I LOVE BALI III

16.11.2016

Ako som spoznávala Bali

Rada cestujem vždy na nové miesto. Výnimkou sú len tie najkrajšie kúty Slovenska a sveta, kam sa stále vraciam, lebo sa tam oplatí priviesť účastníkov našich sebapoznávacích programov - malebná Zaježová, Hostětín v Beskydoch, úchvatná grécka Parga a raj na zemi, Bali. 

Pred Bali som bola na rôznych poznávacích zájazdoch, aj so skúsenými a renovovanými cestovnými kanceláriami. Ale to, čo som hneď prvý raz, vďaka dobrým radám sprievodcu Marcela, zažila na Bali, sa nedalo s ničím porovnať. Vždy sa snažím nemať očakávania. Pamätám sa, že som si na tom dala tento raz obzvlášť záležať - zachovať si otvorenú hlavu i srdce. Chcela som si urobiť mienku sama, ochutnať túto krajinu bez cudzích príchutí. Pamätám sa, ako som bola pred odchodom doma na masáži a masérka mi vravela: 

"Na Bali? Hm, a čo tam budete robiť? Na Bali sú preplnené pláže plné surfistov, kde sa nedá plávať, ani kúpať, stále tam fúka vietor."  Alebo "Bali? No tam by som nešiel, Bali bolo zaujímavé pred 10-15 -timi rokmi, ale dnes?, to je horšie ako v Bratislave". Ja už som však bola rozhodnutá pre tento malý kúsok zeme s tým, že si názor urobím sama. 

Myslím, že to bolo najlepšie, čo som mohla urobiť. Keď sme tam prišli, neznechutila ma ani dlhá cesta do Amedu, ani tá takmer poľná cesta, čo sa Amedom tiahla a dokonca ani to, že naše kufre prileteli až tri dni po nás. Našťastie sme prozreteľne mali plavky v príručnej batožine. Prišli sme oblečení samozrejme európsky, veď u nás už bolo iba zopár stupňov nad nulou, a tak horúce Bali vyžadovalo nejaké ľahké oblečenie a šľapky. V Amede toho veľa nebolo, náš nový priateľ Marcel nás zobral do tých DVOCH obchodov (v skutočnosti to boli akési prístrešky či otvorené garáže v štýle "rozličný tovar"), čo tam mali. Šaty pre mňa boli o dve čísla väčšie, ako je moje číslo, ale zasa, aspoň som sa nepotila☺ Za celý nákup sme zaplatili 3 € na osobu, čo bolo ťažko uveriť.  

Pred obchodom v Amede
Pred obchodom v Amede

Samozrejme, kým prišiel termín nášho zájazdu, poriadne som sa pripravila, dôkladne som si naštudovala všetko na internete, kúpila sprievodcov, pýtala som sa ľudí, ktorí tam už boli. To isté radím aj vám, keď sa niekam chystáte. Na mieste budete mať aj tak plnú hlavu nových podnetov, ktoré treba spracovať. Ak budete vedieť niečo o histórii, zemepise, prírode a kultúre a zvyklostiach danej krajiny vopred, zostane vám čas a sily na to, aby ste si to aj užili a dobre sa rozhodovali. My sme mali už prvý raz šťastie, že sme našli bálijského sprievodcu Marcela, ktorý nám odvtedy pomáha vytvoriť každý pobyt, na ktorý na Bali ideme - pre nás a účastníkov našich sebapoznávacích programov AHA BALI. Prečo je Marcel takým prínosom?  

Marcel je domáci. Skúste si predstaviť, že niekde žijete od narodenia, napríklad svoje mesto, poznáte každý kút, všetko ste presnorili, keď ste boli malí, alebo keď ste ako pubertiaci chodili na zakázané miesta, či neskôr randili. Rozumiete? Poznáte všetko. 

Preto nás Marcel bral na výlety, o ktorých v sprievodcoch vôbec nebola zmienka. Na Bali je veľa chrámov, pláží a vodopádov. Niektoré sú preplnenými turistickými uzlami, iné sú ponorené v tichu, čistote a pokoji. Len miestny človek vie, kde sú tie inšpiratívne a zatiaľ stále ešte skutočné, posvätné miesta krajiny. 

