a prečo.)  

Kultúra, bezpečnosť: Rumunsko patrí v rebríčkoch medzi najbezpečnejšie krajiny Európy. Ľudia sú tam vraj veľmi vľúdni a priateľskí. Samozrejme, patrí k úctivému postoju rešpektovať miestne zvyky a kultúru a oplatí sa vždy dávať si pozor na osobné veci, batožinu nenechávať nestráženú a pod. 

Sprepitné: Ľudia v službách sú tu slabo platení a sprepitné je dôležitou súčasťou ich príjmu, preto sa odporúča nechávať 10 - 15% k účtu za služby, napr. upratovačkám v hoteli, vrátnikom, zamestnancom spa (napr. masér), čašníkom, sprievodcom, taxikárom. Sprepitné sa má nechať v hotovosti, aj v prípade, že za účet platíme kartou. 

Poznámka k programu:

 • Samozrejme, všetko je nepovinné. Aby sme však mali pokoj na duši a nebáli sa o vás, oceníme, ak nám poviete, že si idete urobiť individuálny program.
 • Počas výletov, keď dorazíme na miesto, väčšinou si dáme rozchod - no kto bude chcieť, môže ísť s nami. (Ale upozorňujeme, že my sa skôr kocháme atmosférou miesta, než by sme "odškrtávali", koľko pamätihodností sme videli. Vyberieme si jednu-dve a potom kávičkujúc pozorujeme, ako tam ide život.)
 • Počas celej dovolenky ponúkame raz denne malé, ale užitočné fyzické cvičenie a raz denne skupinový rozhovor s meditáciou. Ako terapeutky s mnohoročnou skúsenosťou sa nazdávame, že to, čo ponúkame, sú overené a praktické postupy na prácu s myšlienkami, emóciami a vzťahmi, ktoré môžete rovno na mieste uplatniť. Je to pridaná hodnota, ktorú na bežnej dovolenke nedostanete. V praxi to znamená, že sa môžete z krátkej dovolenky vrátiť oddýchnutí, ako keby ste niekde odfukovalí dva týždne. 

Zaujímavosti

SEDMOHRADSKO je iným názvom pre Transylvániu. Poukazuje na sedem starobylých opevnených saských miest, ktoré mu dominujú. Názov je odvodený od nemeckého názvu Siebenbürgen, čo v preklade znamená sedem hradov. Šlo o opevnené mestá založené nemeckými kolonistami. Brašov (Kronstadt), Sigisoara (Schassburg, slovensky Ségešvár), Medias (Mediasch), Sibiu (Hermannstadt, slovensky Sibiň), Sebes (Muhlbach), Bystrica (Bistritz), Kluž (Klausenburg).

AKO TO BOLO S GRÓFOM DRACULOM? Hrad Bran je vo všadeprítomnej draculovskej povesti takmer úplne nevinne. Gróf Vlad Tepeš, predloha grófa Draculu, ktorý nepil krv, ale bol mimoriadne zlým a krutým vládcom, tu strávil pravdepodobne jednu noc ako zajatec. Jeho sídlom bol hrad, z ktorého sú dnes už len ruiny. Krásny členitý Bran na vysokom brale pôsobí rozprávkovo, jemne. Keďže však zodpovedá popisu Draculovho sídla v románe Brama Stokera, turistickým agentúram sa hodí budovať mu hrôzostrašný imidž. No každodenná realita na hrade je veselá: konajú sa tu hudobné festivaly, sprievody, kulinárske trhy. Atrakciou je aj sklený výťah. Čítajte viac tu. Zaujímavosti o hrade nájdete tu.

PELEŠ: Zámok má dokopy až 160 komnát, ktoré majú prepychové zariadenie i zdobenie. Za to všetko môžeme vďačiť manželke Karola I., kráľovnej Alžbete, ktorá sa živo zaujímala o modernú architektúru a mala skvelý cit pre interiérový dizajn. Na výzdobe jednotlivých miestností spolupracovalo 40 umelcov, niektoré nástenné maľby vytvoril známy maliar Gustav Klimt. Najvzácnejšími exponátmi sú obrazy od Rembrandta. Architektonicky je považovaný za vzdialeného príbuzneho svetoznámeho nemeckého hradu Neuschwanstein, Bol to aj prvý zámok, ktorý mal ústredné kúrenie. Za socializmu sa tam rozťahoval Causescu a volal si tam štátne návštevy. Dnes už pachuť tohto obdobia vyprchala, zámok bol viac krát kulisou pre filmárov a s obdivom ho navštevuje veľa turistov. Obklopený je krásnym parkom a lesom a ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu. Viac môžeme čítať tu. 

