I LOVE BALI VIII

19.01.2017

Vaše otázky

Vaše otázky: Je AHA Bali obmedzené vekom, kondíciou, zdravotným stavom?

Vek nie je rozhodujúci a naše výlety nie sú fyzicky náročné. Najdlhšie trvajúca túra je plánovaná na dve hodiny chôdze a tej sa nemusíte zúčastniť. Samozrejme, treba zvážiť, či je pre vás prijateľný let (trvá až 20 hodín, v tom je aj 2 - 5 hodinová pauza), teplo na rovníku a niekoľko presunov (kufre vám odnesú a vozíme sa klimatizovanými autami, ale aj tak si treba zvyknúť zas na nové prostredie, pobaliť a vybaliť a ostatné, čo s presunom súvisí). Klasická rada znie "Poraďte sa s lekárom", tí sú však pochopiteľne opatrní, takže sa poraďte s lekárom a potom dajte na vlastný úsudok (jedna moja klientka svojho času cestovala v 75-ke do Kene pod heslom: Nejako umrieť musím a mladšia už nebudem, tak to nechcem odkladať).

Je Bali bezpečné?

Podľa nás áno. Ľudia sú tam vľúdni, takmer vôbec sa tam nekradne a nepodvádza. Pred pätnástimi rokmi tam bol jeden teroristický útok, odvtedy vláda urobila mnohé opatrenia - navyše my nepôjdeme do tej oblasti. Sopka Agung na Bali hrozí výbuchom, ale naša trasa bude ďaleko za bezpečnou vzdialenosťou od nej. Je to súčasť prírody a budeme sa vedieť zariadiť podľa aktuálnej situácie. Viac o prípadných malých ochoreniach a očkovaniach si pozrite v článku "Ako neochorieť".

Je to asi len pre dvojice - priateľské, alebo partnerské, že?

Naopak, väčšina našich účastníkov prichádza "single". Izby sú po dvoch, takže budete ubytovaní s niekým iným, ale robíme všetko pre to, aby to bolo pre vás príjemné: pred cestou máme zoznamovací večer, dávame na izby osoby podobného veku a hlavne - na takéto akcie chodia fajn ľudia. Navyše, v izbe budete tráviť minimum času, viac vás budú lákať terasy a krásne okolie a terapeutický i cestovateľský program, ktorý budeme absolvovať spoločne. Skrátka, AHA víkendy a dovolenky sú akcie, na ktorých nikto nie je sám (ak práve nechce pokoj od všetkých). 

Môžem mať jednotku izbu?

Možno áno, ale nemôžeme to zaručiť. Pre naše pobyty prácne vyhľadávame tie najkrajšie rezorty rodinného typu, ktoré majú obmedzenú kapacitu okolo desať - pätnásť lôžok a tie obvykle všetky obsadíme. Môže sa stať, že zostane pre vás voľná izba (za doplatok, v cene podľa jednotlivých ubytovateľov), to sa však dozvieme až po uzávierke prihlášok, ktorá je obvykle cca mesiac pred odletom.

Ako sa dá vydržať teplo na rovníku?

Tak, že si vezmete ľahké oblečenie, budete dosť piť vodu a budete sa chrániť pred slnkom (okuliare, klobúk, košeľa alebo veľká šatka na plecia). Na Bali je príjemné, že tam často vanie jemný vánok, často je tam pod mrakom a hlavne, všade, kde my budeme, bude stále možnosť vliezť do bazéna alebo pod sprchu, čo aj robíme veľa krát za deň.

Ešte som na takejto "sebapoznávacej, meditačnej" dovolenke nikdy nebol. Sú tam všetci pokročilí? Budem outsider?

V práci na sebe nejestvuje možnosť porovnávať sa s niekým - každý máme to svoje. Stačí ochota prijať to, čo sa vo vás deje, ostatné nie je dôležité. 

Môžem letieť samostane?

Samozrejme, môžete sa k nám pripojiť na mieste.

Môžem sa zúčastniť len časti pobytu?

Neodporúčame.

S akým predstihom sa treba prihlásiť?

Letenky kupujeme cca pol roka dopredu, takže 12 - 8 mesiacov dopredu je ideálne, aby sme s vami počítali. Môžete to urobiť teraz, predbežne, aj keď nepoznáte termín, v ktorom by ste chceli ísť. Platíte až v okamihu, keď ideme kúpiť letenky.  

Môžem ísť s vami, ale nezúčastňovať sa programu a dostať preto zľavu?

AHA dovolenky robíme práve preto, aby sme ľuďom hľadajúcim sebapoznanie, hlboký relax a liečenie emócií, poskytli príjemné a inšpirujúce miesta na túto prácu. Ak máte práve chuť na "obyčajnú" dovolenku, odporúčame cestovnú kanceláriu. 

Bude ešte niekedy AHA BALI výlučne pre ženy?

Ak sa nájde dostatok záujemkýň. Prihláste a predbežne a uveďte to tam. Sledujte náš web, ale prihláseným píšeme všetky novinky z prípravy ďalšieho pobytu.

Budete robiť AHA dovolenku aj inde ako na Bali?

V septembri 2018 plánujeme tretiu AHA dovolenku v prekrásnej Parge, v Grécku. Je to jedno z najkrajších letovísk Európy, na jeseň pokojné, s možnosťou krásnych plavieb po mori i výletov do hôr. Tam sa za dva týždne urobí veľa práce na emocionálnom liečení a bdelej prítomnosti. Chceli sme usporiadať dovolenku v Toskánsku, ale nenašli sme cenovo prijateľnú verziu. Uvažujeme o nejakej ďalšej exotickej destinácii.

Mám strach z lietania a z pavúkov. Myslíte, že to zvládnem?

