Kúzelný ostrov Paxos, navštívili sme ho loďou.
Kúzelný ostrov Paxos, navštívili sme ho loďou.
Tu sme sa kúpali. Z lode rovno do azúrovej vody.
Tu sme sa kúpali. Z lode rovno do azúrovej vody.

AKO SA PRIHLÁSIŤ:

1. Teraz vyplňte prihlášku.

2. Keď vás vyzveme, urobíte rezerváciu uhradením zálohy 120€ za osobu na účet Cestovnej kancelárie AEOLUS:

IBAN: SK6811110000006619576000

Variabilný symbol: xxxx

Do správy pre prijímateľa vaše meno.

Stará verzia čísla:UniCreditBank 6619576000/1111 

3. V auguste uhradíte doplatok za pobyt. (konečnú sumu predbežne vyrátate podľa typu ubytovania, počtu osôb v štúdiu, miesta odchodu a prípadne poistenia, a bude vám potvrdená).

4. V auguste uhradíte aj kurzovné 

5. Cestovná kancelária urobí zmluvy pre nás všetkých naraz po dokončení rezervácií, dostanete ich e-mailom v priebehu augusta. 

6. Preštudujte si obchodné podmienky CK AEOLUS, najmä storno podmienky:

https://www.aeolus.sk/vseobecne-zmluvne-podmienky

7.  Ak máte otázky, 

V súvislosti s dopravou a pobytom:

v CK nás má na starosti pani Dáša Chudová, Tel./Fax: +421 376 516 512,  Infolinka: +421 905 680 000,  d.chudova@aeolus.sk

V súvislosti s terapeutickým programom:  

ahavikend@gmail. com,  +421 907 784 549 (Viera), +421 903 236 230 (Irena). 

Prosíme, vezmite na vedomie, že lektori sú tu pre vás v otázkach terapeutického programu. Čo sa týka pobytu a dopravy, ste v zmluvnom vzťahu s cestovnou kanceláriou, takže otázky týkajúce sa času odchodu, miesta v autobuse, voucheru a podobne pre vás vybaví p. Chudová a potom na mieste, požiadavky spojené s bývaním a pobytom zasa miestna delegátka cestovnej kancelárie. 

Komu by sa chcelo ráno spať, keď slnko, príjemné cvičenie, more ... a raňajky čakajú :)
Komu by sa chcelo ráno spať, keď slnko, príjemné cvičenie, more ... a raňajky čakajú :)

AHA DOVOLENKA

PARGA 

september 2018

Spoznávanie krajiny spojené so spoznávaním samého seba, s certifikovanými terapeutmi.

Programom na dovolenke sprevádzajú: Irena Ritomská, Viera Belovičová.

Program je určený pre dospelých účastníkov, prípadne mladých nad cca 15 rokov. Horná veková hranica nie je :)

Poznámka: Ak má vaše dieťatko menej rokov, ale vedelo by sa bez vyrušovania ostatných zúčastniť programu, alebo sa oň postará na tie dve hodiny programu niekto iný, bude vítané.

Už dva krát sa nám i účastníkom na Parge veľmi páčilo, tak sa tam znova vrátime na desať ďalších, ako dúfame, krásnych dní. Pridajte sa k nám!

Zájazd pripravujeme v spolupráci s CK Aeolus, www.aeolus.sk.  

O akej dovolenke snívate? Ak o takejto: 
Chcem spojiť pohodu pri mori s trochou fyzického a duševného ozdravenia.
Chcem dovolenku na krásnom mieste s teplým morom.
S prírodou aj pamiatkami, s možnosťou výletov.
S príjemnými ľuďmi - lebo tentoraz idem sama/sám.

         Tak, aby sa nenudil ani môj partner, partnerka.          Za prijateľnú sumu. 

Nech na nej niečo urobím aj pre seba.
Nech sa o mňa niekto trochu stará, ponúkne mi program, ale iba keď ja budem chcieť.
Nie aby tam bol hluk.
Aby nebola nuda, ale nie aby ma do niečoho nútili!     
... potom ste tu správne!  


Čo je k dispozícii a koľko to bude stáť?

