TRAPANI

28. - 31. augusta 2024

Ó, Sicília!

Nadýchneme sa tvojej divokosti, slobody, tajomnej atmosféry a Dolce vita!

Prejdeme sa uličkami večerného historického mesta a objednáme si Prosecco.

Vstaneme skôr, všetkých predbehneme a vyvezieme sa hore, obdivovať pevnosť. Erice, jej prastaré svätyne, výhľad i tiché zákutia.

Dáme si na večeru niečo čerstvo ulovené z mora.

Prejdeme sa až na úúúúplne západný cíp mesta, kde sú len skaly a more.

Zistíme, čím je jedinečné talianske espresso.

Trajekt nás šírym morom vezme na ostrov Favignana, na očarujúcu pláž a krásne kúpanie.

Dáme si džús z granátových jabĺk 

Budeme sa prechádzať po hradbách, obdivovať. západ slnka, mesiac nad kopulou chrámu a nasávať tú bezstarostnú, pokojnú, nekonečnú prítomnú chvíľu. 

Ochutnáme tú ich povestnú zmrzlinu.

V srdci, v duši si domov odnesieme tú ich ľahkosť, energiu, iskru v očiach a prímorské blaho. Budú nás hriať celú jeseň. 


Kto ťa pozýva? 

Ing. Viera Belovičová

Pracujem ako konzultantka firiem v oblasti životného prostredia a súčasne sprievodkyňa tých, čo chcú žiť vedomejší život. Absolvovala som výcvik terapie The Journey - Cesta podľa Brandon Bays. Mám mnohoročnú prax v práci s jednotlivcami a skupinami. Mojou vášňou je rodina, záhrada, bylinky a cestovanie. Na Aha dovolenkách a výletoch vyberám destinácie, tvorím itineráre a spolu-tvorím formálny aj neformálny terapeutický program. 

Ing. Irena Ritomská

Pracujem ako terapeutka a lektorka kurzov riadenia stresu a medziľudskej komunikácie vo firmách aj so súkromnými klientmi. Absolvovala som výcvik terapie The Journey - Cesta podľa Brandon Bays. Mám mnohoročnú prax v práci s jednotlivcami a skupinami. Mojou vášňou je rodina, aromaterapia a som zberateľkou smiešnych príhod. Na Aha dovolenkách a výletoch sa starám o komunikáciu s účastníkmi a poskytovateľmi služieb a spolu-vytváram terapeutický program. 

Nie sme cestovná kancelária, len dve kolegyne-terapeutky, ktoré rady cestujú a rady so sebou vezmú pár starých i nových priateľov. Vyhľadávame krásne miesta za dobrú cenu a počas pobytu ponúkame (podľa záujmu) spoločný program formou relaxácií, cvičení a rozhovorov. Snažíme sa všetko dopredu pripraviť, vybrať a premyslieť (Vierka obvykle trávi celé noci vyberaním bývania, destinácií, porovnávaním recenzií, koordinovaním časového harmonogramu - je to jej vášeň). No prijmite naše pozvanie, ak ste práve naladení skôr ako cestovatelia, nie turisti. Na našich výletoch sa spoločne učíme prijímať veci a udalosti, ako sú, nielen, ako si ich práve želáme. Chceme nielen "konzumovať" navštívené miesta, ale najmä vnímať, obdivovať - objavovať krásy tohto sveta, aj krásy v sebe samých. Chceme sa nezľaknúť prípadného malého nepohodlia, spoločne hľadať riešenia a prispievať k úspechu výpravy, dobre sa baviť, prejavovať si rešpekt a ohľaduplnosť a byť k sebe láskaví. Ak práve potrebujete všetko tip-top (a to občas každému dobre padne), vyberte si nejakú dobrú cestovku.
Tešíme sa na vás!

Erice

Erice je známe pre svoje malebné uličky, dláždené námestia a historické budovy postavené z miestneho kameňa. Mesto má jedinečnú atmosféru stredovekého mestečka, ktorá vás uchváti hneď po príchode. 

Nachádza sa na vrchole hory Monte Erice a ponúka nádherné panoramatické výhľady na západné pobrežie Sicílie, Stredozemné more a Trapani. V jasný deň môžeme dokonca vidieť sopku Etna!