Lektormi AHA víkendov a AHA dovoleniek sú certifikovaní terapeuti metódy The Journey - Cesta. Máme veľmi dobré skúsenosti s prácou s fóbiami, aj na vlastnej koži. Objednajte sa u niektorého terapeuta Cesty na sériu sedení, povedzme päť, v dostatočnom predstihu, rebárs pol roka pred cestou. Cieľom nie je len uvoľniť fóbiu z lietania, ale nájsť a hojiť jej príčinu, ktorá zasahuje aj iné oblasti života. Bude to teda prospešné pre viaceré oblasti vášho prežívania. 

Určite sa chcem na AHA BALI pripraviť sériou terapeutických stretnutí. V akom predstihu odporúčate začať? 

Čím skôr, tým lepšie. Hlboké hojenie starých rán nie je dočasné, jeho účinok s časom narastá. Tak isto sa v terapeutickom sedení naučíte pár užitočných zručností pre prácu s emóciami, myšlienkami, postojmi. Naučíte sa princípy vedomej prítomnosti, ktorá akceleruje vaše hojenie. V skutočnosti by sme vrelo odporúčali každému, kto sa na AHA Bali alebo AHA Parga chystá, zúčastniť sa buď Vierkinej Meditačnej posilňovne, Vzťahových večerov, Aha víkendu alebo série terapeutickýh stretnutí. Oplatí sa to. 

Môžem absolvovať individuálne terapeutické tretnutia počas dovolenky?

Počas dovolenkového pobytu sa budú lektori venovať celej skupine, preto žiaľ nebude možnosť individuálnych terapeutických stretnutí. 

Nemám skúsenosti s orientáciou na letiskách, nebol som ďalej ako v Chorvátsku, neviem po anglicky. Mám sa odvážiť?

Práve preto ideme spoločne, aby sme si navzájom pomohli. Nestratíte sa, budeme s vami, ak budete chcieť.

Napísali sme tiež desať článkov na tomto blogu, ktoré vám pomôžu pripraviť sa a "ochutnať" miesta, kam sa chystáme. Po tom, čo sa záväzne na dovolenku prihlásite, získate heslo k mnohým ďalším dobrým radám, už konkrétne k našej ceste. A, samozrejme, môžete nám volať a písať, poradíme, čo vieme. 

Moji známi boli na Bali a kúpili si lacnejšiu letenku, prečo?

Dôvodov je niekoľko. Prvý, my uprednostňujeme najvyššie hodnotené letecké spoločnosti, Emirates a Quatar. Druhý, vyberáme letenky s čo možno najkratším prestupom. Je skutočne veľký rozdiel medzi letenkou na let s 15-hodinový a 5-hodinovým medzipristátím, ale pri takom dlhom lete oceníte krátky prestup. Tretí, kúpa leteniek pre skupinu ľudí je trochu veda a trochu umenie. Potrebujeme kúpiť na konkrétny termín a v poriadnom predstihu a pre všetkých do jedného lietadla. Tým sme obmedzení, oproti niekomu, kto kupuje 1-2 letenky a v termíne je flexibilný. Štvrtý: Cena leteniek síce väčšinovo s bližiacim sa termínom stúpa, ale niekedy aj na krátku dobu nepredvídateľne klesne. My letenky kupujeme len tým, ktorí nás o to požiadajú - vždy máte možnosť zúčastniť sa nášho programu tak, že si letenku kúpite sami a stretneme sa v Denpasare, alebo na prvom mieste nášho pobytu. Samozrejme, tiež si môžete kúpiť ten istý alebo iný let, ale biznis triedu. 

Podobné je to aj s ubytovaním. Nebudeme bývať v turistickej ubytovni, ani vo veľkých hoteloch v turistických centrách. Pre naše pobyty hľadáme malé rezorty v krásnom prostredí s individuálnym prístupom. Ale tak isto aj ubytovanie si môžete obstarať sami a na náš program dochádzať. 

Veľmi túžim navštíviť Bali, ale teraz to nejde.

Pre tých, ktorým finančná alebo rodinná situácia nedovoľuje prihlásiť sa na najbližší termín, sme zriadili prihlášku a facebookovú podpornú skupinu AHA BALI 2020 (je to nezáväzné a termín je symbolický, možno pôjdete skôr a možno neskôr). Ak si napr. dva roky pred odletom začnete odkladať 100 € mesačne (čo je trošku viac ako 3 € denne, teda káva a koláčik), budete mať pol roka pred odletom všetku potrebnú hotovosť. Potrebujeme o niečom snívať, na niečo sa tešiť. Prihláste sa do tejto skupiny na Facebooku a vyplňte prihlášku - budeme vám posielať dobré rady a inšpiratívne informácie, ktoré vám čakanie, či skôr kráčanie po cestičke k vytúženej dovolenke urobia krásnym.  

Irena Ritomská, Viera Belovičová

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Pripravujeme

11.01.2024

Momentálne pripravujeme pre Vás všetky aktuálne informácie a hneď ako budú k dispozícii Vás budeme informovať.

V deň nášho odletu dul naliehavý severák, zmrzla som za tú chvíľu, kým som prebehla do autobusu smer Viedeň. No v okamihu, ako sa za mnou zatvorili dvere, zavládlo teplo na duši. Prvé spoločné fotografie, kolujúce cukríky, keksíky, požičané vreckovky a veľa smiechu, to ma úplne vtiahlo. Sem vyústili naše dlhé prípravy, nekonečné telefonáty s...

Toto je už v našich aktivitách klasika, AHA dovolenky. Dve terapeutky Irenka a Vierka, a tentokrát aj náš kolega Tibko. Hurá, hurá, ideme na Srílanku. Meditovať, cvičiť, spoznávať. Sami seba a krajinu, tak ako je to našim zvykom.