Cena za pobyt zahŕňa tieto služby CK: ubytovanie v štúdiu na 10 nocí, doprava autobusom, pobytový poplatok, uteráky a posteľnú bielizeň, spotrebu vody a energie, služby delegáta, DPH, poistenie insolventnosti CK.

Kurzovné za AHA program je 160 € za pobyt. Zahŕňa zorganizovanie zájazdu, ranné cvičenie pri mori a popoludňajší dvojhodinový program. Viac info nájdete nižšie. 

Ďalej počítajte ešte s úhradou: príplatok za autobus (ak nejdete z Nitry alebo Bratislavy), poistné, stravu na mieste, vreckové a prípadne na fakultatívne výlety.  

CENY ZA POBYT z roku 2016 - predbežné:

Štúdiá Stella: kapacita jedného štúdia je 2-3 osoby. 

Cena pri 2 - lôžkovom obsadení štúdia: 228 € / os.

Cena pri 3 - lôžkovom obsadení štúdia: 193 € / os.

Obrázky a opis nájdete tu: 

https://www.aeolus.sk/grecko/parga/studia-stella 

Štúdiá Garden: kapacita jedného štúdia je 2-4 osoby. 

Cena pri 2 - lôžkovom obsadení štúdia: 244 € / os.

Cena pri 3 - lôžkovom obsadení štúdia: 204 € / os.

Cena pri 4 - lôžkovom obsadení štúdia:  185 € / os.

https://www.aeolus.sk/grecko/parga/studia-garden 

Ak sa prihlasuje skupina účastníkov a chcú bývať spoločne v izbách po 2-4 osobách, zariadime to (do vyčerpania kapacity). Ak sa prihlasuje jedna osoba, zlúčime vás s ďalšími prihlásenými po 2 alebo po 3 (nie po 4) podľa najlepších možností. 

AUTOBUS: Z Ba, Nitry sa ide bez príplatku, z ostatných miest podľa dohody s CK AEOLUS. Bude možné ísť aj letecky. 

Nepovinné príplatky: KCP Allianz 33,15 Eur /os, miestenka 10 Eur /os. Poistiť vás môže cestovná kancelária, alebo sa poistíte sami.

Príklad: Ak pôjdu z Nitry tri priateľky (alebo tri osoby, ktoré v CK Aeolus uvedú, že chcú bývať v izbe z dvoma ďalšími a izba sa naplní) do štúdia GARDEN, potom jedna osoba za cestu, ubytovanie a kurzovné platí 337€. Ešte budete potrebovať poistku, stravu na mieste, vreckové a prípadne na fakultatívne výlety. 

Máme rezervované tri štúdiá Garden a tri štúdiá Stella, takže v našej skupine bude 12 - 15 účastníkov plus 3 lektori. 

Tešíme sa na vás!

Ako to asi bude prebiehať 

Program je iba rámcový, nebudeme sa ho držať úplne presne, bude závisieť od Vašej nálady, chuti, počasia, fakultatívnych výletov a ďalších okolností. Dohodneme sa vždy na mieste, v ten, ktorý deň. 

Vlani sa nám väčšinu dní pozdával takýto rozvrh:

  • Ráno pri mori: cvičenie, masáž, krátka meditácia. Medzi tým sme vypili zelené smoothie vlastnej výroby. 
  • Raňajky v obľúbenej kaviarničke na pláži, v cene ktorých je slnečník.
  • Kúpanie a vylihovanie na pláži pod tým slnečníkom.
  • Obed
  • 17,00  - 19,00 Večerný program s lektormi (krátka prednáška, meditácia alebo terapeutický proces, rozhovory. Tento program sme niekedy robili aj rovno po raňajkách a po obede sme išli na dlhšiu vychádzku alebo fakultatívny výlet.
  • Večer sme potom často spolu išli pešo alebo vodným taxíkom (za 2€, lebo pešo je to do kopca a to sa nám nie vždy chcelo, hoci odmenou boli krásne vyhliadky a kúzelné obchodíky cestou) do centra Pargy na gyros, kávu, potulky po pobreží alebo obchodíkoch.

