AHA Vandrovka
nultý ročník

po Rudnej magistrále, od Zlatých Moraviec po Zaježovú
27. apríla - 4. mája 2019 


Čo nás čaká?

 • Krásne zákutia slovenskej prírody 
 • Ráno a počas chôdze chvíle na meditáciu
 • Jemné cvičenia na uvoľnenie tela a mysle
 • Spoločnosť rovnako naladených ľudí
 • Čas pre seba
 • Primeraná námaha 
 • Večerné kruhy, rozhovory, tiché bytie.

Aj vy ste po tom už niekedy zatúžili?

Mať celý deň iba pre seba, a potom ďalší, vykračovať si krajinou, všímať si krásu, dýchať voľne, nemať naponáhlo ... to sú chvíle, kedy sa duša lieči a veci sa dávajú do poriadku samy od seba. To je asi dôvod, prečo ľudia oddávna, keď si chcú usporiadať myšlienky a život, niekam putujú.

(Existuje na to už aj vedecký dôvod, k nemu je krátka zmienka na konci tejto stránky). 

Poďte s nami vandrovať! Rodí sa nová AHA akcia - buďte pri tom!

Začalo to tak, že Tibko si naplánoval, že tento máj zasvätí svojmu putovaniu po slovenskej prírode. Najprv sme sa chceli k nemu pridať, potom sa ujasnilo, že nemáme na jeho tempo kondičku a on chce byť sám. Potom naša kolegyňa Martinka a jej priateľ Josífek začali snívať o vandrovke krásnymi Beskydskými horami, no ťažko sa nám hľadal spoločný termín. Potom sa začali ozývať nápady na El Camino ... až napokon to vzala do rúk Vierka a pre tento raz nám objavila slovenskú Rudnú magistrálu. 

Bude to fyzicky len stredne náročné, alebo aj menej, lebo berieme so sebou auto a kto bude unavený, v ten deň sa odvezie. To auto bude brať aj naše karimatky a spacáky, prípadne niečo z náhradného oblečenia, aby sme mohli putovať ľahšie. Ak bude treba, odskočíme si ním na nákup potravy a odvezie prípadne aj tých, ktorým sa v ten deň nebude chcieť putovať. Sprievodné vozidlo samozrejme nepôjde presne po našej trase, po chodníčkoch a úbočiach, ale cestami z chaty a chatu.

Pôjdeme po Rudnej magistrále, teda takmer, niekde sa trošku odpojíme z cesty. Pôjdeme peškom zo Zlatých Moraviec do Zaježovej, k Vierke na chalupu. Vyráža sa v sobotu 27. apríla ráno zo železničnej stanice v Zlatých Moravciach, každý deň, dúfame, prejdeme cca 14-16 km a dorazíme na nejakú chatu, kde sa napapkáme, ak budeme mať chuť, pomeditujeme a uložíme sa k spaniu. Naše putovanie bude "jen co noha nohu mine", budeme si robiť prestávky, aby sme dovolili nohám oddýchnuť, dychu sa ustáliť, očiam spočinúť na okolí a srdcu nechať sa liečiť okolitou prírodou.
O týždeň v piatok dorazíme na Vierkinu chalupu v Zaježke, kde pokecáme, povaríme niečo spolu, pomeditujeme, a rozpŕchneme sa domov v nedeľu. Kto by chcel, môže v sobotu (ale bola by to škoda).

Vierka stále ešte dolaďuje chaty, lebo na niektorých nechcú prijať skupinu na jednu noc. Celá akcia je pomalá a úsporná, aj finančne, preto počítajte s trochou nepohodlia, budeme odmenení krásnymi zážitkami z krajiny. Niekde budeme niektorí spať aj na karimatkách (buď sa vystriedame, alebo to bude zohľadnené v cene ubytovania), vezmite si teda karimatky, spacáky a vôľu omladnúť. 

Čo si vziať a ako sa vybaviť, doladíme, ako budú jasné chaty, včas pred odchodom. No veľa toho neberte, aby sme to do auta pre všetkých napchali.

V tom týždni máme aj 1. máj, plánujeme to tak, že by sme práve v tento deň boli v Banskej Štiavnici, oddýchli si trošku, možno nejaká kultúra, "prvomájový sprievod a tak", uvidíme, v ten deň nás bude čakať iba trasa 5 km do Svätého Antona, kde prespíme.

