AHA Srí Lanka 2019

Klasika, dve terapeutky Irenka a Vierka, a tentokrát aj náš kolega Tibko. Hurá, hurá, ideme na Srílanku. Meditovať, cvičiť, spoznávať. Sami seba a krajinu, tak ako je to našim zvykom.

A tak, ako je našim zvykom, aj tentokrát sa môžete ku nám pridať. K nášmu programu a nášmu itineráru. Samozrejme v obmedzenom počte.

Poďte s nami zažiť takmer neskutočné, AHA Srílanka 2019.

Keď sme sa v minulom roku vracali z AHA Bali a sopka AGUNG nám vážne pohrozila prstom, rozhodli sme sa pre zmenu. Rozhodnuté bolo ihneď, bude to Srílanka. Aj keď sme nemohli našim spolucestovateľom nič sľúbiť, počas 5 dní bola prvá AHA Srílanka obsadená.

A tak sme sa vydali s malou skupinkou ľudí, ktorí nám dôverovali, chceli poznať krásy Srílanky a zároveň vnímať samých seba, na cestu okolo tohto krásneho, nie najmenšieho ostrova.

Nedá sa zabudnúť na to, ako som sadla za počítač a začala o tomto nádhernom ostrove čítať. Recenzie, cestopisy, ale aj iba také malé útržky, ktoré na internete nájdete. Po večeroch som pozerala filmy a trpezlivo hľadala sprievodcu, ktorý by nám vyhovoval. Zdalo sa mi, že tomuto relatívne veľkému ostrovu nikdy neprídem na kĺb, že nikdy na ňom nebudem tak doma, ako na Bali. Názvy sa mi plietli, útržky papiera, kde som zapisovala, kam musíme ísť sa strácali tak, ako sa strácali moje chabé vedomosti o Srílanke.

Hľadala som takého naozajstného sprievodcu, sprievodcu, ktorý by hovoril našou rečou, a zároveň by vedel o Srílanke toľko, akoby bol Srílančan. Bola to neľahká úloha. Moja bdelá prítomnosť dostávala zabrať. Žeby sa taký nenašiel?

Našiel. Objavila sa Srílanka by Hanka. Už pri prvej komunikácii s ňou som vedela, že je to to, čo už tak dlho hľadám. Trpezlivo mi vysvetľovala už pri mailovej komunikácii, čo nemôžeme na Srílanke obísť, a čo naopak obísť odporúča, hoci je to v bedekroch na prvých miestach. Hanka, rodená Češka, sa na Srílanke vydala za Srílančana, žije tam už niekoľko rokov a tých niekoľko rokov sa venuje sprevádzaniu turistov po ostrove. V čase, keď sme tam boli prvý krát ešte pracovala pre cestovnú kanceláriu, dnes je už na vlastnej nohe a jej služby sú čoraz populárnejšie a je ťažšie a ťažšie si rezervovať jej sprievodcovské služby. Tešíme sa na Teba, Hanka.

Po mesiaci som vedela o Srílanke snáď viac, ako keby som ju navštívila. Sama som bola prekvapená, a keď ma moja kolegynka na mňa sprisahanecky žmurkla a dodala: "raz darmo, Ty máš na to cestovanie bunky", musela som s ňou súhlasiť. Preč sú našťastie časy, kedy by som bola zo skromnosti zaševelila, že to nič nie je, tentokrát som si uvedomila, že je. Že skutočne tá radosť, láska a naplnenie s ktorými pracujem na našich itinerároch prinášajú mnoho pozitívneho nielen mne, ale aj ľuďom, ktorí sa k nám pridajú.

A tak sme po niekoľkých mesiacoch práce opäť stáli pred skupinkou ľudí na letisku a čakali, kedy otvoria našu bránu. Začínala sa jedna z mojich najdobrodružnejších ciest "AHA Srílanka 2018". Prečo najdobrodružnejšia? Nuž, Hanka už mala program z cestovnou kanceláriou, a tak nás mohla sprevádzať iba okrajovo a navyše, na Srílanku sme išli po prvý krát aj ja, aj moja kolegynka Irenka, a hneď so skupinkou ľudí. Samozrejme, že sme im o tom povedali, a pripravovali sa na cestu ako na prieskum, avšak očakávania tu iste boli.

Moja kamarátka, cestovateľka, porovnávala svoju dovolenku na Bali s dovolenkou na Srílanke a pre ňu víťazila Srílanka. Bali bolo pre ňu príliš komerčné. Necestovala s nami, cestovala s inou skupinkou ľudí, a vôbec ma neprekvapovalo, že práve takto hodnotili Bali. Podľa miest, ktoré si na Bali pre svoj pobyt vybrali, sa iné očakávať ani nedalo. Nuž a Srílanka, boli na rovnako komerčných miestach ako na Bali, avšak na týchto miestach, musím uznať je Srílanka menej komerčnejšia.