STRAVA

Náš zájazd je bez stravy, zabezpečuje si ju každý sám. V izbe budete mať chladničku, varič a (len základné) kuchynské náradie. Možno si budete chcieť nejaké šikovné veci zobrať so sebou, a aj suroviny podľa svojich stravovacích návykov, napr. ovsené vločky na raňajky, konzervu tuniaka, sáčkové polievky, orechy a pod., všetko sa dá naložiť do autobusu, odvoz máme až na miesto. V blízkosti nášho ubytovania je malý obchodík, kde sa dajú kúpiť základné suroviny, ovocie (skvelé hrozno, melóny), voda a ráno aj chlieb, pečivo. V mestečku Parga, kde budeme chodiť možno aj každý deň, ako budete chcieť Vy (je nádherné), sú pekárne s výborným pečivom, a potraviny - samoobsluhy. 

Môžeme sa samozrejme stravovať aj v reštaurácii, ak je vám to pohodlnejšie. V blízkosti našich apartmánov je reštaurácia, kde dobre varia, ceny sú vyššie, ako u nás, okolo 10 € stojí priemerný obed. Ak si tam dáte jedlo, môžete sa kúpať v ich bazéne, to je tiež zaujímavá zmena. 

Nám sa vlani ustálil taký štýl, že raňajky sme jedli v kaviarni na pláži, obedovali sme skoro stále to isté - paradajkový šalát (paradajky, syr feta, grécky jogurt, olivy, ten ich chlieb, olivový olej a miestnu sladkú cibuľu - to všetko sme nakúpili od miestnych a doplnili vlastnými orechami a bolo to skvelé, nemôžeme to porovnať s našimi chuťami). Večer sme si dali ovocie, alebo v mestečku gyros do ruky za dve Eurá alebo v pekárni ich koláčiky. Raz sme išli spoločne na prekrásnu slávnostnú večeru do centra, krásnych reštaurácií je tam neúrekom. Užili sme si takú s rybacími špecialitami a gréckym tancom a hudbou s pohľadom na more a historickú pevnosť nad ním.

UBYTOVANIE, podmienky na mieste

Bývame relatívne blízko k najkrajšej pláži Pargy, pláži Valtos, avšak ďalej od historického centra mesta. Do mesta je dobrú polhodinku pešo. Ubytovanie je mimo najrušnejšieho pásu pri pláži, nad ním, ponorené v zeleni, v kvetovej a stromovej záhrade, vlani sme mali absolútne ticho, len prírodné zvuky. Znamená to samozrejme, že k pláži je to asi 8-minútová prechádzka, ale veď tam ideme aj trochu športovať a cestička vedie príjemným okolím. 

Niektoré ubytovanie a reštaurácie hlásia, že je tam wifi internet, zriedkakedy však funguje, Parga je v kopcoch, majú problém so signálom. Lepšie je to v centre mestečka, keď pôjdete večer na kávu.

Samotné bývanie bolo vlani čisté, na tichom mieste v zeleni. Izby majú základné vybavenie, ale stačilo to. No a v Grécku majú to - pre nás zvláštne - pravidlo s toaletným papierom po malej do odpadkového koša, no veď viete.

Pláž je piesková, príjemne sa zvažujúca do mora, more je nádherné, relatívne teplé v tomto čase. Vlani sme mali vynikajúce počasie, vzduch okolo 28-30 stupňov, more a pokojné, až nám chýbali vlny. Len dva dni bolo príliš horúco, inak tak presne akurát.   

Obrázky a popis ubytovania nájdete tu:

https://www.aeolus.sk/grecko/parga/studia-stella

https://www.aeolus.sk/grecko/parga/studia-garden

CESTA

24 hodín v autobuse je asi najmenej atraktívny aspekt nášho výletu. Pokúsili sme sa teda nájsť jeho prednosti (áno, nejaké sme našli :))

  • Šoféri sú profesionálni - skúsení a korektní. Zastavuje sa dosť často a na overených príjemných miestach, o všetkom nás včas informujú a na palube je dostatok občerstvenia k zakúpeniu.
  • Autobus je našou jedinou možnosťou, ako sa tam dostať. Nielen finančne, ale aj preto, že Parga je v horách a hoci hodinu odtiaľ, za horou preťatou tunelom, je malé letisko, od nás ani okolia sa tam priamo nelieta. 
  • Kvapôčka obavy, ako tú cestu "usedím", nemusí byť tiež na škodu. Vlani nás prinútila každý deň v lete pár minút cvičiť na uvoľnenie kĺbov a chrbtice, a tak sme si pri tom zlepšili zdravie.
  • V dobrej partii cesta ubieha rýchlejšie, a to my budeme :)

Naša skupina bude mať 10 - 18 členov. V autobuse s nami pocestujú aj ďalší turisti smerujúci do Pargy, zo Slovenska a z Maďarska. 