Rýchlo sme nášmu milému sprievodcovi začali dôverovať a bol to najkrajší zájazd, aký som dovtedy zažila. 

No a tu sú tie moje veľké šaty a ešte niekoľko ďalších záberov zo začiatku nášho pobytu. Mužom tiež zanedlho bolo teplo, zhodili parádu a vyzliekli sa do plaviek, ktoré aj tak vyzerali ako krátke nohavice a k tomu tričko a hotovo ☺

Nakoniec sme prišli na to, že tie kufre vôbec nepotrebujeme. Kufre nám meškali z dôvodu, že náš prvý let meškal a na prestup sme mali veľmi málo času. Personál letiska nás čakal už pri východe z prvého lietadla a rýchle nás previezli do ďalšieho lietadla, ktoré čakalo už iba na nás. Kufre samozrejme nestihli. Nepamätám si, že by nám niečo chýbalo. Skôr naopak, bolo to pre mňa veľkým poučením, čo všetko nosiť netreba ☺

Takže moje rady pre vás, ak cestujete na úplne neznáme miesto:

  • Zistite si čo najviac o podmienkach, počasí, atrakciách, kultúre. Overte si dobre, aké sú pravidlá v danej krajine - zvyklosti, ale aj zákony, aby ste predišli nepríjemnostiam.
  • Vyberte si miesta a udalosti podľa svojich záujmov. Máte radšej rušné miesta, alebo tiché zákutia? Históriu alebo prírodu? Gurmánske zážitky a welness, alebo adrenalín? To viete len vy.
  • Ak len trochu môžete, nájdite človeka, ktorý tam žije, alebo tam nejaký čas pobýval. Povedzte mu o svojich záujmoch a dajte si poradiť. Pokojne mu za túto službu zaplaťte - ušetrí vám čas a určite aj peniaze. 
  • Zbaľte sa naľahko, najmä ak plánujete putovať z miesta na miesto (ako to robievame my). No berte si univerzálne veci, aby ste sa v prípade potreby nejako vynašli. Často budete na miestach, kde sa nedajú veci dokúpiť, ako je to u nás doma. 
  • Tesne pred odchodom "vypnite" všetky svoje očakávania. (Ak máte obavu, napíšte si na papier zoznam vecí, čo sa vám najhoršie môže stať a poctivo sa s tým zmierte. Život je taký, neistý, aj doma za pecou.). Otvorte si srdce i hlavu. Nechajte doma predsudky, názory "ako by veci mali byť". Zabudnite na hmotnú či kultúrnu prevahu európana, tá je ilúziou. Zľavte trochu, alebo veľa, zo svojich predstáv o pohodlí. Dohodnite sa sami so sebou, že ozajstné problémy budete riešiť jeden po druhom a všetko ostatné budete prijímať so zvedavosťou a cestovateľským, prieskumníckym zápalom. Cesta sa vám odmení bohatstvom zážitkov, ktoré môžu zmeniť váš pohľad na život a urobiť ho krajším nadlho po návrate, možno navždy.  

A, samozrejme, ak chcete cestovať s partiou podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa navzájom podporia na cestách aj počas rozhovorov, cvičení a meditácií, pridajte sa k niektorej skupine na AHA BALI (alebo AHA Parga, alebo AHA víkend). 


Vierka Belovičová 

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Pripravujeme

11.01.2024

Momentálne pripravujeme pre Vás všetky aktuálne informácie a hneď ako budú k dispozícii Vás budeme informovať.

V deň nášho odletu dul naliehavý severák, zmrzla som za tú chvíľu, kým som prebehla do autobusu smer Viedeň. No v okamihu, ako sa za mnou zatvorili dvere, zavládlo teplo na duši. Prvé spoločné fotografie, kolujúce cukríky, keksíky, požičané vreckovky a veľa smiechu, to ma úplne vtiahlo. Sem vyústili naše dlhé prípravy, nekonečné telefonáty s...

Toto je už v našich aktivitách klasika, AHA dovolenky. Dve terapeutky Irenka a Vierka, a tentokrát aj náš kolega Tibko. Hurá, hurá, ideme na Srílanku. Meditovať, cvičiť, spoznávať. Sami seba a krajinu, tak ako je to našim zvykom.