Čo vravíte? Idete?

Itinerár

1 . deň, sobota 27. apríla začiatok 9.00 Zlaté Moravce železničná stanica - Chata Veľký Inovec

Smer Veľký Inovec (chata s ubytovaním, cez víkend, všetci na jednej izbe, železné postele, za 7 € aj s posteľným prádlom). Toto ubytovanie vyzerá veľmi jednoducho, ale nevadí, dá sa tam spať aj vo vlastnom spacáku. Vraj tam podávajú aj jesť, hlavne polievky ako guláš, fazuľová a podobne. 

Zo Zlatých Moraviec by to malo byť 15,5 km, po červenej. Kontakt na chatára: . Aktuálny kontakt je +421 903 475 345, 0908600827, a na Klub slovenských turistov 0905902127. 

2. deň, nedeľa 28. apríla Chata Veľký Inovec - Nová Baňa Chalupa na lazoch, Záhrbská ulica.

Smer Nová Baňa, Chalupa na Lazoch, Záhrbská, Nová Baňa, t.č. 0907 652 839, Je to 14.1 km. Ubytovanie je veľmi jednoduché, je to taká staršia chalupa, ktorú asi niekto prenajíma, predpokladám, že to bude lacné. Vyzerá, že sa tam pomestí viac ľudí, možno niektorí v spacákoch. 

3. deň, pondelok 29. apríla Nová Baňa Chalupa na lazoch - Uhliská

Smer Rudno nad Hronom, t.j. 9,3 km a ďalej Uhliská, chata Zlatý Jeleň Uhliská, je asi pred Uhliskami, spolu je to asi 19 km. Je tam 5 dvojlôžkových izieb, v cene 40 Euro s raňajkami cez booking pre dvoch. 

Chata je v lese, vyzerá celkom fajn. Vraj to je celkom luxusné ubytovanie. Kontakt p Miloš Húska 0918334434, booking tu. Ďalší kontakt na pána je: 0904999990, treba mu zavolať deň dopredu, ako tam prídeme.

Ubytovanie je 200 Euro, už mi to strhli z karty, to znamená 22,50 na osobu.

4. deň, utorok 30. apríla Chata Zlatý Jeleň Uhliská - Banská Štiavnica, Belavita

Smer Vysoká, Štiavnické Bane, Banská Štiavnica, je to 15,6 km. Ubytovanie v apartmáne Belavita, booking tu. Kontakt na ubytovanie: +421 903 942 626.

5. deň, streda 1. máj, Banská Štiavnica Apartmány Bella Vita - Sv. Anton.

doobeda si môžeme užiť 1. máj v Banskej Štiavnici, odtiaľ 5 km do sv. Antona, Ranč Nádej, booking tu. Sú tu objednané 2 štvorlôžkové izby. Telefónny kontakt na ubytovanie je +421 902 808 020.

6. deň, štvrtok 2. máj, Sv. Anton, Ranč Nádej - Krupina Hanišberg

Odtiaľ cez Žibritov na Penzión Hanišberg a reštaurácia Hanišberg - vyzerá výborne, ubytko tam je 15 Euro na osobu a noc v trojlôžkovej izbe a je tam aj stravovanie. Toto bude asi najluxusnejšie bývanie a každý bude mať svoju posteľ. Booking tu.

Poloma 1304, 96301 Krupina, t. č. +421 45 552 24 29

Je tam objednané: jeden 4 lôžkový apartmán pre ženy Mirka, Dáška, Irenka, Vierka, po 15 €, jedna dvojlôžková izba, Dežko a Jožko, po 15 €, jedna jednolôžková izba, Gabika 20 €.

7. deň, piatok 3. máj, Penzión Hanišberg Krupina - Zaježová, Vierkina chalupa.

a odtiaľ cez Sásu do Zaježovej na chalupu, kde pobudneme do nedele. V nedeľu všetkých rozvoziť na vlaky a seba domov. Do Zaježovej je to 14,2 km a k nám ešte cca 2 km takže spolu cca 16 km.