Najkrajšie je dostať sa tam lanovkou z Trapani, no kto nemá rád kabínky na lane, dá sa ísť aj autobusom.

Erice sa pýši bohatou históriou siahajúcou až do staroveku. Mesto bolo kedysi dôležitým fenickým a gréckym sídliskom a neskôr sa stalo súčasťou normanskej a španielskej ríše. Vďaka tomu sa v Erice nachádza množstvo historických pamiatok, ako napríklad normansko-švábsky hrad, katedrála Santa Maria Assunta (Nanebovzatia Panny Márie) a kostol San Martino. Ale kostolov je tam veľa. V súčasnosti je Erice skôr historickou pamiatkou, pravdepodobne tam natrvalo žije len málo ľudí.  

Erice je známe svojimi remeselníckymi tradíciami, najmä výrobou keramiky a kobercov. V meste nájdete mnoho obchodov a galérií, kde si môžete kúpiť suveníry a originálne umelecké diela. Sprievodcovia odporúčajú aj miestne vína a likéry.  

My sme sa tam viac - menej náhodou ocitli skoro ráno a bolo to jedno z najkrajších rán môjho života, pretože sme tie nádherné uličky, zákutia, to jemné starobylé kamenné kráľovstvo mali takmer úplne pre seba. Mohli sme sa voľným krokom prechádzať  v tichu, zastavovať sa, počúvať, čo nám hovoria tie múry, ktorými kráčala história a medzi ktorými sa odohralo toľko ľudských osudov ... a kochať sa výhľadmi. Nakukli sme do kostolov, spravili pár obrázkov do mobilu a do duše, na schodoch zjedli výborné raňajky, čo nám domáca pani Gabriela zabalila a kým sme po prechádzke mestom vypili kávu na priedomku jednej z kaviarničiek, mestečko sa už zaplnilo farebnou a pestrou zmesou turistov, suvenírov, pobiehajúcich detí a kuchynských vôní. Rozlúčili sme sa, poďakovali za súkromnú návštevu, odovzdali mesto jeho denným hosťom a vykročili nazad do Trapani.  

FAVIGNANO

Sicília je ostrov pri južnom Taliansku. Satelit Talianska.

Ale vedeli ste, že aj ona má svoj malý ostrov - satelit? Má celé súostrovie! 

Súostrovie sa volá Egadské ostrovy a najväčší z nich je Favignano. Tam pôjdeme, lebo sú tam krásne pláže, čisté more, dobrá kaviareň a príjemné prechádzky, napríklad na starobylý hrad a kostol. (No na to nám naposledy s Vierkou bolo príliš teplo.) A pôjdeme tam aj preto, že každá príležitosť niekam sa plaviť sa má využiť! 

História Egadských ostrovov siaha až do praveku. Ostrovy boli obývané rôznymi národmi, vrátane Feničanov, Grékov a Rimanov. V stredoveku boli ostrovy súčasťou Sicílskeho kráľovstva. V 16. storočí sa stali súčasťou Španielskeho kráľovstva a v 19. storočí sa stali súčasťou zjednoteného Talianska. 

V Egadskom súostroví sú obývané len tri ostrovy: Favignano (9000 obyvateľov), Levanzo (200 obyvateľov), Marettimo (800 obyvateľov). Musí byť zvláštne deliť sa o kúsok zeme uprostred mora len s dvesto susedmi. 

... no je tu ešte jeden ostrov. Volá sa Formica, je to úplne najmenší ostrov Egadských ostrovov. Osídľovali ho Féničaná, Kartáginčania, Gréci, Trójania, Italici, Rimania, Arabi a Normani. Čistý zázrak zachránil toto "DNA" západnej kultúry pred opustením a skazou. V starej továrni na tuniaky tam 12 rokov pracovala komunita otca Elígia a vybudovali "Mondo X", kde unavení, ale statoční ľudia trpiaci závislosťami hľadajú zmysel, pokoj nádej a liečenie. 

"Každý človek, ktorý kráča svetom, je kvet aj červ so svojimi vôňami aj vadami." (P. Eligio)

  • Človek spievajúci Pánovi, milujúci všetkých svojich bratov celým srdcom. 
  • Človek obnovujúci to, čo ľudská slepota zničila. 
  • Človek nezabúdajúci na dobro. 
  • Každý človek môže spasiť svet. 