THERME má tri sekcie: 

 • Galaxy: zábava a adrenalín. Tobogány od výmyslu sveta, intergalaktické, so svetelnou šou, rôznej náročnosti. 
 • Palm: relax. Jacuzzi, botanická záhrada, termálne bazény. 
 • Elysium: sauny, obkladané vysokohorským drevom, kino, vyhliadky, koktaily. 
 • ... k tomu Pangea park (o pravekej histórii), Feng shui park (o harmónii), dlhá piesková pláž, palmy, hojdačky.  

Oficiálna stránka je tu.  

KDE SA V SEDMOHRADSKU VZALI SASI? Sasi, označovaní aj ako Sedmohradskí Nemci, sa usadili v Sedmohradsku (dnešnej Transylvánii) v 12. a 13. storočí. Ich príchod bol súčasťou procesu kolonizácie a osídlenia tohto územia, ktorého cieľom bolo zvýšiť hospodársku a strategickú dôležitosť regiónu. Dôvody, prečo sa Sasi dostali do Sedmohradu, sú viaceré:

 1. Kráľovské pozvania: Maďarskí a transylvánski vládcovia pozývali nemeckých osadníkov, aby posilnili hospodárstvo a kultúru ich krajiny. Tieto pozvania boli často spojené s výhodnými podmienkami pre osadníkov, ako sloboda od daní alebo iné výhody.

 2. Obrana hraníc: Sasi boli známi ako dobrí remeselníci a obrancovia. Ich prítomnosť na hraniciach maďarského kráľovstva a neskôr Sedmohradu pomáhala chrániť územie pred vonkajšími hrozbami, ako boli napríklad vpády Mongolov alebo Turkov.

 3. Náboženská sloboda: V Sedmohradsku boli Sasi tolerantne prijímaní a mali možnosť praktizovať svoju vieru. Toto bolo pre niektorých Sasi atraktívnym faktorom, najmä ak ich vlastná krajina čelila náboženskej perzekúcii.

 4. Hospodárske príležitosti: Sedmohradský región ponúkal Sasom množstvo hospodárskych príležitostí. Ich znalosti v oblasti remesiel a obchodu pomohli rozvinúť miestne hospodárstvo a obchodné siete.

Kto bol Henri Coandă ?

Bukurešť má dve letiská. Hlavné, na ktorom aj my pristaneme, sa volá Henri Coandă Airport a nachádza sa v mestečku Otopeni, 16 km od Bukurešti. 
Letisko je pomenované podľa vynálezcu v oblasti aerodynamiky a tvorcu experimentálneho lietadla. 
Je po ňom pomenovaný tzv. "coanda - efekt", ten jav, kedy tekutina i vzduch (plyn) obteká predmet, z ktorého vyteká. Je to otravné, keď nám mlieko či čaj z kanvice tečie po jej hrdle, namiesto do hrnčeka, no výborné napríklad, keď si chceme vyfúkať vlasy najmodernejším kulmo-fénom, ktorý tento efekt využíva a vlasy sú akoby samé od seba "magneticky" natáčané na jeho trubicu. Je to fakt cool fén, vyskúšala som, ale je poriadne drahý. 

Bukurešť 

Čo o nej vieme? 

Je to hlavné mesto chudobnej krajiny, kde zaujme možno len čudný pomník Causescovho diktátorského režimu, jeho neprimerane honosný palác?

Vôbec nie!

Bývalé kráľovské mesto, ktorému sa dnes hovorí aj "malý Paríž" zaujme kúzelným historickým centrom, kostolmi, ale aj atmosférou kozmopolitnej, modernej metropoly s múzeami, kaviarničkami a nádherným centrálnym parkom, ktorá je domovom 2 miliónov ľudí. 

Celé Rumunsko sa rýchlo vracia ku svojej najlepšej kondícii. Pracovitosť a prívetivosť Rumunov prilákali investície (napríklad aj ten obrovský Aquapark), ktoré múdro využili, takže ich ekonomika je na najlepšej ceste čoskoro predstihnúť tú našu.