Ešte jedna vec - ak človek o nej vie, zvládne ju. Ubytujú nás až poobede, takže ak prídeme ráno, budeme aj s batožinou nejaký čas "vo vzduchu". Môžeme sa ísť kúpať a striedať sa pri kufroch, alebo vlani sme ten čas využili na prvé spoločné sedenie v altánku, vzájomné predstavenie a zdieľanie. 

PROGRAM

Našu predbežnú predstavu o dennom rozvrhu máte na začiatku tohto textu. Ranná joga a podobné cvičenia budú veľmi relaxačné, nenáročné, vhodné pre všetkých, a aj vy sa budete môcť zapojiť do precvičovania, ak budete chcieť. Kúpať sme sa chodili najčastejšie k tej pláži najbližšej, Valtos, lebo je krásna, ale dá sa ísť na celý deň na inú pláž loďou, alebo na druhý koniec Pargy na jednu malú malebnú - pre zmenu. Dúfame, že sa vám bude páčiť program, ktorý vám budeme pripravovať my lektori - ranné cvičenia pri mori a popoludňajšie rozhovory, prednášky a meditácie. V ostatnom čase si urobíte buď individuálny program, alebo v menšej partii, alebo sa môžete pripojiť ku nám, lektorom. Pôjdeme spolu na vychádzku, ukážeme vám, kde majú pekné klobúky, kde sa dá kúpiť dobrý miestny olivový olej a naučíme vás piť grécku kávu (nemiešať, lebo inak mikroskopické zrnká už nikdy neklesnú na dno :)) Základná myšlienka je, že na tejto dovolenke nebude nikto sám, teda iba ak bude práve chcieť. 

Podľa počasia si niekedy urobíme pešie prechádzky na vodopády, ktoré sa nachádzajú asi 1 hodinku chôdze, na zrúcaninu hradu, z ktorej je krásny výhľad na Pargu a okolie, je to asi 2 hodinky od našich apartmánov.  Krásne je aj poprechádzať sa po Benátskej pevnosti, ktorá sa týči nad Pargou a je cestou z našej pláže do centra. Cestovná kancelária organizuje viacero výletov, ktoré v cene nie sú, určite odporúčame využiť aspoň jeden - dva. Vo vedľajšom stĺpci máte prehľad ponúkaných výletov, už teraz sa môžete pozrieť a porozmýšľať, kam by ste chceli ísť.

Teda späť k rámcovému dennému programu. Po kúpaní na pláži si pôjdeme urobiť obed, alebo sa najesť do reštaurácie, potom si oddýchneme a môžeme ísť zasa k moru. Okolo 17.00 hodiny, do cca 19.00 budeme mať spoločný terapeuticko- sebapoznávací program, ktorý budeme zabezpečovať my lektori. 

Večer vypadneme do mesta, na pláž (niektorí obľubujú nočné kúpanie), na pohárik vína do blízkej reštaurácie, alebo si urobiť spoločné posedenie na terase niektorého z našich apartmánov.

Popoludňajší program s terapeutmi

Hlavnou témou a cieľom je DOVOLIŤ SI - vnímať svoje pocity a myšlienky, starať sa o seba, vyjadriť, čo potrebujem a dostať prijatie od seba aj od druhých. Budeme pre to robiť rôzne aktivity, dokonca aj malé domáce úlohy. Obsah sedení prispôsobíme nálade a požiadavkám účastníkov. Vlani sme si dopriali malé masáže a meditácie, rozhovory a zdieľania. Stále sme trénovali bdelú prítomnosť v každodennom živote. Urobili sme si jednoduchý spoločný proces Cesty, proces Radikálneho odpustenia,  trénovali sme niekoľko užitočných komunikačných zručností a naučili sme sa používať v bežnom živote tri základné terapeutické prírodné esencie - citrón, mätu a levanduľu. 