8. deň. sobota 4. máj, ubytovanie Vierkina chalupa Zaježka 10 € na osobu a noc, nakúpi a uvarí nám Slávka, 10 € na osobu na celý víkend za prácu + suroviny. 

Spanie v Zaježke:

Irenka, Beny, Lojzko - zimná záhrada

Dežko, Aďka, Aďkina dcéra a frajer - zadná izba

Jožko - buď v zadnej chodbe, tam je ten veľký gauč, ale prechádza sa tam zo zadnej izby, alebo sa dá zobrať rozkladacie kreslo do hornej komory, kde je pec, tam by mal asi viac súkromia, ako bude chcieť

V spálni Vierka, Mirka, Gabika, prípadne Slávka

Hurá, hurá, tešíme sa!!!!!!!!!!!

Vaša Vierka

Cena: 

 Organizačné a kurzovné 50 €, kto ide na časť cesty, 30 €.  

+ na svoje ubytovanie počítajte spolu okolo 100 € 

+ stravu si obstarávame individuálne.

Sprevádzajú: Vierka Belovičová, Irenka Ritomská

Kto chce zblízka zažiť krásy Slovenska, 

mal by aspoň raz prejsť Rudnú magistrálu. 

Rudná magistrála je turistická magistrála na strednom Slovensku, tvorená značenými turistickými trasami 0707, 0804 a 0913. Magistrála prepája mestá a oblasti súvisiace s banskou činnosťou (Zlaté Moravce, Nová Baňa, Banská Štiavnica) a je značená červeným turistickým značením a vedie Pohronským Inovcom, Štiavnickými vrchmi, Javorianskou hornatinou, Poľanou, Veporskými a Stolickými vrchmi. 

Pekný článok o niektorých pozoruhodnostiach na trase nájdete tu a článok o celej tejto túre je napríklad tu. My prejdeme asi polovicu magistrály a na rozdiel do autora článku prejdeme denne len okolo 15 km.

Našu púť zavŕšime odpočinkom 
na Vierkinej útulnej chalúpke v Zaježovej.

 • ČO SI VZIAŤ SO SEBOU?

Do záložných áut (budú dve) dáme batožinu, spacáky a karimatky. Čo budeme potrebovať so sebou na ten deň, vezmeme si na chrbát. 

 • Spacák, prípadne aj karimatku, alebo deku.
 • Ruksak na veci, ktoré budete potrebovať v ten deň.
 • Ruksak či tašku na veci, ktoré vám odvezie auto (neberte si toho veľa).
 • Teplé aj ľahšie športové oblečenie, vrstvy, ktoré budeme môcť priebežne obliekať a vyzliekať.
 • Turistickú obuv, radšej dva páry - vzhľadom na predpoveď prospejú suché. 
 • Pršiplášť, najlepšie taký, v ktorom sa dá aj kráčať (také peleríny majú v Ikea). 
 • Nezabudnúť svoje lieky, doplnky výživy, prípadne špeciálne potraviny. Jednoduché zdratovnícke potreby (elastický obväz, dezinfekcia na rany, rýchloobväz, niečo na unavené svaly a šľachy, vitamíny, prípadne L-karnitín a MagneB proti únave). 
 • Odporúčame poistiť sa na pobyt v horách. 
 • Odporúčame hotovosť v eurách, tie malé chaty mnohé nebudú mať terminál. 
 • Čiapka či šiltovka, tenký šál, slnečné okuliare. 
 • Spodné prádlo, dostatok ponožiek.
 • Možno by sa hodili PLAVKY, keby sa to tak šiklo, že by niekde lialo a bol poblíž wellness alebo bazén.
 • Doklady, mobil, nabíjačku, prípadne foťák. 
 • UTERÁK (možno radšej dva menšie. Celkom sa osvedčili tie tenké zo športových potrieb) a hygienické potreby (v ideálnom prípade ekologické, chaty sú v lesoch). Možno krém na opaľovanie.
 • Nádobu na vodu, krabičku alebo sáčok na jedlo.
 • Kto chce, zápisník a pero.
 • Možno nejaký návlek na ten každodenný ruksak, keby pršalo. 
 • Možno si budete chcieť nasprejovať obuv, vrchné odevy a ruksaky nepremokavým sprejom. 
 • Ako pohotovostný snack (na výlety) sa nám osvedčili vákuovo balené Jerky´s (sušené mäso), knacke-brot a zdravá verzia nutely (plus lyžička), alebo keksíky, musli tyčinky - ale všetkého len trochu.
 • Nejakú frndžalicu, trochu?
 • My vezmeme varnú kanvicu, takže ak si zoberiete trochu neskávy, hrnček a hrnčekové polievky, máte nápoj na zahriatie zaručený. Bylinky na čaj hádam poskytnú lúky a lesy.
 • Niekto si rád berie malú spratnú podložku na sedenie (napr. kúsok karimatky).
 • Zaujímavou inšpiráciou je univerzálny zoznam našej spolu-cestovateľky Ľubky, ak by ste sa chceli pozrieť.

