I LOVE BALI I

14.11.2016

Prečo by ste mali s nami ísť na dovolenku na Bali 


Pyšne si vykračujem v tričku s týmto nápisom. Práve som sa vrátila z raja. Áno, Bali je pre mňa raj na zemi. Cestujem rada a často, navštívila som mnohé exotické destinácie, a zriedkakedy sa vraciam späť na to isté miesto. Veď na zemi je toľko krás, ktoré som ešte nevidela.

Bali je výnimka. Je veľmi, veľmi ďaleko, kúsok od Austrálie, a napriek tomu som tam bola už tri krát a chystám sa zas. Pýtajú sa ma známi, prečo práve Bali? 

Pravdu povediac neviem na to odpovedať. Čo sa mi tam tak páči? Ľudia, neskutočne milí, prívetiví, ústretoví a pritom vôbec nie dotieraví. Ponúknu Ti svoje srdce, všetko, čo majú, keď chceš ber, keď nechceš, nemusíš. Pokora. Máme sa čo učiť.

Jedlo. Nie som gurmán, prečo jedlo? Chutné, zdravé, lahodiace oku, v príjemnom prostredí za neuveriteľnú cenu.

Ovocie, ktoré nepoznáme, dračie ovocie, hadie ovocie, banány, ktoré chutia úplne inak ako u nás, mango, ananás, sladké pomaranče, mangustin, čerstvé šťavy lahodnej chuti.

Kontrasty. Chudoba a luxus vedľa seba.

Príjemné počasie, vlhko, teplo, osvieženie v oceáne, ktorý vlastne ani nie je osviežujúci, 30 stupňov, voda, v ktorej môžeš byť hodiny a hodiny, zima Ti určite nebude, veď sme takmer na rovníku. Slniečko a zriedkakedy dážď, nepotrebuješ dáždnik, stačí vyzliecť tričko a zostať iba v plavkách a šľapkách a nechať príjemné kvapky stekať po tvári. O pol hodinku je dážď minulosťou a tvár Ti zasa zohrieva príjemné slniečko.

Príroda, napovedá mi Marcel, Bálijčan, sprievodca, ktorý sa naučil hovoriť česky. Rozumie mi, ja rozumiem jemu. Ukazuje to najkrajšie, čo na Bali je. Pri prvej návšteve sme zjazdili Bali hore-dolu. A nebolo toho málo. Zopár miest, kde sa to hemží turistami, ale hlavne nám ukázal to pravé Bali, ktoré je turistami ešte málo dotknuté. To, čo v bedekeroch nenájdeš.

Zrejme to už dlho nebude, turisti objavili raj na zemi a každým rokom ich prichádza na Bali viac a viac.

Ešte stále sa zdržiavajú viac pri Dempasare, v Kute, či Ubude. Avšak stále viac a viac ich začína prichádzať do Amedu, budujú sa nové a nové domčeky pre turistov. V Amede nenájdeš obrovské hotely, iba malé rezorty pre zopár ľudí. Keď som bola na Bali po prvý krát, rezervovala som si ubytovanie v Amede, nerozmýšľala som, srdce ma tam ťahalo. Keď som si potom kúpila turistického sprievodcu a prečítala som si, že Amed je zapadnutý kút v ktorom nie je čo robiť, prichádzala som tam s obavami.

Nepotvrdili sa. Hoci Amed je naozaj chudobná časť Bali, stále pôvodná, kde žijú skutoční Bálijčania svoje vlastné životy, mnohí nikde inde neboli. Nepracujú vo fabrikách ako my, žijú pokojne. Ráno chlapi vychádzajú na more, aby nachytali ryby. Časť si nechajú pre seba, a časť predajú, aby si kúpili ryžu. Jedia skromne, ryžu, ryžu a ryžu. A niekedy ryby, spolu s vynikajúcou štipľavou bálijskou omáčkou, ktorú,  ak máte radi "spice", musíte ochutnať. A arašídy, ktoré Vám ponúknu, snáď ani nepripomínajú tie, ktoré ste jedli na Slovensku. V zimných mesiacoch, december, január, kedy je na Bali obdobie dažďov, fúka silný vietor a často prší, bálijčanie nevychádzajú na lov. Jedia iba ryžu.

Všetci sa usmievajú, chcú sa s Vami fotiť, od malička učia deti vážiť si turistov. "Biele vápenky", ako zo žartu hovorí Marcel majú peniaze, prišli ich na Bali utratiť a domáci si to uvedomujú, že turizmus im pomáha k lepšiemu životu.

Úzka cesta, ale aj odpadky, "prečo to neupracú, veď majú času a času", hovorí mi kamarátka. Pretože to je ich život, ich myseľ nie je na poriadok, ako naša. Im to neprekáža, ....

"Bali raj na zemi", hovorí Marcel a ja mu dávam za pravdu. Väčšina ľudí vyznáva hinduizmus. Veria, že ak v tomto živote budú "zlí", v budúcom sa narodia možno ak o psi. Pes na Bali nemá dobrý život, hovoria. Poluluje sa a nemá domov. 

Cítiš sa tam v bezpečí. Cítiš sa tam vítaný, cítiš sa tam doma, akoby si tam už niekedy žil. "Sing ken ken", na Bali nič nie je problém. Usmievaj sa a buď šťastný. Preto si tu na zemi.