ČO SI VZIAŤ SO SEBOU

Netreba pripomínať že plavky, klobúk a uteráky, doklady a osobné lieky. Klobúky sa dajú krásne kúpiť aj v mestečku, bolo našou vášňou donekonečna si vyberať a takmer každá žena si nejaký domov priniesla. Obľúbené koreniny, lis na citrón, ostrý nôž, vývrtka či dokonca ponorný mixér - vy viete, bez čoho sa nezaobídete. Vezmite si pohodlnú športovú obuv, nemusia to byť nejaké vibramy, stačia topánky, tenisky, v ktorých sa cítite pohodlne a zvládnete v nich chôdzu na väčšiu vzdialenosť a do kopca. Zoberte si aj ľahké šľapky. Na oblečenie ľahké šaty, nohavice, tričká a nejaký svetrík na večer. Možno tenkú bundu do dažďa, ak by nás dážď niekde zastihol. Cvičiť budeme bosí, oblečenie na cvičenie nepotrebujete, môžete cvičiť v hocičom, čo si beriete so sebou, a je to pohodlné. Hodí sa vám karimatka, alebo väčší uterák ako podložka na cvičenie. Možno budete chcieť k programu skupiny alebo svojej izby prispieť nejakou hrou, kartami alebo hudbou.

Ak chcete, vezmite si slnečník - lehátka a slnečníky na pláži sú za poplatok, okolo 6-8 € za deň, ale vlani ich niektoré plážové reštaurácie poskytovali v cene občerstvenia, ktoré si tam objednáte. Zoberte si osušky na slnenie, alebo niečo, na čo ste zvyknutí.

Podrobný zoznam nápadov, čo by sa mohlo hodiť vziať so sebou, alebo aj urobiť pred cestou, si môžete pre inšpiráciu pozrieť TU

Všeobecné informácie cestovnej kancelárie AEOLUS k tomuto pobytu nájdete TU  

A to je asi všetko. Ak by Vám napadlo niečo, na čo sa chcete opýtať, pokojne napíšte na ahavikend@gmail.com, radi Vám odpovieme  na všetko, čo vieme.

Tešíme sa na vás!

AHA-tím: Vierka, Irenka, Tibor

Dobré rady a nápady 

pre Pargáčov II.

 

Gréčtina pre Pargáčov II 

čítaj, ako počuješ)

Áno: NE
Nie: ÓCHI
Ďakujem: EFCHARISTO
Prosím: PARAKALÓ
Nech sa páči: ORISTE
Dobrú chuť: JAMAS, alebo KALI ÓREXI
Dovidenia: ADIO.
Neškodí poznať grécku abecedu. Nájdete ju tu:
https://www.yeyra.eu/grecky_jazyk_cislovky.html


Gréčtina pre Pargáčov III 

Páni/Dámy: kírii , kiries

Doľava: sta aristerá

Doprava: sta dexiá

ospravedlňujem sa (ľutujem): lipáme me sinchoríte 

Neškodí poznať grécku abecedu. Nájdete ju tu:
https://www.yeyra.eu/grecky_jazyk_cislovky.html

Fakultatívne výlety

Vlani sme všetci išli loďou na celodenný výled na Paxos a Antipaxos (dva krásne ostrovy - architektúra, kolorit, super zmrzlina a kúpanie, loďou do jaskýň, potom kúpanie v zátoke priamo z lode - zážitok z nádhernej farby vody) a niektorí sme navštívili horskú oblasť Zagori (najväčší kaňon v Európe, prekrásny starý kláštor, obdivuhodné kamenné mosty a kilometre dômyselných kamenných cestičiek, úchvatná príroda a stopy obdivuhodnej rozvinutej spoločnosti). Oba výlety sa nám veľmi páčili. 

Nižšie uvádzame informáciu cestovky o výletoch. Ceny sú vlaňajšie, takže orientačné.