Osvedčilo sa nám vrstvenie a využitie funkčného oblečenia, napr. tielko, tričko a mikina, plus navrch niečo odolávajúce vetru, dolu tenké nohavice a na ne dlhé, ale elastické druhé nohavice. 

Čo sa týka obuvi, možno oceníte dva páry, ktoré budete striedať. Je na vás, či uprednostníte ľahké tenisky, alebo kotníkové turistické topánky. 


Rudná magistrála

č. Miesto (nadmorská výška) Vzdialenosť Stúpanie Klesanie Trvanie
1 Zlaté Moravce, vlak (185) 4.2km 50m 20m 1:00
2 Žitavany (215) 1.8km 85m 0m 0:30
3 Žitavany, vŕšky (300) 3.9km 350m 0m 1:20
4 Obycké lúky pod Benátom (650) 1.8km 55m 60m 0:30
4 Obycké lúky (645) 3km 235m 50m 1:00
5 Inovecké s. (830) 0.3km 25m 0m 0:10
6 Veľký Inovec, lúka (855) 0.5km 46m 0m 0:10
7 Veľký Inovec (901) 1.4km 10m 121m 0:25
8 Loksova lúka (790) 8.7km 90m 660m 2:10
9 Nová Baňa, nám. (220) 0.3km 20m 5m 0:05
10 Nová Baňa, rázc. (235) 0.7km 10m 40m 0:10
11 Nová Baňa, vlak (205) 5.3km 45m 38m 1:15
12 Rudno nad Hronom (212) 5.2km 395m 32m 1:40
13 S. na Plese (575) 4.9km 350m 237m 1:40
14 S. Lachtriská (688) 4.8km 125m 163m 1:15
15 Vysoká (650) 4.5km 170m 80m 1:15
16 Richnavské jaz. (740) 1.7km 60m 102m 0:30
17 S. Krížna (698) 0.7km 25m 13m 0:15
18 S. pod Pinkovým (710) 1.7km 70m 115m 0:30
19 Evičkino jaz. (665) 3.7km 135m 110m 1:00
20 Klinger (690) 1.5km 30m 120m 0:25
21 Banská Štiavnica, nám. (600) 1.7km 0m 80m 0:25
22 Banská Štiavnica, križovatka (520) 2.4km 70m 45m 0:40
23 Konôpkovci (545) 3.9km 160m 130m 1:05
24 Banský Studenec (575) 0.6km 20m 0m 0:10
25 Banský Studenec, Pod vŕškom (595) 4km 135m 65m 1:05
26 S. Veterná (665) 5.5km 25m 278m 1:20
27 Babiná (412) 3.9km 85m 112m 1:00
28 Trasa v oblasti kameňolomu neudržiavaná, zarastená krovinami, lepšie obísť južne cestami poza hájik - jún 2017
29 Sása (385) 7.6km 245m 40m 2:00
30 Zaježová (590) 5.4km 285m 50m 1:30 

č. Miesto (nadmorská výška) Vzdialenosť Stúpanie Klesanie Trvanie 

Veríme, že dobrou podporou pre prácu na sebe je atmosféra bezpečia, prijatia a ľahkosti. Také niečo sme hľadali, až sme sa rozhodli, že sa také prostredie pokúsime spolu s účastníkmi seminárov vytvoriť, aby sa nám dobre objavovali tie miesta duše, ktoré potrebujú byť objavené, prijaté a hojené. Tešíme sa na stretnutie.