I love Bali, svieti na mojom tričku. Nie je to iba Amed, navštívila som veľa zaujímavých miest, Lovinu na severe, Sidemen vo vnútrozemí s úchvatným výhľadom na ryžové terasy - mimochodom takú nádhernú zelenú ste ešte nevideli -, Sanur s kúpeľnou atmosférou, so vzrastajúcich cestovným ruchom a odchádzajúcim morom pri odlive, Ubud, umelecké centrum ostrova, ktoré má atmosforu a opičí prales, kde opice žijú svoj život priamo pred vami, pobrežnú Cadnidásu, ktorá je niečo medzi Amedom a Sanurom, nie je ešte turistami úplne objavená, ale už to nie je Amed, a Nusa Dua, umelo budované destinácie pre nás turistov, aby sme mali to, čo od dovolenky požadujeme, luxus, čistotu, západný štýl života - niečo, o čom Bali vôbec nie je, ale napĺňa to naše očakávania o luxusnej dovolenke.

Kráľovský vodný palác, vodopády, domček na strome, ktorý v sprievodcoch nenájdete, stvorený na meditáciu, sopky, ktoré sú stále ešte činné, domčeky, v ktorých bývajú chudobní bálijčania, ale aj tie, ktoré si môže dovoliť iba zopár ľudí na Bali. Možno obed v Bálijskej rodine. Možno večera v najluxusnejšej reštaurácia na Bali bez toho, aby zruinovala Vašu peňaženku.

To všetko a nie iba to je Bali. Napadlo mi spojenie Bali a AHA, AHA dovolenka na Bali.

Tá prvá dovolenka bola nad všetky naše očakávania. Mojou vášňou teraz je dlhé hodiny, celé noci vyhľadávať krásne miesta na náš pobyt a skombinovať ich tak, aby sme zažili všetko - more, ryžové polia a hory, prirodzené Bálijské dedinské prostredie, ruch indonézeskeho mestečka i čistotu, sviežosť a súkromie pohodlného rezortu. Príležitosť meditovať, prechádzať sa, slniť i kúpať, zhovárať sa i kúpiť nejaký ten pekný suvenír. 

Niektorí ľudia, ktorí idú na vlastnú päsť, prídu z Bali v rozpakoch. Nešli v obodbí s dobrým počasím, boli vo veľkom sterilnom hoteli, cestovali nešikovne. Toho vás ušetríme, pretože sme tam boli a venujeme hodiny čím lepšiemu itineráru. Zo stoviek recenzií vyhľadávam donekonečna tie najkrajšie miesta. 

Nie sme cestovná kancelária. Naša služba je výber pekných miest a sebapoznávací - ozdravný program počas pobytu. Áno, kúpime spoločne ubytovanie, pomôžeme vám kúpiť letenky, pôjdeme spoločne lietadlom a navzájom si pomôžeme, ale táto časť sa na cene neodrazí, preto je náš pobyt aj s terapeutickým programom cenovo výhodnejší ako v cestovnej kancelárii bez programu.  

Že vám rodinná alebo finančná situácia nedovoľuje pridať sa? My sme tak zamilovaní do Bali, že dúfame organizovať podobné pobyty aj v ďalších rokoch. Na Facebooku sme vytvorili podpornú skupinu Bali 2020, v ktorej sa spoločne tešíme na vytúžený pobyt v čase, keď už to bude možné. 

Bali nie je pre každého. Je pre tých, ktorí sú ochotní zniesť trochu nepohodlia, objavovať krásu v odlišnosti a ak treba, šetriť na svoj pobyt hoci aj dva roky. Vlani sme nemohli zobrať všetkých záujemcov, miesta sú obmedzené, aby sme sa mohli každému venovať a aby sme sa vošli do jedného rezortu - najviac  10 - 12 účastníkov plus my, lektori. Ubytovanie je veľmi príjemné, nie v luxusných rezortoch pre stovky ľudí, iba pre nás a možno pár ďalších. Meditácie, joga, smiech, radosť, ale aj pokoj. Vnútorný a vonkajší svet v súlade. "AHA" momenty, východy slnka nad morom, šnorchlovanie s rybičkami. Nákupy suvenírov, Bali tak, ako ho bežný turista nepozná.

Bali ako raj na zemi a hľadanie raja v našej duši.

Vierka Belovičová

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Pripravujeme

11.01.2024

Momentálne pripravujeme pre Vás všetky aktuálne informácie a hneď ako budú k dispozícii Vás budeme informovať.

V deň nášho odletu dul naliehavý severák, zmrzla som za tú chvíľu, kým som prebehla do autobusu smer Viedeň. No v okamihu, ako sa za mnou zatvorili dvere, zavládlo teplo na duši. Prvé spoločné fotografie, kolujúce cukríky, keksíky, požičané vreckovky a veľa smiechu, to ma úplne vtiahlo. Sem vyústili naše dlhé prípravy, nekonečné telefonáty s...

Toto je už v našich aktivitách klasika, AHA dovolenky. Dve terapeutky Irenka a Vierka, a tentokrát aj náš kolega Tibko. Hurá, hurá, ideme na Srílanku. Meditovať, cvičiť, spoznávať. Sami seba a krajinu, tak ako je to našim zvykom.