Mestom sa budeme potulovať s miestnou sprievodkyňou, ktorá sľubuje aj miesta, ktoré bedekre nepoznajú. Kam by som išla ja? Zaujíma ma:

- Historické centrum, s veľkou investíciou v posledných rokoch zrekonštruované, s krásnymi budovami a útulnými uličkami, kaviarničkami a butikmi, so skutočne "parížskou" atmosférou. Ešte aj víťazný oblúk tu v tridsiatych rokoch postavili. - Kráľovský palác - z ktorého je teraz múzeum umenia. - Elisabeth´s palace - neviem, nakoľko je prístupný. Toto je teraz sídlo potomkov rumunskej kráľovskej rodiny. - Mestský park - najväčší park spomedzi všetkých parkov v hlavných mestách Európy, úplne v centre mesta a aj na lodičke sa tam dá povoziť. - Stavropoleos monastery - ortodoxný východný kláštor, oáza pokoja a ticha v ruchu mesta aj našich životov,- No dobre, tak parlamentný palác. 1200 miestností, samý mramor, druhá najväčšia budova parlamentu na svete ... Causescu sa pokúsil prekonať Kráľovský palác. Kráľom sa však nestal. - Tie ich preslávené plnené praclíky a ešte pár gastronomických pozoruhodností, ktorými sa rumunská kuchyňa vyznačuje. 

Podrobnejšie o meste som vypísala z tohto videa, nižšie: 


 • Centrum (Centro Vecchi):  v posledných dvoch desaťročiach prešlo rozsiahlou renováciou a teraz môžeme obdivovať historické budovy, kostoly, oddychovať v kaviarňach a nakupovať v butikoch. Je tu aj Pasajul Victoria - veselé miesto s množstvom dáždnikov nad hlavou.
 • Union Square - dopravná križovatka, veľké námestie, fontány, ktoré večer niekedy robia svetelnú šou. 
 • Kráľovský palác - o ňom bola reč vyššie. Za socializmu ho kráľovi Mihaiovi vzali a spravili tam múzeum umenia. Vraj stojí za to, je tam napr. aj Rembrandt a Monet.
 • Athenium - koncertná sála, jedna z najvýznamnejších v Európe. Výborná akustika a zaujímavá architektúra.  
 • Cismigiu gardens - priamo v centre mesta veľký park aj s jazierkom!
 • Kretzulsen Church - nádherný, bohato zdobený kostol. 
 • Stavropoleos Monastery - východný ortodoxný kláštor, postavený v r. 1724, veľmi krásny a slúži ako oáza pokoja a stíšenia v hluku mesta a nášho života.
 • Catedrala Mântuirii Neamului (Katedrála spasenia) - východná ortodoxná katedrála, považovaná za najdôležitejší kostol v Rumunsku. 
 • Old Court Church - najstarší kostol, ktorý sa zachoval v jeho originálnej podobe. 
 • Múzeum rumunskej histórie. Nachádza sa v krásnom paláci, ktorého predobrazom bola budova pošty v Ženeve.  
 • Pasajul Macca - Vilacrose: pasáž s množstvom kaviarní, krásnou architektúrou a pravou "parížskou" atmosférou. 
 • Herastrav park - najväčší park, aký sa nachádza v hlavných mestách Európy. Vybudovaný na umelom jazere, ktoré malo (od tridsiatych rokov) podporiť zásobovanie mesta vodou. Vraj veľmi rozľahlý a hoden návštevy. Vrátane múzea rumunskej dediny.
 • Víťazný oblúk - postavený v r. 1935 hrdinom 1. svetovej vojny. 
 • Manuc´s Inn - voľakedy obchodné centrum Bukurešti, postavený v r. 1808 ako konečná zastávka karaván. 
 • Parlamentný palác - no dobre, pozrime si aj tento pomník nehoráznej nabubralosti manželov Causescových (Hm, nie sú pomníkmi nabubralosti vlastne všetky honosné sídla? Ten paradox, vtedy vznikli na úkor iných, dnes ich obdivujeme ako prínos k estetickému bohatstvu sveta - ak sa vydarili). Padlo naň takmer 10 tisíc domov v centre mesta, je druhou najväčšou stavbou sveta (má 1200 miestností), stavalo ho 100 000 robotníkov po dobu 13 rokov. Návštevu si treba deň dopredu objednať a prísť s pasom. Všade samý mramor. 

Viac info nájdete napríklad v tomto videu. 

Zápletky okolo kráľovského paláca

Všetky tie zaujímavosti o odobratom titule ("lebo kráľovská výsosť sa má riadiť princípmi skromnosti a morálky"), o kráľovi, ktorý dbá, aby trón zostal v rodine aj v budúcich storočiach, keď už tu dávno nebude, ak by predsa znova nastala monarchia ... 

