Ischia a Neapol

Streda 25. septembra - nedeľa 29. septembra

Výlet za úchvatnými výhliadkami a liečivými prameňmi, o ktorom dlho snívame.


Poseidónove záhrady: Najväčšie spa pod holým nebom na svete

Liečivé pramene na reumu, kožu, pre ženy, dýchanie

Bahenné zábaly 

La Mortella: Jedna z najkrajších záhrad sveta

Unikátne liečivé vína

Typická juho-talianska atmosféra

Skvelé jedlo a vľúdni Taliani

Úchvatné pobrežie

Každý aspoň raz za život potrebuje vidieť Neapol!

Ako by vyzeral sen o najkrajších kúpeľoch?

Predstavme si najkrajšie a najväčšie možné spa - bazény studené, teplé aj horúce, Kneippove, s vodou z liečivého minerálneho prameňa aj morskou … možnosť plávať i nechať sa masírovať vodou, hojnosť zelene, krásne zákutia i úchvatné výhľady, lehátka a slnečníky, vodopády, reštaurácia a kúzelná kaviareň, sauna, dokonca vínna pivnica ... a aj súkromná pláž so vstupom rovno do mora!  

Kúpele sú odjakživa miestom, kde prírodným zdrojom odovzdávame bolesti a starosti a ony nám za to ponúknu novú silu a ľahkosť pre dušu aj telo. Ak ste neboli v Poseidónových záhradách na Ischii, najväčšom spa pod otvoreným nebom, potom ste nič podobne krásne, príjemné a liečivé nezažili. Šesť hektárov zelene, dokopy dvadsať bazénov terasovito poskladaných v zeleni. Kadejaké masážne trysky, krásne odpočinkové zákutia, lehátka s prírodnými slnečníkmi, jaskyňa s prameňom. K dispozícii masáže, kozmetika, bahenné zábaly z vulkanickej hliny, fyzioterapia. Všade stromy a kríky, na obzore more, ako nakreslené. Tam sa necháme liečiť. 

Miesto, kde zastal čas

Ischia je esenciou Talianska, ako si ho tradične predstavujeme, a predsa je jedinečná. Neapol jej dal divokosť, ostrov svojbytnosť, dostatok vlahy zeleň a dobré jedlo, Taliani dušu, horúce pramene bohatstvo a sopečná pôda skvelé víno. Vibruje vo svojom vlastnom, živom rytme, má pozoruhodnú históriu, no najmä opojnú, lákavú prítomnú chvíľu. Ischia je snom milovníkov liečivých potešení. 

Botanické záhrady 

Vila La Mortella patrí medzi najkrajšie záhrady Talianska a sveta. Je oázou tropických a stredomorských rastlín, potešením pre všetky zmysly. Jej kurátori s láskou rozvíjajú dielo jej tvorcov, manželského páru Waltonovcov, ktorí  prišli na Ischiu krátko po svadbe v roku 1949 a záhradu budovali prakticky celý život - začali na holom sopečnom kopci. Záhrady sa nachádzajú na výbežku Zaro v mestečku Forio. 

Zaujímavou je aj sukulentová - kaktusová záhrada Ravino. 

... a mnoho ďalších zaujímavostí a pôžitkov Ischie

Hoci väčšina z nás pravdepodobne uprednostní návštevu Poseidónových záhrad po oba dni, pôjdeme si obzrieť aj niektoré z najkrajších miest ostrova. Každý si môže vybrať, čo ho zláka: 

Hlavné mesto Ischia sa točí okolo Aragónskeho hradu (Ponte) a prístavu (Porto). Hrad pochádza z roku 474 pred Kristom a nachádza sa neďaleko pobrežia peknej dedinky Ischia Ponte, spojenej s pevninou tenkou kamennou šijou postavenou v čase dynastie Aragóncov. Pozoruhodná je i najvyššie položená dedinka a  sopečný vrch Monte Epomeo, jediná pravá hora na ostrove Ischia, dosahuje výšku takmer 800 metrov nad morom. Výstup na jeho vrchol je jednou z najúžasnejších vecí na Ischii, ale môžete sa tiež jednoducho prejsť po jeho zalesnených svahoch a vychutnať si bujnú flóru ostrova, ktorá mu dala názov "Zelený ostrov". Čarovné je aj mestečko San Angelo. A krásne vyhliadky a prechádzky po krásnych plážach s loďkami a domčekmi. 