Okrem komunít Mondo X, ktorých je až 30, založil napríklad službu Telefón Amico, ústredňu, kam môžu volať ľudia v núdzi, v duševnej, vzťahovej, emocionálnej či drogovej kríze, a kde slúži množstvo dobrovoľníkov z radov psychológov, právnikov, duchovných a zdravotníkov. 

Pádre Eligio zasvätil svoj život službe najchudobnejším a najmarginalizovanejším. Jeho práca bola inšpirovaná hlbokou vierou v Boha a láskou k blížnemu. Založil rôzne komunity a projekty na pomoc núdznym a stal sa hlasom tých, ktorých spoločnosť umlčala.

Pádre Eligio zomrel v roku 2021 vo veku 89 rokov. Jeho odkaz naďalej inšpiruje ľudí na celom svete, aby bojovali za spravodlivosť a súcit.

Pádre Eligio bol výnimočný človek, ktorý zasvätil svoj život službe druhým. Jeho príbeh je svedectvom o sile viery a lásky a výzvou pre nás všetkých, aby sme sa postavili za to, v čo veríme.

Aký je plán?

Streda 28. septembra - sobota 31. augusta 2024

Letíme rovno z Bratislavy. V Trapani nás budú čakať taxíky, ktoré nás pohodlne vezmú do nášho sicílskeho domova.  Veľkú časť stredy, štvrtok a piatok budeme vo víre a objatí Sicílie, Erice a Favignana. V sobotu si dáme ešte jedno espresso, malú prechádzku a krátko popoludní pristaneme zasa doma. 

Rozpočet

Máme miesto pre 10 fajn parťáčiek a parťákov.

280 € 

z toho 220 € za bývanie a taxi a 60 € za našu prácu. 

Ďalej budete potrebovať:

Letenku, dopravu na Bratislavské letisko, trajekt, autobus/lanovku na Erice, prípadne iné vstupy, stravu na mieste a vreckové. Odporúčame uzavrieť cestovné poistenie. 

My dve s Vierkou zostávame na Sicílii ešte do pondelka - presunieme sa na známu pláž San Vito lo Capo. Vierka má rezervovaných pár miest navyše, keby ste chceli ísť s nami. Ubytko je blízko pláže a je s raňajkami, sú to dvojky izby. Spolu s taxíkmi to vychádza plus 240 € na osobu (toto bolo najlacnejšie, je tam relatívne draho, ale pláž vyzerá úžasne, dokonca je oficiálne považovaná za jednu z najkrajších na svete.).

Pláž San Vito lo Capo je dlhá 3 kilometre (2 míle) široký famózny úsek bieleho piesku s tyrkysovou vodou. Je obklopený horami a je obľúbenou kúpeľnou destináciou smotánky. Mesto San Vito lo Capo má očarujúce historické centrum s úzkymi uličkami, farebnými domami a obchodmi. Nachádza sa tu aj niekoľko kostolov, vrátane hlavného, barokového kostola Matrice. Večerné potulky historickým centrom, vynikajúca kuchyňa, túry v okolitých horách, alebo kajakovanie a šnorchlovanie v tej ich mimoriadne tyrkysovej vode a ranné svieže prechádzky dlhou bielou piesočnou plážou sú obrazom dokonalého oddychu, návratu k sebe, spočinutia v náručí ozdravujúcej, hojivej prírody, perfektný reštart za pár krásnych dní. 

Praktické informácie

Letenky stoja momentálne (začiatok júla) cca 100 € obojsmerne. Kupujeme ich v Ryanair a na takýto krátky výlet nám obvykle stačí tá najmenšia povolená batožina (40x20x25 cm).

V Taliansku majú elektrické zástrčky podobné našim, ale vojde sa do nich len šnúra s dvoma kolíkmi. Na troj-kolíkovú koncovkui je treba adaptér. 

Jazdí sa tam ako u nás - vpravo. 

Miestni poskytovatelia služieb (reštaurácie, maséri, taxikári) privítajú sprepitné vo výške cca 10%.