Na rok 2016 boli v ponuke tieto výlety: 

Paxos a Antipaxos - 25 €

Mýty a rieka - 20 €

Meteora - 40 €

Okruh Iónskymi ostrovmi - 40 €

Albánsko - 40 €

Deti vo veku 4-12 rokov majú zľavu 50%

Vlaňajšia ponuka výletov s popisom:

Lodní výlet k ostrovům Paxos a Antipaxos

Lodní výlet k ostrovům Paxos a Antipaxos, 2x zastávka s možností vykoupat se v tyrkysově modrých vodách omývajících ostrovy. Bohaté přírodní scenérie, včetně krásných Modrých jeskyní. Na závěr dvouhodinová zastávka v hlavním městě ostrova Paxos, Gaiosu. Malebná benátská architektura, možnost poobědvat v některé z mnoha taveren. Tradiční výrobky ostrova jsou olivový olej, med a předměty ze stříbra. (orientační cena: 25 EUR, děti do 12 let: 13 EUR) Popis výletu je od CK Viamare.

Iónské ostrovy

Návštěva několika krásných Jónských ostrovů během jediného dne: Lefkada - koupání na nejkrásnější pláži ostrova; Kefallonia - prohlídka a oběd v malebném městečku Fiskardo; Ithaka - vesnička Kioni; Meganissi - jeskyně Papanikolis na ostrově Meganissi; Scorpios - koupání na Onassisově soukromém ostrově.

Výlet za bájnými mýty

První zastávka je ve starověké věštírně mrtvých Nekromanteion, svého typu na území Řecka zcela ojedinělé. Po zastávce na koupání a krásné písčité pláži se pokračuje do hor, kde se překrásným kaňonem vine bájná řeka Acheron, starými Řeky považovaná za jednu z podsvětních řek. Na jejím břehu budete mít možnost poobědvat v příjemné zahradní taverně a potom se brodit řekou proti proudu a kochat se krásnou přírodou. Doporučujeme boty do vody. 

Výlet na ostrov Korfu

Návštěva ostrova v Jónském moři. Na Korfu je řada kostelů a muzeí, skvělých obchodů nebo možností procházek po promenádě. Doporučujeme Vám navštívit palác císařovny Sissi (Zámek Achillion) nebo jít na hrad, odkud je nádherný výhled.  

Kláštery Meteora

Výlet za poznáním řeckých tradic. Návštěva řeckých ortodoxních klášterů Meteora včetně prohlídky ženského kláštera Roussanou a nejstaršího a největšího kláštera Velká Meteora, klášter Agia Paraskevi, horské lyžařské středisko Profitis Ilias, zastávka ve vesničce Agia Triada a vesničce Metsovo. 

Výlet do oblasti Zagoria

Oblast Zagoria se nachází na území Národního parku Aoos-Vikos, v srdci pohoří Pindus. Nabízí pohledy na úchvatné přírodní scenérie, na staré horské vesnice posazené na strmých svazích hor, na staré kamenné obloukové mosty, klenoucí se přes řeky a údolí. První zastávka je u jednoobloukového mostu Kokorou a tříobloukového mostu Kalogeriko. Dále nás autobus zaveze přes unikátní vápencové formace zvané "Kamenný les" k vyhlídce Oxya, odkud je úžasný výhled na soutěsku Vikos v jedné z jejích nejhlubších partií (soutěska je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejhlubší soutěska na světě v poměru hloubky a šířky). Z vesnice Monodendri pokračujeme k vyhlídce Agia Paraskevi, na jejímž okraji stojí stejnojmenný klášter z počátku 15. století. Na závěr možnost poobědvat v Monodendri nebo se projít malebnými uličkami této tradiční vesnice. 

Raňajky v plážovej reštaurácii
Raňajky v plážovej reštaurácii
More vystavovalo na obdiv rôzne odtiene modrej
More vystavovalo na obdiv rôzne odtiene modrej

Dobré rady a nápady pre Pargáčov I.