A jedlo a víno. Pobrežie - sopky (vyhasli okolo roku 1300, nie sú aktívne) dávajú útesom veľkolepý vzhľad a pôda ostrova je vďaka nim prajná pestovaniu hrozna. Jeden z historických názvov Ischie (taliansky sa číta Iskia) je Enaria, čo znamená krajina vína. Ischia's traditional cuisine is characterized by a Tradičná kuchyňa Ischie je charakteristická zmesou lahôdok z mora a vnútrozemských kopcov. Jedným z jeho najklasickejších jedál je coniglio all'ischitana alebo králik na ischický spôsob, ktorý patrí k top zážitkom počas návštevy Ischie. Recept obsahuje tradičné stredomorské ingrediencie vrátane paradajok, bazalky, cesnaku a bieleho vína. Králik sa dusí v tejto aromatickej zmesi, kým sa nestane jemným, šťavnatým a veľmi voňavým. Mali by sme teda ochutnať morské špeciality, králika a dve pouličné jedlá: Zingara (cigánska?) a grilovaný syr v toaste. 

Zelený ostrov", "Krajina vína" - zdá sa, že Ischia je miestom, kde sa človek trvale cíti ako v nejakom sne, či romantickom filme. Krása, drsná i jemná, človekom i prírodou vytvorená, aj chute, vône a oblažujúce dotyky liečivej vody sú tam skoncentrované do každej sekundy pobytu.  


Miestom liečivého zastavenia môže byť aj malá námorná kaplnka (taliansky Chiesa) Santa Maria del Soccorso. Akákoľvek je naša viera, toto je hojivé miesto na panoramatickom mieste s nádherným výhľadom na more. Nachádza sa tu aj legendou opradený drevený krucifix z roku 1400, ktorý vraj našli námorníci v mori. Keď potom v búrke našli útočisko na ostrove, dočasne umiestnili sochu do kostola, ale keď búrka prešla, nedokázali ju vyniesť späť. Nakoniec sa rozhodli nechať krucifix na ostrove, aby ochránili všetky lode, ktoré sa plavia pozdĺž brehov Ischie. Odvtedy tam miestni i cudzí umiestňujú tabuľky s vyjadrením oddanosti a vďaky za zázraky (tzv. ex-voto) - kaplnka je známa ich rozsiahlou zbierkou. 

Je možné objednať si výlet loďou okolo Ischie, na susedný ostrov Procida, alebo na Capri. Ozaj: Capri je oveľa známejší ostrov, pre cudzincov - ale Taliani chodia radšej na Ischiu. (Vierka hovorí: Kto by chcel, môže sa ísť pozrieť. aké chaty tam majú milionári. Je tam strašne veľa ľudí a je tam draho.).  Viac o ďalších zaujímavostiach Ischie sa dozviete tu: https://www.ischiainsider.com/en/e/ischia-things-to-do

Krásná je Neapol, když slunce svítá 

(svieva Waldemar Matuška v talianskej piesni z 13teho storočia)

  • Città del Sole: Mesto Slnka
  • Città del Vesuvio: Mesto Vezuvu
  • Napoli Nobilissima: Najušľachtilejší Neapol
  • Dolce Vita: Sladký život
  • Hlavné mesto pizze
  • Azzuri - obyvatelia mesta Neapol, aj Talianska futbalová reprezentácia (s odkazom na modré talianske nebo).

Svoj deň Neapole začneme pravdepodobne v historickej štvrti Centro Storico, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prejdeme sa po úzkych uličkách, oceníme zachovalú barokovú architektúru a zastavíme sa v jednej z mnohých kaviarní na šálku kávy a typické neapolské pečivo. Odporúčajú nám nechať sa vtiahnuť atmosférou Duomo di Napoli, katedrálu z 13. storočia, ktorá je domovom relikvie svätého Januára, patróna Neapolu. Obedovať by sme v tomto meste nemali nič iné, ako pizzu, ktorá vraj pochádza práve z tejto oblasti. Neapolská pizza je známa svojou tenkou kôrkou a čerstvými ingredienciami. 

Budeme tam necelý deň, ale keby ste Neapol chceli navštíviť znova, možno oceníte: 

Neapol je známy svojim pouličným umením, možno nás zaveje aj do štvrti Quartieri Spagnoli a pozrieme si niektoré z nástenných malieb, no nesmieme obísť neapolské metro. Podvečer sa prejdeme po nábreží Lungomare a vychutnáme výhľad na Vezuv. Pozrieme sa, čo hrajú v Teatro di San Carlo, jednom z najstarších operných domov na svete, prejdeme sa po Via dei Tribunali, rušnej nákupnej ulici lemovanej obchodmi a reštauráciami a možno deň uončíme pohárom vína v jednom z mnohých barov na námestí Piazza del Plebiscito.