Prečo putovanie rieši problémy 

a je dobré na dušu?

Je to jednoduché, keď uvážime, že celý náš nervový systém sme zdedili ešte od jaskynného človeka. Keď sa rodina či kmeň vydal na nové miesto, znamenalo to, že večer bude treba rýchlo spoznať nové podmienky, zorientovať sa, pochopiť, prispôsobiť sa, vyriešiť problémy ... aby sme prežili. Preto sa počas chôdze automaticky v našom mozgu vylučuje látka, nazvaná Neurotrophný faktor, ktorá zabezpečuje ľahkú tvorbu nových nervových spojení, čiže rýchle učenie. Chôdza teda robí z nášho mozgu super-mozog a z nás samých ľudí flexibilnejších, sústredenejších, bystrejších, pohotovejších, aj empatickejších a pokojnejších, schopnejších riešiť problémy. 

Preto moderné prístupy úplne zavrhujú spôsoby učenia, kde deti v škole sedia celé hodiny v lavici a preto majú už neurológovia prvé poznatky o tom, že dlhšia každodenná chôdza prináša (spolu s inými opatreniami) nádej na liečenie či zmiernenie príznakov takých ochorení, ako Parkinsonova nemoc, čo je vynikajúca správa. 

Z tohoto poznatku môžeme ťažiť my sami, keď presunieme chôdzu na popredné miesto medzi svojimi aktivitami. Začať môžeme už na našej prvej Aha Vandrovke. 

Viac k tejto téme nájdete v knihách Váš mozek se muže uzdravit, Váš mozek se múže změnit, napísaných s poprednými svetovými neurovedcami. 

List Vandrovníkom

Ahojte, milí vandrovníci,
takže sa stretneme v sobotu o deviatej na Železničnej stanici v Zlatých Moravciach a vypadneme!

Predpovede počasia: Povedzme si to takto - asi nám nebude zbytočne slnko pražiť na hlavu :) Keby niekedy lialo ako z krhly, schováme sa do krčmy a budeme sa ulievať a potom sa autami prevezieme na chatu. V piatok vám ešte do 19:00 e-mailom napíšeme aktualizáciu na sobotu. 

Ďakujeme za platby záloh, všetky v poriadku pristáli na našom účte.

Vierka nám rezervovala ubytovanie. Na pár miestach budeme zložení aj na zemi. Podrobný rozpis chát, ako aj dobré rady, čo si vziať so sebou, nájdete na našej stránke tu: https://www.ahavikend.sk/aha-vandrovka2019/ 

Čo sa týka stravy, urobíme to asi tak, že keď my s Vierkou pôjdeme zaviezť autá na druhú chatu, vezmeme jedného-dvoch z vás, kto pre všetkých nakúpi, čo budú chcieť. Nákupcov vyložíme pri obchode a cestou nazad ich vyzdvihneme aj s nákupom. 

Počítame, že do Zaježky prídeme už unavení a dobre nám padne trocha pohodlia. Vierka oslovila našu kamarátku Slávku, ktorá je vynikajúca kuchárka, aby sa k nám pripojila na víkend a navarila nám zdravé a dobré jedlo. Práca bude za celý víkend stáť 10€ na osobu a materiál rozpočítame podľa toho, čo nakúpi. Bol to taký náhly nápad a zrealizovali sme ho bez opýtania, ale dúfame, že budete súhlasiť, bude to pohodlné a cenovo výhodné. 

Máte nejaké nápady na doplnenie zoznamu, čo si vziať? Alebo otázky? Sem s nimi!
Na konci e-mailu nájdete tabuľku účastníkov s kontaktmi a poznámkou, ktorú časť cesty s nami idú. K doprave do Moraviec:

 • Vierka a časť našej perepúte ide zo Šale, má plné auto.
 • Júlia a Ondro, ja idem z Bratislavy keby ste sa chceli pridať, ale potrebujem byť na mieste najneskôr o ôsmej, lebo pôjdeme s Vierkou zaviezť auto na Inovec, aby nás tam čakalo. Z Bratislavy (Záhradnícka ul.) pôjdem o štvrť na sedem.
 • Gabiku privezie mamička z Levíc a ponúka miesto v aute, keby niekto chcel.