Aby sme obsedeli v autobuse

Kam si sadnúť?
Vlani bola predná časť autobusu chladnejšia a v zadnej bolo teplo, možno to budet ak aj teraz. My sme si vybrali prednú časť a radšej sme si vzali deku a sveter.
Určite buďte celú cestu pripútaní.
Miesto pri okne poskytuje výhľad a možnosť lepšie si oprieť hlavu. Nevýhodou je, že cestou na toaletu otravujete suseda. Miesto pri uličke zas dáva viac miesta na natiahnutie nôh. Ak by bola na mieste príležitosť doplatiť si dvojsedadlo na jednu osobu, odporúčame urobiť to. Dvojsedadlo je skoro ako posteľ, do cieľa prídete svieži a vyspatí.
Čo si obliecť?
Legíny, tričko a teplú mikinu, pohodlné topánky, ktoré sa ľahko na prestávku obujú. Vankúš a deka tiež prídu vhod, prípadne teplé ponožky. V IKEA majú také fajn nafukovacie oblúkové, ktoré potom zvyšok dovolenky nezavadzajú.
Čo si vziať do autobusu?
Nejaké jedlo, pitie, osobné lieky, knihy alebo karty či hru, okuliare, šál, slnečné okuliare, samozrejme pas alebo občiansky, zubnú pastu a kefku, malý uteráčik a ďalšie hygienické potreby podľa vlastnej úvahy. Osobné lieky, prípadne niečo proti nevoľnosti. Krém na ruky a tvár, prípadne nejaký borievkový alebo mentolový krém na staly a kĺby môže byť príjemný. Elektronika ako tablet, čítačka a mobil vám spríjemnia cestu. Nezabudnite si pribaliť nabíjačku. Ak mávate z klímy suché oči, pery, alebo hrdlo, potom možno do tašky hodíte aj kvapky do očí, balzam na pery alebo cukríky na cmúľanie. Niekto ocení sťahovacie pančuchy či podkolienky, aspirín na roztiahnutie ciev a magnézium na upokojenie. 
AKO SA PRIPRAVIŤ?
Jednoducho si odteraz každý deň trošku zacvičte. Uvoľnia sa vám kĺby aj svaly a po ceste si za to poďakujete. Vlani sme to vyskúšali, stačí 10-15 minút denne a rozdiel je obrovský. Začať môžete krúžením všetkými kĺbmi, od prstov nôh cez členky, kolená, bedrá, pás, hrudník, plecia, lakte a zápästia až k hlave a potom kadejako smiešne odznova. Každý deň si siahnite s narovnanými nohami na špičky nôh, postojačky v predklone a posediačky na zemi. Urobte niekoľko obľúbených cvikov na chrbticu. Potom počas cesty si znova cez prestávku zacvičíme - teda určite vás k tomu pozveme a budeme radi, ak sa pridáte.
:-)

Gréčtina pre pargáčov, časť prvá

Dobré ráno, dobrý deň: KALIMÉRA
Dobrý večer: KALISPÉRA
Dobrú noc: KALINICHTA
Ďakujem: EFCHARISTO

Užitočná zaujímavosť

O nečakaných prúdoch, ktoré vedú kolmo od brehu do mora a môžu stiahnuť aj dobrého plavca, sme doteraz nikdy nepočuli, ale vraj sú časté v plytkých piesočnatých pobrežiach, ako sú tie naše. Ak sa to stane, rada je jednoduchá: zachovať pokoj a plávať ROVNOBEŽNE s brehom (nie smerom k brehu, oproti prúdu). Prúd trvá len chvíľu a keď sa snažíte plávať kolmo naň, teda rovnobežne s prúdom, čoskoro sa z neho dostanete von.
Tu je to popísané aj s obrázkami: https://www.vedelisteze.sk/galerie/ak-sa-chystate-k-moru-mali-by-ste-nieco-vediet-moze-vam-to-zachranit-zivot

Ja som to ešte nezažila, ale jedna moja známa reagovala na sociálnej sieti takto:
Ja to volám "práčka " horná vlna má zaliala a oplieskala o breh , spodný prúd má následne stiahol dole a ťahal do mora, a toto dokola asi 5x. Netušila som kde je hore/dole... Len som dýchala keď sa dalo nadýchnuť. Až keď som.sa nechala unášať hlbšie do mora som vyplsvala ako píšu, podlz brehu najprv von z prúdu a potom kolmo na breh. Nikdy viac to nechcem zažiť, som dobrý plavec, ale toto...bola veľká lekcia :-)

Čo môžeme robiť v lete, kým sa tešíme na Pargu

https://soda.o2.sk/tema/priroda-slovenska/vylety-za-najzahadnejsimi-miestami-na-slovensku/