Neapolské metro je známe svojimi krásnymi a umelecky pôsobivými stanicami. Mnohé z nich boli vytvorené slávnymi architektmi a umelcami a sú samy o sebe turistickou atrakciou. Tu sú niektoré z najkrajších staníc:

  • Toledo: Stanica Toledo je považovaná za najkrajšiu stanicu metra na svete. Je zdobená mozaikami zobrazujúcimi históriu a kultúru Neapola a má eskalátor, ktorý vedie cez 100 metrov hlboko do zeme.
  • Università: Stanica Università je ďalšou pôsobivou stanicou s mozaikami zobrazujúcimi vedu a vzdelávanie. Stanica má tiež veľké presklené okno, ktoré ponúka výhľad na mesto. 
  • Materdei: Stanica Materdei je zdobená freskami zobrazujúcimi prírodu a životné prostredie. Stanica má tiež fontánu a bazén s rybami.
  • Zaujímavé sú tiež stanice Dante a Salvator Rosa.  

Ing. Viera Belovičová

Pracujem ako konzultantka firiem v oblasti životného prostredia a súčasne sprievodkyňa tých, čo chcú žiť vedomejší život. Absolvovala som výcvik terapie The Journey - Cesta podľa Brandon Bays. Mám mnohoročnú prax v práci s jednotlivcami a skupinami. Mojou vášňou je rodina, záhrada, bylinky a cestovanie. Na Aha dovolenkách a výletoch vyberám destinácie, tvorím itineráre a spolu-tvorím formálny aj neformálny terapeutický program. 

Ing. Irena Ritomská

Pracujem ako terapeutka a lektorka kurzov riadenia stresu a medziľudskej komunikácie vo firmách aj so súkromnými klientmi. Absolvovala som výcvik terapie The Journey - Cesta podľa Brandon Bays. Mám mnohoročnú prax v práci s jednotlivcami a skupinami. Mojou vášňou je rodina, aromaterapia a som zberateľkou smiešnych príhod. Na Aha dovolenkách a výletoch sa starám o komunikáciu s účastníkmi a poskytovateľmi služieb a spolu-vytváram terapeutický program. 

Aký je plán?

Streda 25. septembra - nedeľa 29. septembra

Vzlietneme o 6:35 z Viedne, o 8:15 sme v Neapole. Okolo 10:00 chytíme trajekt, ktorý nás odvezie na 30 km vzdialený ostrov Ischia. Miestny autobus nás vezme do mestečka Forio, kde máme rezervované pohodlné ubytovanie s bazénom. Oddýchneme si, trochu sa aklimatizujeme a vypadneme pozrieť si mesto, okúpať sa, nájsť si dobré jedlo. Možno hneď ochutnáme Zingara a grilovaný syr, dve preslávené pouličné jedlá Ischie.

Nasledujúce dva dni, štvrtok a piatok, využijeme naplno na vychutnanie Poseidonových záhrad, ich oblažujúcich liečivých prameňov aj morskej vody a Botanickej záhrady La Mortella, jednej z najkrajších záhrad sveta. Kto bude chcieť, môže si individuálne urobiť aj iné výlety.  

V sobotu sa presunieme do Neapola a pozrieme si toto mesto. Zaujímavé je nielen historické centrum, zapísané v Unesco, Duomo, dom opery, ale návštevníci vyhľadávajú aj jeho metro so špeciálne krásnymi zastávkami. 

V nedeľu z Neapola o 9:55. Vo Viedni sme o 11:35.

Rozpočet

480 € 

z toho 420 € za bývanie, trajekt a autobus pri príchode a odchode a 60 € za našu prácu. 

Ďalej budete potrebovať:

Letenku, dopravu na letisko, vstup do Poseidonových záhrad, botanickej záhrady (12 €) a prípadne iné vstupy, stravu na mieste a vreckové. Odporúčame uzavrieť cestovné poistenie. 