My naše AHA dovolenky ponímame trošku odlišne. Nie sme cestovná kancelária, ideme samé za seba a pozývame Vás, ľudí našej krvnej skupiny, poďte s nami. Už to je jedna zo záruk úspechu. Cestovať s ľuďmi, ktorí sa venujú sami sebe, drobné nepohodlia nehádžu na iných, ale hľadajú sami v sebe, inšpirujú sa navzájom. Nejdeme podľa bedekrov, a nemusíme vidieť všetko, čo by turista uvidieť v danej krajine "mal".

Podstatné je užiť si to, čo má daná krajina v danú chvíľu pre nás pripravené. Byť v prítomnosti pri tom, čo práve je. Čo sa deje v krajine a čo sa deje v nás. Samozrejme, program máme pripravený, ak však niečo nevyjde, dovolíme tomu, čo sa ponúka, aby nahradilo pôvodné bez boja. Na jarnej Srílanke sme mali naplánovaný výlet do Kandy. Kandy práve v dňoch, keď sme ho mali navštíviť, boli nepokoje a bol zakázaný vstup do mesta. A tak sa z hodiny na hodinu, náš program menil. Už sme cestovali v autobuse, keď nám Hanka volala, že do Kandy nemôžeme. Náhradné miesto bolo tak krásne, a boli sme veľmi vďační, že sme bez frfľania prijali udalosti tak, ako sa diali.

A ešte jeden zážitok sa mi nedá nespomenúť. Keď sme pricestovali na juh k moru, naše ubytovanie malo o 2 izby menej, ako sme mali objednané. Jednoducho tie izby neexistovali. S kolegynkou sme na seba pozerali s otázkou, čo teraz. Majitelia na nás s obavami pozerali a navrhovali, že nám skúsia nájsť ubytovanie niekde inde. "Nie", bolo naše spontánne rozhodnutie, určite zo začiatku neboli veci podľa našich predstáv, ale to, čo nám majitelia tohto ubytovania poskytli, ďaleko predčilo komfort, ktorí sme pôvodne očakávali. Pomestili sme sa, majitelia nám zorganizovali nezabudnuteľný výlet do Safari parku a ich pohostinnosť, pokora a ústretovosť nám dali viac, ako ubytovanie v 5 hviezdičkovom hoteli.

Takéto sú naše "AHA dovolenky". Pozerajúc fotografie, mi zimomriavky behajú po celom tele. A pri stretnutí s ľuďmi, ktorí s nami cestovali, nie je na zahodenie, neraz počuť, že to bola najlepšia dovolenka ich života.

Aká budeš "AHA SríLanka 2019?" Budeš taká, akú Ťa plánujeme, alebo skrývaš pre nás nejaké prekvapenia? Tešíme sa na Teba, na to, čo máš pre nás pripravené. Na prítomnosť, ktorú cítiť všade, na radosť, na pokoj, na to, čo je.

A čo nás čaká?

Hanka, alebo jej ľudia nás vyzdvihnú na letisku, prepravia nás pohodlným mikrobusom na juh ostrova, k moru, ktoré je ako vystrihnuté z katalógu. Bude pokojné, alebo búrlivé. Bude, aké bude. My tu budeme tráviť prvé štyri dni našej dovolenky.

"Mirissa Beach je určite jedna z najkrajších pláží na Srí Lanke. Piesok je úplne jemný, zlatožltý", hovorí jedna recenzií. Toto miesto sme vybrali na relax, relax, ktorý si zaslúžime po dlhom lete, ale aj po bežných dňoch doma. Prvé dni našej dovolenky budú oddychové, aby sme našli spojenie sami so sebou. Mirissa. Môžeme sa tešiť na ranné cvičenia s Tibkom, ktorý sa tentokrát pridal k nám. Máme z toho nesmiernu radosť. Čakajú nás večerné sedenia v prítomnosti, meditácie, rozhovory.

Naše ubytovane v Mirisse je výborne hodnotené v recenziách, blízko pobrežia, 5 minút od mora, so skvelým personálom, výbornými raňajkami. Možno so slabším internetom, výhoda, či nevýhoda? To, čo si z toho urobíme.

Z Mirissy sa vydáme na poznávací okruh Srílankou. Navštívime Kandy, Dambulu, Sigiriyu, Sloní siročinec, a určite čajové plantáže, z ktorých sa zastavuje dych. Bude nás sprevádzať Hanka, česky hooriaca sprievodkyňa, ktorá pozná Srílanku skrz naskrz. Budeme sa prepravovať pohodlným klimatizovaným minibusom, a keď nám vyjde čas, určite si dáme meditáciu, či ďalší "sebapoznávací program", ktorý máme pripravený.

Po okruhu Srílankou nás čaká 4 dni relaxačného pobytu, v dochádzkovej vzdialenosti od mora, na krásnom mieste, ktoré má čo ponúknuť. Vynikajúce jedlo, krásne ubytovanie, nekonečné pláže bez ľudí, burácajúce more a ústretový personál, je iba časť toho, čo toto miesto ponúka.

Posledný deň strávime v hlavnom meste, na miestnom trhu, nakúpime darčeky a hajde domov, do prebudzajúcej sa prírody u nás na Slovensku.

Čo poviete? Idete s nami? Jediným obmedzením je počet miest, ktoré Vám môžeme ponúknuť.

AHA Srílanka 2019,

Tešíme sa na Teba!!!