Z pôvodnej aristokratickej vily, dostavanej v r. 1825, neskôr rôzne prestavovaný a pristavovaný, utrpel veľké rany v 44tom. Rumuni boli strane Nemcov, no keď kráľ Mihail v auguste 44 zvrhol pro-nacistického generála, Luftwaffe ako odvetu zbombardovala jeho sídlo. V 45tom Rusi aj Američania vyznamenali kráľa Mihaia I, potom v 47mom ho komunisti zvrhli a vyhnali z krajiny a Rumunsko vyhlásili za Ľudovú republiku. V kráľovskom paláci neskôr umiestnili Múzeum umenia a Trónnu sieň premenovali na Sieň Rady republiky. Pri ozbrojenom prevrate v osemdesiatom deviatom bol palác zasa významne poškodený a umenie ohrozené. Rekonštrukcia sa skončila až v roku 2013 a teraz už múzeum víta turistov. 

A kráľ? Chcela by som vedieť, ako a kde žil počas komunizmu, to ešte naštudujem. Zatiaľ viem, že mal 5 dcér (Margareta, Elena, Irina, Sophia, Maria). Po zbombardovaní paláca požiadal svoju tetu Elisabetu Rumunskú, aby mu poskytla svoj palác ako sídlo. Užil si ho len do roku 1947. 

Takmer až v tomto tisícročí sa palác, teraz nazývaný Elizabetin, kráľovskej rodine vrátil a je jej oficiálnym sídlom. Nebolo to úplne ľahké. Prvá post-komunistická vláda umožnila kráľovi vstup do Rumunska až po mnohých žiadostiach až v roku 1992. Bola to veľká udalosť a až milión ľudí prišlo kráľovi volať na slávu. Takže ďalšiu návštevu v roku 97 im pre istotu zatrhli. Potom novonastolená vláda pod vedením Victora Ciorbeu vrátila kráľovskej rodine rumunské občianstvo a aj niektoré majetky. V auguste 2016 bola rakva Anny, manželky kráľa Michaela (Mihaia), uložená v Trónnej sieni na dva dni pred jej pohrebom v Curtea de Argeș, pričom tisíce Rumunov jej prišli vzdať hold. V decembri 2017 sa v Kráľovskom paláci konal pohreb kráľa Michaela.

Kráľ Michael bol tým, kto najprv udelil, potom zrušil titul svojmu vnukovi Nicolasovi, zjavne poriadne nezbednému, a vylúčil ho z nástupníckej línie "s ohľadom na budúcnosť Rumunska" a vyjadril nádej, že "Nicolas nájde v budúcich rokoch vhodný spôsob, ako slúžiť ideálom a využívať vlastnosti, ktoré mu dal Boh".), a aj zmenil prímenie rodiny z "from Hohenzollen" na "from Romania", aby ochránil potenciálny trón pred potomkami nemeckého manžela najstaršej dcéry, ktorí by si mohli robiť na trón nárok. 

Bolo by zaujímavé zistiť, ako žil Mihai počas socializmu, čo také vyvádzal Nicolas, a aj to, kde sa vzal Dominique, ktorý teraz vlastní hrad Bran. No už musím letieť do práce!

Odporúča desať z desiatich spokojných účastníkov :)

Ak sa chcete cítiť uvoľnene, prijímaní a v priateľskom ovzduší, ak si chcete oddýchnuť, veľa vidieť a naučiť sa, ak chcete stretnúť fajn ľudí, choďte na Aha víkend, alebo Aha dovolenku, kedykoľvek len môžete. Jana

S vami som vždy pripravená ísť. Bola som nadšená na Cypre. Dakujem vam pekne ze sa o nas takto starate. ❤💋

Za fotografie ďakujeme: 

https://www.getyourguide.com/cs-cz/bukurest-l111/z-bukuresti-vylet-do-transylvanie-t151028?date_from=2024-04-20&_pc=1,12
Image by frimufilms on Freepik
Image by wirestock on Freepik
Image by photoangel on Freepik
https://www.getyourguide.com/cs-cz/bukurest-l111/bukurest-prohlidka-mesta-s-pruvodcem-t410553?ranking_uuid=8d1962df-a283-4b47-a5d0-691263ba0518&_pc=1,12&date_from=2024-04-18
Image by frimufilms on Freepik