Účastníčky a účastníci

Máme miesto pre 10 fajn parťáčiek a parťákov. Výlet nebude fyzicky náročný, ale nebude bezbariérový. Pripomíname, že nie sme cestovná kancelária, sme dve kolegyne-terapeutky, ktoré rady cestujú a rady so sebou vezmú pár starých i nových priateľov. Vyhľadávame krásne miesta za dobrú cenu a počas pobytu ponúkame (podľa záujmu) spoločný program formou relaxácií, cvičení a rozhovorov. Snažíme sa všetko dopredu pripraviť, vybrať a premyslieť (Vierka obvykle trávi celé noci vyberaním bývania, destinácií, porovnávaním recenzií, koordinovaním časového harmonogramu - je to jej vášeň).  
No prijmite naše pozvanie, ak ste práve naladení skôr ako cestovatelia, nie turisti. Na našich výletoch sa spoločne učíme prijímať veci a udalosti, ako sú, nielen, ako si ich práve želáme. Chceme nielen "konzumovať" navštívené miesta, ale najmä vnímať, obdivovať - objavovať krásy tohto sveta, aj krásy v sebe samých. Chceme sa nezľaknúť prípadného malého nepohodlia, spoločne hľadať riešenia a prispievať k úspechu výpravy, dobre sa baviť, prejavovať si rešpekt a ohľaduplnosť a byť k sebe láskaví.  
Ak práve potrebujete všetko tip-top (a to občas každému dobre padne), vyberte si nejakú dobrú cestovku. 
Tešíme sa na vás!

Praktické informácie

Doprava na letisko: Slovak Lines (na autobusovej stanici majú príjemnú čakáreň - salónik s kávou), Flixbus, RegioJet, alebo železnicou. Cestovný poriadok je tu.  

Letenky stoja momentálne (začiatok júla) cca 130 € obojsmerne. Kupujeme ich v Ryanair a na takýto krátky výlet nám obvykle stačí tá najmenšia povolená batožina (40x20x25 cm).

V Taliansku majú elektrické zástrčky podobné našim, ale vojde sa do nich len šnúra s dvoma kolíkmi. Na troj-kolíkovú koncovkui je treba adaptér. 

Jazdí sa tam ako u nás - vpravo, miestni poskytovatelia služieb (reštaurácie, maséri, taxikári) privítajú sprepitné vo výške cca 10%. V Neapole je dobré dávať si trochu viac pozor na osobné veci, možno nejaká kapsa na krk pod tričko (na peniaze a doklady) bude užitočná. 

Krátke videjko na získanie dojmu o Poseidonových kúpeľoch. Ischia je unikátna tým, že má vyše 100 termálnych prameňov, z ktorých niektoré vyvierajú aj v mori a zohrievajú pobrežie. Obsahujú rádioaktivitu v liečivej miere a teplota bazénov sa líši medzi 15 a 40 stupňov Celzia. 

Krátke video o záhrade La Mortella. Má viacero častí, ktoré v nás majú vyvolávať odlišné dojmy a nálady a je nesmierne premyslenou symfóniou vzácnej vegetáccie a prvkov umenia.  

Otvorená je: Utorky, štvrtky, soboty a nedele od 10:00 do 19:00, od apríla do konca októbra. Prehliadky so sprievodcom v letných a zimných mesiacoch - nutná telefonická rezervácia. 

Táto video-recenzia nás zorientuje v Poseidónových záhradách - najväčšom otvorenom spa na svete. Je celkom praktické vedieť dopredu, kde je čo, aby sme všetko našli a náležite si to užili! Lísky sa dajú kúpiť na mieste, alebo vopred on-line. Plno užitočných informácií nájdeme aj priamo na stránke kúpeľov: https://www.giardiniposeidonterme.com/en/the-poseidon-gardens

Záhrady La Mortella vytvorila v roku 1958 Lady Susana Walton, manželka anglického skladateľa Sira Williama Waltona. Záhrada s nádhernými kvetmi, vtákmi, potôčikmi a inými zvukmi nesie ducha hudobného skladateľa, ktorého popol je tu podľa jeho želania aj pochovaný a je zaraďovaná medzi dvadsať najkrajších záhrad sveta. 

Video má titulky a oplatí sa pozrieť si dopredu tú krásu, ktorá nás tam čaká - a možno jej aj lepšie porozumieť a môcť ju potom vychutnať. 

Nezabudnuteľný Waldemar Matuška pred viac ako 50timi rokmi naspieval starú, nežnú námornícku pieseň o Neapole, Santa Lucia.

Pridávam verziu inú, teda inak nádhernú, ktorú naspieval Luciano Pavarotti.  

Pravdepodobne ju tam budeme v rôznych verziách počuť ešte veľa krát. 

V mestečku Forio sa kedysi natáčala čierna komédia Avantí! Klasické talianske uličky a úchvatné morské pobrežie boli skvelou kulisou pre vtipné scénky a komédia sa stala kultovou. Turisti tam chodia, aby si pozreli miesta, kde sa dej odohrával.